Windows 98 przeszedł do historii? Nie do końca, system był używany przez sprzęt do badania Marsa

Windows 98 przeszedł do historii? Nie do końca, system był używany przez sprzęt do badania Marsa

Windows 98 przeszedł do historii już dawno temu, ale jak się okazuje nie w każdym miejscu. System operacyjny Microsoftu był wykorzystywany w sprzęcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) badającym powierzchnię Marsa.

Sonda badawcza Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS) biorąca udział w misji Mars Express, cały czas korzystała ze środowiska programistycznego bazującego na przestarzałym systemie operacyjnym Windows 98, który po 19 latach zostaje zastąpiony nowszym oprogramowaniem. Przesiadka na inny OS pozwoli urządzeniu zbierać dokładniejsze pomiary z powierzchni Marsa. Nowy program opracowany przez zespół Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF) we Włoszech, zawiera uaktualnienia mające na celu poprawę rozdzielczości i przetwarzania danych. Ulepszenia te miały na celu zwiększenie ilości, a także jakości danych przesyłanych z powrotem na Ziemię.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaktualizowała system operacyjny sondy biorącej udział w trwającej od 19 lat misji na Marsie, która korzystała ze środowiska programistycznego bazującego na Windowsie 98.

Mars sonda

"Wcześniej, żeby badać najważniejsze cechy Marsa i w ogóle badać jego księżyc Fobos, polegaliśmy na złożonej technice, która przechowywała wiele danych o wysokiej rozdzielczości i bardzo szybko zapełniała pokładową pamięć" – powiedział. Andrea Cicchetti, kierownik operacyjny w INAF, który kierował pracami modernizacyjnymi. MARSIS używa niskoczęstotliwościowej, ograniczonej impulsowo sondy radarowej oraz wysokościomierza z możliwością penetracji gruntu. Nawet najbardziej dostosowana wersja Windowsa 98 jest w tym momencie przestarzała, więc zmiana po blisko 20 latach była logiczna i słuszna.

Przypomnijmy, że zakończenie wsparcia dla Windowsa 98 zakończyło się w 2006 roku, z kolei teraz Włoski Instytut Astrofizyki przygotował od podstaw nowy system operacyjny. "To prawie tak jakbyśmy zainstalowali na Mars Express kompletnie nowe instrumenty pomiarowe" - powiedział Colin Wilson, jeden z naukowców działających przy programie. Misja wystartowała w 2003 roku i dostarcza nam przydatnych informacji o Marsie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 98 przeszedł do historii? Nie do końca, system był używany przez sprzęt do badania Marsa

 0