Windows 11 cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników Steam

Windows 11 cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników Steam

Od premiery Windowsa 11 minęły dwa miesiące. Nowy system operacyjny Microsoftu zdobywa coraz większą popularność wśród graczy, na co wskazują nowe dane ze Steam.

Według ankiety przeprowadzonej na Steam w listopadzie 2021 roku z Windowsa 11 korzysta 8,3% użytkowników platformy Valve, z kolei Windows 10 w tym samym czasie odnotował spadek o ponad 6% do 83,38% udziałów w rynku (wersja 64-bitowa). To niemały progres względem wyniku z października, kiedy to jedenastka miała jedynie 2% udziałów, ale z drugiej strony był to okres premiery OS-a. Trzecie miejsce zajmuje leciwy Windows 7 (32 bit + 64 bit), który ma 3,55% udziałów. Na końcu widnieje OSX - 2,70% czy Linux - 1,16%. Zapewne w kolejnych miesiącach Windows 11 zadomowi się na komputerach jeszcze większej bazy posiadaczy komputerów, ale minie trochę czasu nim zbliży się do najpopularniejszego w tym zestawieniu Windowsa 10.

Z Windowsa 11 korzysta 8,3% użytkowników Steam.

Windows 11 cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników Steam

Z innych ciekawostek należy wspomnieć, że przeważnie gracze ze Steam korzystają z urządzeń wyposażonych w 16 GB pamięci RAM, kart graficznych NVIDII, przy czym króluje tu starszy model GeForce GTX 1060, a także 8-rdzeniowych procesorów. Z drugiej strony statystyki firmy analitycznej Lansweeper wskazują, że ludzie nie dokonują masowych przesiadek na Windowsa 11 i poziom zainteresowania może być rozczarowujący. Jedenastka jest na piątym miejscu pod względem popularności Windowsów i korzysta z niej 0,21% ludzi. Większe zainteresowanie wzbudza mający 20 lat na karku Windows XP (3,62%) oraz Windows 8 (0,95%). Windows 11 to młody system, który dopiero raczkuje na rynku, lecz z drugiej strony przeszkodą dla niego są wywołujące kontrowersje wymagania sprzętowe.

Windows 11 cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników Steam

Chodzi o konieczność aktywacji TPC, jak również fakt, iż instalacja nowych okienek w przypadku starszych procesorów pozostaje problematyczna. Windows 11 nie jest też pozbawiony wad, a odkrytej niedawno luce piszemy w oddzielnej wiadomości. Wykorzystanie dziury pozwala hakerom z ograniczonym dostępem na podniesienie uprawnień działając jako administrator systemu. Microsoft próbował podobno załatać lukę w ramach aktualizacji CVE-2021-41379 z 9 listopada, aczkolwiek okazała się ona wysoce nieskuteczna, ponieważ problem nadal występuje.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników Steam

 0