Ciągle za mało miejsca na gry na konsoli? GOODRAM HL100 i HX100 na ratunek

Ciągle za mało miejsca na gry na konsoli? GOODRAM HL100 i HX100 na ratunek

Ciągle za mało miejsca na gry na konsoli? GOODRAM HL100 i HX100 na ratunek

Jednym z elementów PlayStation 5 i Xbox Series X/S, na jakie ich właściciele narzekają najbardziej, jest niewątpliwie pojemność wbudowanych dysków, które błyskawicznie się zapełniają. Co prawda jest to nie tylko konsolowy problem i dotyka także graczy PC, ponieważ współczesne gry potrafią zajmować grubo ponad 100 GB, ale w przypadku tych pierwszych platform jest to o tyle bardziej dotkliwe, że ich wewnętrzne SSD oddają użytkownikom do dyspozycji tylko 667,2 GB w PS5, 802 GB w Xbox Series X i zaledwie 364 GB w Xbox Series S. W każdym z tych przypadków oznacza to możliwość zainstalowania zaledwie kilku, może kilkunastu gier, zanim wyczerpie się dostępne miejsce. Biorąc zaś pod uwagę, że wiele tytułów chcemy trzymać na dysku na stałe (np. gry sportowe takie jak FIFA, sieciowe shootery pokroju Call of Duty Warzone czy bijatyki, np. Mortal Kombat), bardzo szybko może dojść do mało komfortowej sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy do żonglowania tytułami na dysku. To wiąże się z kolei ze żmudnym procesem ponownego pobierania i instalowania gier - jak poradzić sobie z tym problemem?

Jednym z elementów PlayStation 5 i Xbox Series X/S, na jakie ich właściciele narzekają najbardziej, jest niewątpliwie pojemność wbudowanych dysków.

Możemy zdecydować się na rozszerzenie wewnętrznej pamięci poprzez zakup nośnika SSD PCIe 4.0, ale jest to bardzo droga opcja, szczególnie w przypadku nowych Xboxów, które nie obsługują tradycyjnych dysków w formacie M.2 i zamiast tego posiadają swoiste kartridże. Co więcej, w takim przypadku ograniczeni jesteśmy jednym slotem na taki nośnik. Alternatywą może być zewnętrzny dysk SSD, wykorzystujący szybki interfejs USB - dwa ciekawe modele, czyli HL100 i HX100, które bardzo dobrze sprawdzą się w tym scenariuszu, ma w swojej ofercie firma GOODRAM. Warto jednak podkreślić, że w gruncie rzeczy to bardzo wszechstronne urządzenia, które można wykorzystać praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy szybkiego, niezawodnego i mobilnego nośnika danych, zarówno w domu, jak i biurze, do pracy i bardziej rozrywkowych zastosowań.

GOODRAM HL100

GOODRAM HL100 to bardzo kompaktowy zewnętrzny dysk SSD (jego wymiary to zaledwie 92 x 46 x 9,2 mm), bazujący na złączu USB 3.2 gen. 2 typu-C. W zestawie znajdziemy kabel USB typu C na typu A, który pozwala podłączyć dysk do dużej liczby urządzeń, w tym konsol, laptopów i komputerów stacjonarnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać również z przewodu typu C na typu C. Sam dysk chroniony jest przez bardzo solidną metalową (aluminiową) obudowę, która zabezpieczenia nośnik na wypadek uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych np. upadkiem. Co więcej, konstrukcja jest odporna na wstrząsy, a GOODRAM udziela na produkt 3-letniej gwarancji. Nie da się ukryć, że dysk prezentuje się bardzo gustownie, a niewielkie rozmiary sprawiają, że bardzo łatwo można go ze sobą wszędzie zabrać. 

GOODRAM HL100 pochwalić może się nie tylko bardzo dobrym wykonaniem, ale i wysokiej jakości podzespołami, ponieważ bazuje na pamięciach 3D NAND Flash typu TLC oraz uznanym kontrolerze Silicon Motion SM2258XT. Jest to tańsza opcja o parametrach SSD wykorzystującego interfejs SATA III, co oznacza, że nośnik oferuje sekwencyjny odczyt na poziomie 450 MB/s, a zapis 420 MB/s. HL100 dostępny jest w czterech wersjach pojemnościowych, tj. 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB. Jego mocną stroną jest także wytrzymałość wyrażana parametrem TBW (oznacza całkowitą liczbę zapisanych terabajtów w całym okresie eksploatacji dysku), która dla modelu o pojemności 1 TB wynosi 720 TB. 

GOODRAM HX100

Drugi z zewnętrznych dysków SSD marki GOODRAM, czyli HX100, to model z wyższej półki, praktycznie w pełni wykorzystujący możliwości interfejsu USB 3.2 gen. 2. Oznacza to jeszcze lepsze parametry i wyższe prędkości przy zachowaniu niewielkich rozmiarów (te są praktycznie takie same jak w HL100) i ergonomicznej obudowy wykonanej z aluminium. Wstrząsoodporna konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych na dysku materiałów. W tym przypadku w zestawie znajduje się również przejściówka USB z typu A na C, którą można zastosować, kiedy potrzebujemy podłączyć się do urządzenia wspierającego tylko tę drugą opcję. 

Podobnie jak HL100, dysk HX100 również wyposażony został w wysokiej jakości podzespoły, w tym kości pamięci NAND Flash typu TLC. Ten model pochwalić może się jednak dwukrotnie wyższymi prędkościami, ponieważ jego odczyt sekwencyjny wynosi 950 MB/s, a zapis 900 MB/s. Szybki test w popularnym benchmarku potwierdza zresztą wysoką wydajność HX100 (patrz grafika poniżej). Dysk oferowany jest w trzech wersjach pojemnościowych, czyli 256 GB, 512 GB i 1 TB, a trwałość określana parametrem TBW wynosi dla tego ostatniego wariantu 660 TB. Produkt objęty jest trzyletnią gwarancją producenta. 

GOODRAM HL100 i HX100, czyli idealni kompani konsolowych graczy

HL100 i HX100 to bardzo wszechstronne urządzenia, które wykorzystać możemy wszędzie tam, gdzie potrzeba nam szybkiego i niezawodnego zewnętrznego nośnika danych. Oznacza to, że idealnie sprawdzą się jako dodatkowe magazyny danych dla nowoczesnych konsol i właśnie do takiej roli pasują naszym zdaniem najlepiej. W przypadku PS4 i Xbox One możemy bez problemu nie tylko przenosić gry na taki dysk, ale i je uruchamiać z poziomu zewnętrznego nośnika, co przekłada się na znaczącą poprawę czasów wczytywania w poszczególnych produkcjach, w porównaniu z wbudowanymi dyskami HDD tych konsol. Jesteśmy więc w stanie cieszyć się nie tylko większą biblioteką gier, do której mamy aktywny dostęp, ale i poprawić komfort użytkowania starszych konsol. 

Jeśli zaś chodzi o konsole nowej generacji, czyli PS5 i Xbox Series X/S, to tutaj dyski GOODRAM HL100 i HX100 również mogą okazać się niezwykle przydatne, szczególnie w kontekście gier oferujących tekstury w wyższej rozdzielczości, co przekłada się na ich większe rozmiary. Co prawda trzeba pamiętać, że next-geny Sony i Microsoftu nie pozwalają na uruchamianie gier dedykowanych tym konsolom z zewnętrznych nośników, ale bez problemu przeniesiemy je na taki dysk (gdzie poczekają na swój moment), gdy na wewnętrznym SSD zabraknie nam miejsca. Dla przykładu skopiowanie zajmującej 55,6 GB gry Spider-Man Miles Morales na HX100, a następnie przeniesienie jej ponownie do pamięci konsoli zajmuje w sumie ok. 5 i pół minuty, podczas gdy ponowne pobranie takiego tytułu - w zależności od łącza i aktualnej wydajności serwerów - może zająć nawet kilka godzin. 

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by na HL100 lub HX100 kopiować gry działające w ramach wstecznej kompatybilności i uruchamiać je z zewnętrznego dysku. Szybki test pokazuje, że w takim przypadku praktycznie nic nie tracimy, ponieważ czasy wczytywania są niemal identycznie, jak w przypadku ładowania gry z wbudowanego dysku PS5 lub Xbox Series X/S. 

  Czas wczytywania na PS5 z dysku wewnętrznego Czas wczytywania na PS5 z dysku GOODRAM HL100
Day Gone (wersja PS4) 29,27 s 30,90 s

GOODRAM HL100 i HX100, czyli wysoka wydajność i mobilność w dobrej cenie

Tego typu dyski to sprzęt skierowany także do użytkowników, którzy znajdują się w ciągłym ruchu oraz potrzebujących zewnętrznego dysku w kompaktowej formie w domowych warunkach. HX100 na pewno docenią twórcy treści wideo i profesjonaliści potrzebujący szybszych i bardziej efektywnych rozwiązań o szerokiej kompatybilności. Są to bowiem nośniki skierowane do osób, którym zależy na mobilnej edycji wideo/zdjęć, przenośnym magazynie gier czy wydajnym SSD do zastosowań multimedialnych. Co więcej, polska marka oferuje swoje produkty w przystępnych cenach - to jedne z najtańszych dysków dostępnych na rynku w swoich kategoriach. Jeśli więc wciąż narzekacie na brak miejsca na kolejne gry na Waszych konsolach lub po prostu potrzebujecie szybkiego zewnętrznego dysku, to warto sięgnąć po GOODRAM HL100 lub HX100.

*

Materiał powstał we współpracy z marką GOODRAM
 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ciągle za mało miejsca na gry na konsoli? GOODRAM HL100 i HX100 na ratunek

 0