Wydajność SSD w formacie MicroSD? Kioxia wprowadza XFMExpress

Wydajność SSD w formacie MicroSD? Kioxia wprowadza XFMExpress

Kioxia wprowadza nowy standard przechowywania. Nazywa się XFMExpress i łączy w sobie zalety SSD i kart pamięci. Od pierwszego przejmie szybkość, od drugiego niewielkie gabaryty i  łatwą możliwość wymiany.

Kioxia zamierza udostępnić klientom nieco większy wybór opcji w zakresie przechowywania danych, choć dopiero czas  pokaże, czy nowy standard przyjmie się u odbiorców. Firma jednak zapowiedziała już rozpoczęcie dostaw. XFMExpress to ciekawa koncepcja, która łączy w sobie zalety klasycznych dysków SSD i kart pamięci, ponieważ umożliwia wymianę nawet w przypadku urządzeń ultramobilnych, dla których obecne dyski SSD w postaci m.2 są wciąż za duże. Z powodu  małej ilości  dostępnego miejsca nośniki SSD są zwykle lutowane bezpośrednio do płyty głównej. Nowa opcja jest również skierowana do rynku motoryzacyjnego, przenośnych pamięci masowych, kamer bezpieczeństwa, IoT i innych. W zasadzie jest to dysk SSD (lub układy pamięci),  które upchnięto w rozmiarze małych kart pamięci o wymiarach 14×18×1,4 mm i wadze 0,8 grama. Jest to rozmiar nieco większy niż microSD, ale oferuje większą prędkość.

XFMExpress łączy w sobie zalety SSD i kart pamięci- szybkość, mały rozmiar i łatwość instalacji. Czy nowy standard się przyjmie?

Instalacja XFMExpress przypominała wkładanie kart SIM do  starszych telefonów,  w których wyciągało się baterię i umieszczało karty w odpowiednich koszykach, zabezpieczanych przed otwarciem.  Pierwszy wariant nowego standardu wykorzystuje PCI-Express 3.1a x2 oraz NVMe 1.3b, mówimy więc o prędkości transferu 2 GB/s. Kioxia używa tutaj swojej 96-warstwowej pamięci Flash BiCS. Następna generacja zakłada wykorzystanie PCIe 4.0 i zwiększenie prędkości do 4 GB/s. 

Rzecznik firmy powiedział TechRadar Pro, że XT2 będzie konkurencyjny cenowo w stosunku do innych dysków SSD o podobnej wydajności i będzie oferowany w pojemnościach od 128 GB do 1 TB. W przypadku drugiej generacji kart, sekwencyjne odczyty i zapisy powinny przekraczać odpowiednio 2500 Mb/s i 650 Mb/s. Zaletą tego rozwiązania powinna być łatwa możliwość wymiany pamięci w przypadku jej awarii oraz możliwość zwiększenia prędkość i pojemność, bez konieczności wymiany płyty głównej z wlutowanym chipem. Kioxa będzie musiała jednak konkurować z formatem SD Express, który jest również standardem PCIe NVMe osiągającym do 4 GB/s i wspieranym przez stowarzyszenie SD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wydajność SSD w formacie MicroSD? Kioxia wprowadza XFMExpress

 0