Windows 11. Nowa aktualizacja negatywnie wpływa na karty graficzne NVIDII i obniża wydajność w grach

Windows 11. Nowa aktualizacja negatywnie wpływa na karty graficzne NVIDII i obniża wydajność w grach

Aktualizacja Windows 11 22H2 jest wdrażana na komputerach, ale jak się okazuje sprawia ona użytkownikom korzystającym z kart graficznych NVIDIA GeForce nie lada kłopoty.

Windows 11 22H2 to duża aktualizacja do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, która od paru dni jest udostępniana na kolejnych urządzeniach. Część użytkowników posiadających karty graficzne NVIDIA GeForce skarży się, że po instalacji aktualizacji gry działają wolniej niż wcześniej, a użycie procesora spadało dostrzegalnie z 80% do 5%. Przykładowo na konfiguracji z Ryzen 3600, GeForce GTX 1070 Ti, 16 GB RAM doświadczono niestabilności w działaniu gier i skaczącej liczby fps, co uniemożliwia normalne granie we wszystkie gry.

Aktualizacja Windows 11 22H2 negatywnie wpływa na wydajność w grach na kartach NVIDII doprowadzając do drastycznego spadku fps.

Windows 11

Spadek płynności gier dostrzeżono też na komputerze z CPU Intel Core i9-12900k oraz GPU GeForce RTX 3080 Ti. Początkowo zalecano natychmiastowe odinstalowanie aktualizacji 22H2, ale najwyraźniej NVIDIA po zbadaniu sprawy znalazła rozwiązanie. Sprawcą niestabilności działania gier na grafikach Zielonych okazał się zestaw narzędzi graficznych służący do debugowania i obejmował głównie osoby korzystające z oprogramowania GeForce Experience. Producent wypuścił program w wersji beta 3.26, którą należy ściągnąć i powinna ona wyeliminować problem.

Jeżeli tak się nie stanie ostatecznym wyjściem pozostaje wyrzucenie nowej aktualizacji do jedenastki. Windows 11 22H2 wprowadza różne rzeczy m.in. funkcję Smart App Control, której rolą jest blokowanie niebezpiecznych dla systemu aplikacji (analizowaniem ich kodu zajmuje się sztuczna inteligencja), czy usprawnienia związane z oszczędzaniem energii oraz optymalizacją wydajności. Dodano ponadto obsługę zmiennego odświeżania ekranu (VRR – Variable Refresh Rate) w tytułach działających w tle czy Auto HDR.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11. Nowa aktualizacja negatywnie wpływa na karty graficzne NVIDII i obniża wydajność w grach

 0