Właściciel TikToka pracuje nad własnym procesorem. Chiny odcinają się od zachodnich technologii

Właściciel TikToka pracuje nad własnym procesorem. Chiny odcinają się od zachodnich technologii

ByteDance, właściciel TikToka, zaczął zatrudniać specjalistów do opracowania swojego serwerowego procesora. ByteDance dołączy tym samym do wielu chińskich firm zajmujących się zaawansowanymi technologiami, które niedawno wdrożyły własne SoC dla centrów danych zaprojektowane do pracy z określonymi obciążeniami.

Jak donosi TMTPost, dotychczas ByteDance zamieściło na swojej stronie internetowej 31 ogłoszeń o pracę związanych z chipami. Trzydziestu jeden inżynierów zapewne nie będzie w stanie samodzielnie zbudować zaawansowanego procesora, ale może stworzyć zestaw wymagań projektowych dla kontraktowych twórców chipów, takich jak Alchip. Następnie, gdy taka firma stworzy odpowiedni projekt, wykonawca kontraktowy półprzewodników (taki jak TSMC) masowo wyprodukuje go na potrzeby ByteDance.

ByteDance, właściciel TikToka, zaczął zatrudniać specjalistów do opracowania swojego serwerowego procesora.

Na razie ByteDance mówi tylko, że planuje rozwijać swoje chipy, bez wdawania się w żadne szczegóły. Zazwyczaj cykle projektowania układów trwają lata, więc o SoC możemy dowiedzieć się więcej dopiero za kilka lat. To, co dokładnie planuje tworzyć ByteDance, to na razie tajemnica. CNBC cytuje rzecznika firmy, że system-on-chip giganta mediów społecznościowych będzie wspierał różne obszary biznesowe, w tym platformy wideo, informacje i aplikacje rozrywkowe. Tymczasem kilka chińskich źródeł wskazuje, że ByteDance zamierza zaprojektować chip do sztucznej inteligencji.

Podstawową działalnością ByteDance jest niezwykle popularna aplikacja TikTok, więc logiczne byłoby, gdyby firma opracowała SoC podobny do Google Argos do transkodowania strumieni wideo przesyłanych przez użytkowników TikTok. Tymczasem, aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii, ruch i pojemność pamięci wykorzystywanych przez centra danych TikToka, ByteDance może wprowadzić zupełnie nowe kodeki lub algorytmy sztucznej inteligencji. Co więcej, dodanie ulepszeń AI może poprawić jakość obrazu.

ByteDance będzie kolejnym chińskim gigantem z segmentu chmury, który opracowuje swoje chipy. Alibaba również ma własny układ AI i procesor ogólnego przeznaczenia. Tymczasem Baidu opracowała chip Kunlun AI, a Tencent również ma swoje procesory do różnych obciążeń w chmurze. Są to działania wspierane przez rząd w Pekinie, które mają na celu uniezależnienie chińskich firm od zachodnich technologii. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Właściciel TikToka pracuje nad własnym procesorem. Chiny odcinają się od zachodnich technologii

 0