Zmarli do Was przemówią, ale nie jako duchy. Amazon chwali się nową technologią

Zmarli do Was przemówią, ale nie jako duchy. Amazon chwali się nową technologią

Alexa z możliwością naśladowania dowolnego, ludzkiego głosu? Brzmi jak fantazja, a jednak taka technologia jest już w przygotowaniu i zapewne nadejdzie szybciej niż się tego spodziewamy.

Asystent głosowy nie jest technologią nową, choć otrzymujemy co jakiś czas wyraźne usprawnienia. Jednym z najbardziej popularnych jest oczywiście Alexa od Amazon i w tym wypadku zdecydowano się na radykalny ruch - asystent ma naśladować dowolny ludzki głos po usłyszeniu go przez mniej niż minutę. Od razu nasuwa się pytanie w jaki sposób można to wykorzystać. Narracja audiobooka przy pomocy głosu Krystyny Czubównej lub Morgana Freeman'a? Amazon ma inne plany.

Realistyczna imitacja głosu człowieka i wyszkolenie w tym temacie sztucznej inteligencji nie jest zadaniem trywialnym. Dzięki Amazon Alexa jesteśmy jednak bliżej niż sądziliśmy.

Alexę można wyszkolić w naśladowaniu głosu za pomocą wcześniej nagranego dźwięku, co oznacza, że nagrywana osoba wcale nie musi być przy tym obecna, ponieważ wystarczy nagrany dźwięk z przeszłości. W Amazon re:MARS 2022 ukazano zaletę tej techniki. Dziecko zapytało Alexę, czy babcia mogłaby dokończyć czytanie książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz i rzeczywiście, asystent zmienia głos na ten, który ma (bądź miała w przeszłości) babcia i dokańcza czytanie książki w ten właśnie sposób. "Pomimo tego, że Sztuczna Inteligencja nie potrafi wyeliminować cierpienia spowodowanego utratą kogoś bliskiego, może spowodować, że osoby takie nie muszą być już tylko wspomnieniem".

Jak zawsze przy tego typu nowych rzeczach na myśl nasuwa się kwestia moralności i bezpieczeństwa. W przeszłości mieliśmy już styczność z kontrowersją dotyczącą Deep Fake, dlatego również i tutaj warto by było przeanalizować temat i zastanowić się nad tym, czy nowa technika wprowadzi więcej pożytku niż potencjalnego cierpienia. Cóż.. kwestię moralności pozostawiamy Wam, ale zapewne usłyszymy o niej już niedługo. A Wy w jaki sposób wykorzystalibyście tę technologię?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zmarli do Was przemówią, ale nie jako duchy. Amazon chwali się nową technologią

 0