Xiaomi zablokuje instalację nieznanych aplikacji z zewnętrznych platform

Xiaomi zablokuje instalację nieznanych aplikacji z zewnętrznych platform

Xiaomi eksperymentuje w nakładce MIUI z funkcją uniemożliwiającą użytkownikom instalację aplikacji z zewnętrznych platform, które dla systemu operacyjnego są nieznane. Pierwsi użytkownicy mogą zapoznać się ze zmianą od 6 września, z kolei testy potrwają do dzisiaj.

Xiaomi do tego celu wybrało grupę 5 tysięcy posiadaczy urządzeń, którym przyznano dostęp do tej opcji, aczkolwiek z możliwością jej wyłączenia. Narzędzie nosi nazwę Pure Mode i jego rolą jest zablokowanie pobierania programów z zewnętrznych sklepów i chociaż sam Android ogranicza możliwość instalacji tego rodzaju treści z innych miejsc niż domyślny Play Store, to istnieje metoda obejścia tego rozwiązania, z kolei chiński producent najwyraźniej chce pójść o krok dalej. W praktyce Pure Mode zablokuje tzw. sideloading, czyli implementację oprogramowania pochodzącego spoza Play Store z wykorzystaniem plików APK.

Xiaomi testuje funkcję, która uniemożliwi użytkownikom urządzeń instalowanie aplikacji spoza Play Store.

Xiaomi zablokuje instalację zewnętrznych aplikacji

Nie wiemy czemu producent wpadł na pomysł stworzenia Tryb Pure skoro Android oferuje podobne rozwiązanie, chociaż zapewne będzie przy tym powoływać się na kwestię bezpieczeństwa użytkowników. Nie wiemy też, czy ów tryb finalnie wejdzie do MIUI, bo po przeprowadzonych wstępnych testach będzie zapewne dalej sprawdzany i to na odbiorcach w Chinach. Co ciekawe mówi się, że wprowadzenie ograniczenia w Państwie Środka jest niemal przesądzone. Należy pamiętać, że jeśli otrzymamy takowe narzędzie, to ma być możliwość jego wyłączenia, dzięki czemu Xiaomi uniknie komentarzy, że zmusza ludzi do korzystania z wyłącznie jednego oficjalnego źródła pozyskiwania aplikacji.

Pure Mode, jeśli ostatecznie trafi do wszystkich posiadaczy sprzętu chińskiej marki to od wersji MIUI 12.5 Enhanced. Tymczasem Xiaomi walczy z nieoryginalnymi bateriami o czym informujemy w oddzielnej wiadomości. Firma wprowadziła do Mi Security w wersji 5.6.0 funkcję spowalniającą ładowanie baterii. Ponadto w przypadku kiedy sprzęt wykryje, że wewnątrz umieszczono nieoryginalny zamiennik, to wówczas może wyświetlić na ekranie specjalne powiadomienie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi zablokuje instalację nieznanych aplikacji z zewnętrznych platform

 0