Wyciekła specyfikacja CPU Ryzen 9 5900X. 12 rdzeni, do 5 GHz i TDP na poziomie 150 W

Wyciekła specyfikacja CPU Ryzen 9 5900X. 12 rdzeni, do 5 GHz i TDP na poziomie 150 W

Do sieci wyciekła właśnie domniemana specyfikacja procesora Ryzen 9 5900X, czyli high-endowego CPU AMD z nadchodzącej stacjonarnej rodziny Vermeer. Źródłem tych informacji jest niemiecki youtubowy kanał PC WELT, według którego AMD zamierza w kolejnej generacji pójść na całość, dostarczając nam najszybsze częstotliwości taktowania na układach wyposażonych w największą liczbę rdzeni. Zakładając, że dane te są prawdziwe, Ryzen 9 5900X ma być najszybszym CPU przez jakiś czas, dostarczając jednocześnie 12 rdzeni i 24 wątki. Warto przypomnieć, że poprzednie doniesienia potwierdzały także 8-rdzeniowy układ Ryzen 7 5800X, ale możemy być pewni, że oferta Vermeer będzie dużo bogatsza i ostatecznie doczekamy się też 16-rdzeniowego procesora.   

Do sieci wyciekła właśnie domniemana specyfikacja procesora Ryzen 9 5900X, czyli high-endowego CPU AMD z nadchodzącej stacjonarnej rodziny Vermeer.

Wracając do domniemanej specyfikacji modelu Ryzen 9 5900X, jego wydajność IPC (liczba instrukcji na cykl zegara) podnieść ma się nawet o 20%. Jednym z obszarów, do których AMD tym razem przywiązywać miało dużą uwagę, są podobno częstotliwości taktowania układów Zen 3. Dzięki temu Ryzen 9 5900X rozpędzać ma się w trybie boost do 5 GHz. Oznacza to o 400 MHz wyższe taktowanie niż w poprzedniku, czyli Ryzen 9 3900X i 300 MHz niż w jego usprawnionej wersji Ryzen 9 3900XT. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tu o prędkości dla pojedynczego rdzenia, ponieważ dla wszystkich rdzeni wciąż będzie to poniżej 5 GHz, ale nadal można oczekiwać sporej poprawy w tym zakresie. Takie przyspieszenie ma jednak swój koszt, ponieważ TDP procesora wynosić ma aż 150 W, czyli o 45 W więcej niż w poprzedniku (105 W). 

Choć na chwilę obecną traktować trzeba to jak plotkę, to wygląda na to, że AMD zamierza wycisnąć dodatkową wydajność podnosząc limit energetyczny swoich CPU. W odróżnieniu jednak od układów Intela, ich CPU notują pobór mocy bardzo zbliżony do sugerowanego TDP, gdzie u Niebieskich wartość ta odnosi się jedynie do bazowych zegarów (PL1) i rzeczywiste TDP jest znacznie wyższe, przekraczając nawet 200 W. Bez wątpienia pomocny w tym zakresie okaże się proces technologiczny 7nm+. Przypominamy, że AMD zaplanowało konferencję prezentują architekturę Zen 3 na 8 października, więc w przyszłym tygodniu na pewno poznamy większość interesujących szczegółów na temat nowych procesorów Ryzen. Końcówka roku w wykonaniu Czerwonych będzie więc bardzo intensywna, ponieważ pod koniec października firma zaprezentuje także karty graficzne z serii Radeon RX 6000, które oparto o architekturę RDNA 2.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekła specyfikacja CPU Ryzen 9 5900X. 12 rdzeni, do 5 GHz i TDP na poziomie 150 W

 0