Zrobotyzowane tabletki oraz specjalne plastry mogą niedługo zastąpić konwencjonalne zastrzyki. Obie metody mają być w pełni bezbolesne. Zasada działania robotycznej tabletki ma opierać się na niewielkiej sprężynowej mikroigle o długości około 3 milimetrów. Po połknięciu, pigułka wstrzykuje zawartość bezpośrednio przez ściankę żołądka. Z uwagi na specyficzne unerwienie tego narządu, cały proces ma nie powodować żadnego dyskomfortu.
Badania pochodzące z laboratorium w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge sugerują, że już niedługo będziemy mogli zastąpić konwencjonalne zastrzyki bezbolesnymi sposobami podawaniu lekarstwa. To właśnie z tej placówki pochodzi robotyczna tabletka, która posiada sprężynową igłę o długości około 3 milimetrów. Po połknięciu przez pacjenta, pigułka wstrzykuje zawartość bezpośrednio przez ścianę żołądka. Według lekarza i inżyniera biomedycznego, Giovanniego Traverso, który pomagał opracowywać robo-tabletkę, w przeciwieństwie do klasycznego ukłucia, ten sposób aplikacji nie powinien sprawiać bólu. Wynika to z faktu, iż żołądki są przystosowane do wykrywania jedynie niektórych bodźców, takich jak dyskomfort towarzyszący wzdęciom, czy wrzodom.
Naukowcy wskazują, że w przyszłości tradycyjne zastrzyki mogą zastąpić zrobotyzowane tabletki, które uwalniają lekarstwo bezpośrednio przez ściany żołądka. Cały proces ma być bezbolesny.
Są to jednak odczucia bardziej związane z receptorami rozciągania. Traverso dodaje także, iż w tym narządzie brakuje z kolei receptorów do wykrywania ostrego bólu, czyli takiego, jaki towarzyszy ukłuciu. Po połknięciu, pigułka musi osiąść na dnie żołądka, a ponadto wylądować igłą do dołu. Rozwiązanie tego problemu pochodzi wprost z przyrody. Naukowcy zapożyczyli pomysł od żółwia lamparciego, który potrafi wrócić do prawidłowej pozycji, jeśli zostanie odwrócony do góry nogami.
Stworzenie jest wspomagane przez stromą muszlę. Ten sam kształt pomaga robotycznej tabletce na wylądowanie w prawidłowej pozycji. Na zwolnienie blokady pozwala cukier, który zatrzymuje sprężynę przymocowaną do igły i rozpuszcza się w żołądku. Można zatem kontrolować ten proces, zwiększając lub zmniejszając grubość warstwy cukru. Innym sposobem na bezbolesne podanie lekarstwa jest także możliwości zastosowania plastrów przyklejanych na skórę, które stopniową będą uwalniały substancje lecznicze. Na chwilę obecną całość należy jednak traktować jako ciekawostkę, bowiem obie metody są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Niemniej jednak trzeba zauważyć, że również medycyna rozwija się w dość ciekawym kierunku.
Zobacz także:
- Zużyte baterie z samochodów elektrycznych zyskują drugie życie dzięki upcyklingowi ogniw
- AMD po cichu obniżyło MSRP Ryzenów 5000. Dowody są niezbite
- Nie podoba się? To zamknij konto. Bank na Twitterze kłóci się z klientami o "zaimki"
Pokaż / Dodaj komentarze do: Zrobotyzowane tabletki zastąpią pewnego dnia tradycyjne zastrzyki?