Wyciekła lista płyt głównych ASRock'a z chipsetami serii AMD 600. Zupełnie nowy układ na horyzoncie?

Wyciekła lista płyt głównych ASRock'a z chipsetami serii AMD 600. Zupełnie nowy układ na horyzoncie?

Do internetu wyciekła lista nadchodzących płyt głównych marki ASRock z chipsetami AMD serii 600. Konstrukcje są dedykowane procesorom czerwonych z rodziny Ryzen 7000. Dzięki udostępnieniu tego zestawienia, poniekąd potwierdzony został układ B650E. Ostatnia litera w nazwie wskazuje na wersję "Extreme", która najpewniej otrzyma obsługę interfejsu PCIe 5.0 i DDR5.

Producenci płyt głównych szykują się na oficjalne wprowadzenie procesorów z rodziny AMD Ryzen 7000. Oprócz nowego socketu, na rynku zobaczymy także świeże chipsety. Za pośrednictwem portalu VideoCardz, dowiedzieliśmy się, jakie modele przygotowuje dla nas marka ASRock. Dokładniej mówiąc, w internecie pojawiła się cała lista konstrukcji, wykorzystujących układy z serii AMD 600. Jednym z najciekawszych w zestawieniu wydaje się B650E. Litera "E" w nazwie sugeruje, iż jest to model "Extreme", czyli wersja ze wsparciem dla interfejsu PCIe 5.0. Do tej pory przedsiębiorstwo ujawniło modele z linii X670E, jednak na liście pojawiło się także całkiem sporo konstrukcji, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Odnajdziemy na niej kilka propozycji ze średniej półki, w tym także w standardzie Mini-ITX oraz Micro-ATX.

Dzięki przeciekom, dowiedzieliśmy się, że do sprzedaży trafią płyty główne z chipsetem B650E. Ma być to wersja Extreme z obsługą standardu PCIe 5.0 oraz pamięci DDR5.

ASRock B650E
fot: VideoCardz

Ciekawostkę stanowi konstrukcja, która najpewniej jest przygotowana dla NZXT lub we współpracy z tą marką. Wszystkie wypunktowane płyty z chipsetem X670 są w wersji Extreme, dodającej obsługę standardu PCIe 5.0. Wracając jednak do układu B650E, spodziewamy się, iż modele na jego bazie będą zwyczajnie drogie. Spowodowane jest to przede wszystkim zastosowaniem nowszej wersji interfejsu PCIe oraz koniecznością użycia lepszej płytki drukowanej, aby zapewnić zgodność ze ścisłą specyfikacją tego standardu. Do tego dochodzi oczywiście obsługą pamięci DDR5.

Mówi się, że zarówno X670, jak i B650 będą umożliwiać podkręcania procesora oraz pamięci. Jeśli chodzi o premierę, to mocniejszy chipset (X670) ma zadebiutować już we wrześniu, podczas gdy na wprowadzenie serii X650 przyjdzie nam poczekać nawet do października. Biorąc pod uwagę długoletnie wsparcie platformy AM4, inwestycja w mocniejszą płytę z nowym gniazdem w przypadku AMD wydaje się dość rozsądną opcją.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekła lista płyt głównych ASRock'a z chipsetami serii AMD 600. Zupełnie nowy układ na horyzoncie?

 0