Wykorzystał ponad 3,5-kilogramowy blok miedzi do chłodzenia Intel Core i9. Oto rezultaty

Wykorzystał ponad 3,5-kilogramowy blok miedzi do chłodzenia Intel Core i9. Oto rezultaty

Członek Reddita, znany na platformie pod pseudonimem That-Desktop-User, udostępnił zdjęcie komputera z gigantycznym blokiem miedzi w miejscu chłodzenia CPU. Jak się okazuje, autor wszedł w posiadanie ponad 3,5-kilogramowego bloku miedzi, który był częścią maszyny medycznej. Przy tym nietypowym chłodzeniu, Intel Core i9 osiągał maksymalnie 80°C podczas obciążenia.

Miedź jest materiałem powszechnie używanym w komputerach. Wykonane z niej są chociażby przewody. Miedź, dzięki swojej wysokiej przewodności cieplnej, stosowana jest także w przypadku chłodzeń, choć nie odnajdziemy jej tam wybitnie dużo. Właśnie dlatego spore zainteresowanie wzbudził wątek stworzony przez członka Reddita o pseudonimie That-Desktop-User. Autor udostępnił zdjęcie komputera wyposażonego w procesor Intel Core i9, do chłodzenia którego wykorzystał gigantyczny blok miedzi. Niestety nie zostało podane, jaki dokładnie model procesora został użyty. Wiemy jednak, że płyta widoczna na zdjęciu to Z390 AORUS Pro. Mówimy zatem o układzie 9. generacji. Sama fotografia wywołała całą masę komentarzy. Na tym jednak nie koniec. That-Desktop-User wykonał kilka pomiarów. W spoczynku CPU pracował z temperaturą na poziomie 35°C. Podczas obciążenia benchmarkiem, Core i9 osiągał maksymalnie około 80°C.

W spoczynku CPU pracował z temperaturą na poziomie 35°C. Podczas obciążenia benchmarkiem, Core i9 osiągał maksymalnie około 80°C.

Blok miedzi na CPU

Autor stwierdził, że po zakończeniu testów obciążeniowych, temperatura początkowa wynosiła 80°C. W ciągu 5-10 sekund spadała do 27°C. Pokazuje to, jak szybko ciepło było odbierane z procesora. Same testy trwały 15 minut. Benchmark był uruchomiony przez blisko 2 minuty. Jeśli chodzi o pochodzenie bloku miedzi, autor napisał, że był on pierwotnie elementem maszyny do celów medycznych, która była wykorzystywana do symulacji funkcji życiowych człowieka. Wewnątrz znajduje się mosiężny filtr. That-Desktop-User dodał, że nie zna dokładnej wagi bloku, jednak szacuje ją na 8-12 funtów, co po przeliczeniu daje od około 3,5 do 5,5 kg.

To naprawdę dużo, zwłaszcza, że największe chłodzenia powietrzne na rynku ważą z reguły trochę ponad kilogram. Całość miała charakter eksperymentu. Przy tak dużym bloku metalu, który na dodatek nie jest do niczego przytwierdzony, istnieje spore ryzyko uszkodzenia sprzętu. Ponadto, przedstawiony na zdjęciu blok miedzy nie byłby w stanie efektywnie chłodzić procesora na dłuższą metę. Do tego potrzebne jest zarówno użebrowanie, jak i wentylator. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wykorzystał ponad 3,5-kilogramowy blok miedzi do chłodzenia Intel Core i9. Oto rezultaty

 0