Xiaomi niespodziewanie porzuca markę Mi. Tylko po co? (akt.)

Xiaomi niespodziewanie porzuca markę Mi. Tylko po co? (akt.)

Kiedy Xiaomi przeszło tydzień temu zaprezentowało smartfon Mix 4, wiele osób zastanawiało się nad brakiem członu Mi w nazwie, z którego chiński gigant korzysta od 10 lat. Okazuje się, że nie jest to przypadek, ale przemyślana strategia chińskiego giganta. 

Xiaomi potwierdziło, że porzucą markę Mi, która nie będzie już używana w przypadku nadchodzących produktów, a przynajmniej z górnej półki. W oświadczeniu dla programistów XDA producent telefonów ujawnił, że porzucił markę i jest to kluczowy ruch, który spowoduje, że jego przyszłe urządzenia zostaną wypuszczone bez charakterystycznego oznaczenia. Pierwszym takim produktem jest oczywiście Mix 4 napędzany chipsetem Snapdragon 888+. To powiedziawszy XDA donosi, że produkty Xiaomi sprzedawane w Chinach już porzuciły markę Mi. Wygląda na to, że najnowszy ruch jest zgodny z tą zmianą.

Xiaomi potwierdziło, że porzucą markę Mi, która nie będzie już używana w przypadku nadchodzących produktów, a przynajmniej z górnej półki.

Xiaomi Mi Mix 4 oficjalnie. Producent prezentuje smartfon z aparatem umieszczonym pod ekranem

Oprócz smartfonów nazwa handlowa Mi jest również tradycyjnie używana w przypadku innych kategorii produktów, takich jak tablety, urządzenia wearable (np. popularne opaski Mi Band) i laptopy. Wygląda więc na to, że w przyszłości również nie zobaczymy tego znaku towarowego na tych kategoriach urządzeń. 

Co ciekawe, zmiana ta została zapowiedziana zaledwie kilka tygodni po tym, jak Xiaomi wyprzedziło Samsunga na pozycji czołowego producenta smartfonów na świecie z udziałem w rynku na poziomie 17,1 proc. Udziały Samsunga w tym segmencie spadły do 15,7 procent, a Apple do 14,3 procent. Xiaomi zapewne nie odda koszulki lidera bez walki, stąd też i ruchy, które mają wzmocnić pozycję na rynku, ale trudno powiedzieć, czy pozbycie się dobrze kojarzonej nazwy Mi w tym pomoże. 

Warto również zauważyć, że firma zdecydowała się porzucić markę Mi nieco ponad cztery miesiące po tym, jak przeprojektowała logo Mi (to doczekało się nowocześniejszego wyglądu z zaokrąglonymi rogami). Dotychczasowe urządzenia Xiaomi wykorzystujące markę Mi pozostaną bez zmian, jak np. seria Mi 11. Ale nie powinniśmy oczekiwać, że Mi 12 zadebiutuje w przyszłym roku i zapewne będzie to już po prostu Xiaomi 12, no chyba że producent postanowi nas jakoś zaskoczyć. 

Aktualizacja

Otrzymaliśmy właśnie oficjalny komunikat Xiaomi w tej sprawie:

Począwszy od trzeciego kwartału 2021 roku, seria produktów „Mi” firmy Xiaomi zostanie przemianowana na „Xiaomi”.

Zmiana ta ujednolici naszą globalną markę i zniweluje różnice w postrzeganiu jej oraz produktów.

Wdrożenie tej zmiany we wszystkich regionach może potrwać.  

Wraz z wprowadzeniem nowej tożsamości marki na rynku znajdą się dwie odrębne serie produktów.

Produkty serii Xiaomi reprezentują szczytowe osiągnięcia technologii i oferują użytkownikom najwyższej jakości wrażenia.

Produkty serii Redmi to innowacje w bardziej przystępnej cenie i są skierowane do młodszych odbiorców.

Nazewnictwo serii produktów - Xiaomi i Redmi - zostanie z czasem zastosowane również w naszych produktach ekosystemu oraz IoT.

Mateusz Rzempała - PR Manager Xiaomi Poland

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi niespodziewanie porzuca markę Mi. Tylko po co? (akt.)

 0