Współzałożyciel NVIDII byłby warty 70 mld USD, gdyby zachował akcje firmy

Współzałożyciel NVIDII byłby warty 70 mld USD, gdyby zachował akcje firmy

Gwałtowny wzrost cen akcji NVIDII w ciągu ostatnich 12 miesięcy spowodował, że majątek dyrektora generalnego Jensena Huanga wzrósł do około 44 miliardów dolarów, co czyni go jednym z 30 najbogatszych ludzi na świecie. Okazuje się, że inny ze współzałożycieli firmy byłby dziś wart około 70 miliardów dolarów, gdyby zachował swoje akcje. 

Zamiast tego pierwszy CTO Zielonej ekipy zdecydował się na życie poza siecią, pisząc manifesty mające na celu rozwiązanie problemów świata. Nadal jest bogaty, ale daleko mu do poziomu najbogatszych na świecie. Za to jest bardzo hojny.

Curtis Priem, współzałożycieli NVIDII byłby dziś wart około 70 miliardów dolarów, gdyby zachował swoje akcje. 

Curtis Priem założył NVIDIĘ wraz z Huangiem i Chrisem Malachowskim 5 kwietnia 1993 roku. Forbes przedstawił niedawno sylwetkę byłego dyrektora technologicznego i wyłania się z niej naprawdę ciekawa postać. Wynalazca ma prawie 200 patentów i w latach 80-tych pomógł zaprojektować „pierwszy procesor graficzny do komputerów PC”, IBM Professional Graphics Adapter.

Curtis Priem

Źródło: Curtis Priem

Priem przekazał większość swoich udziałów fundacji charytatywnej po pierwszej ofercie publicznej NVIDII w 1999 r., po tym jak zdecydował, że jest to „nadmierna ilość pieniędzy”, aby ją zachować, co z pewnością jest rzadkim podejściem w tym biznesie (w sumie w jakimkolwiek biznesie). Forbes pisze, że opuścił firmę kilka lat później, częściowo z powodu burzliwego pierwszego małżeństwa, które zakończyło się rozwodem i oskarżeniami o przemoc domową wobec jego byłej żony.

Priem sprzedał resztę swoich akcji do 2006 roku. W tym roku były one warte od 3,50 do 6 dolarów; dziś cena wynosi 482 dolarów. Szacuje się, że gdyby zatrzymał swoje akcje, majątek współzałożyciela NVIDII byłby wart około 70 miliardów dolarów. Ale nie wygląda na to, żeby żałował swoich decyzji.

Wartość majątku Priema szacuje się obecnie na około 30 milionów dolarów. Obejmuje to dom wart 6 milionów dolarów w pobliżu Fremont w Kalifornii, gdzie „żyje poza siecią, korzystając z zawodnych usług komórkowych i pisze niepublikowane manifesty” na temat sposobów rozwiązywania problemów światowych, takich jak „naprawa ziemi”. Jest także właścicielem prywatnego odrzutowca Gulfstream G450, więc nie do końca zrezygnował z luksusów. 

Ciekawą częścią historii Priema są jego powiązania z Rensselaer Polytechnic Institute (RPI). Od 2001 roku przekazał swojej macierzystej uczelni 275 milionów dolarów, czyli 40% wszystkich darowizn. Może to być nawet więcej, ponieważ uważa się, że stał za anonimową darowizną w wysokości 360 milionów dolarów w 2001 roku. Zobowiązał się także przekazać kolejne około 80 milionów dolarów. Priem przyznaje, że wolałby zatrzymać kilka akcji NVIDII, choć podejrzewa się, że przekazałby RPI jeszcze więcej pieniędzy.

NVIDIA pochwaliła się przychodami w wysokości 18,12 miliarda dolarów za trzeci kwartał swojego roku finansowego, co oznacza wzrost o 206% rok do roku. Zysk netto był szczególnie imponujący: 9,24 miliarda dolarów w trzecim kwartale w porównaniu z 680 milionami dolarów w trzecim kwartale 2022 roku, co oznacza wzrost o 1259%.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Współzałożyciel NVIDII byłby warty 70 mld USD, gdyby zachował akcje firmy

 0