Kryptowaluta Chia – jak zacząć kopać i czy warto?

Kryptowaluta Chia – jak zacząć kopać i czy warto?

Chia – jak kopać?

Zacznijmy od tego, że kryptowaluty Chia się tak naprawdę nie „kopie”, a raczej „hoduje”. Wolną przestrzeń dyskową przydzielamy na „działki” (bloki), a te z kolei mają szansę na zdobycie (wyhodowanie) jednej monety – w czasie zależnym od trudności wydobycia, czyli ogólnego miejsca w bloku, który na dziś wynosi ponad 18 eksabajtów (18000 petabajtów). Naturalnie im więcej działek przypisanych zostało na Twoich dyskach, tym większą szansę na zdobycie wirtualnej waluty otrzymasz, bo nie ma odgórnie ustalonego ich limitu. Limitem będzie tu jedyne wolne miejsce na dyskach. Żeby w ogóle zacząć kopać, trzeba ściągnąć aplikację ze strony głównej – w serwisie Github znajdziesz wersje zarówno na macOS, jak i Linux czy testowaną przez nas dziś wersję na Windowsa. Link prowadzący do głównej strony znajdziesz tutaj.

 Czy GeForce RTX 3060 obroni się przed górnikami? Testy wydajności i analiza sytuacji

Pierwszym krokiem jest stworzenie własnego portfela oraz hasła do niego – kliknięcie w „Create a new private key”. Tutaj ważnym jest, by pojawiające się w tabeli wyrazy zapisać 1:1, czyli w kolejności takiej, jaka widnieje w panelu. Jeżeli będziesz chciał otworzyć portfel na nowym komputerze, w taki sposób będzie wyglądało logowanie, bo możesz skorzystać z opcji "Import from mnemonics". Po tym kroku, Twoim oczom ukaże się panel główny, skąd w zakładce Full Node znajdziesz pierwsze informacje o połączeniu. Te natomiast trzeba zsynchronizować (Sync), co może potrwać nawet kilka godzin. Jeżeli z jakiegoś powodu Twoje połączenie nie jest synchronizowane, odblokuj na routerze port 8444 lub skontaktuj się z administratorem sieci, który zrobi to za Ciebie. Choć brak synchronizacji oznaczać będzie, że nie będziesz mógł zacząć kopać Chia, możesz w jej trakcie rozpocząć tworzenie działki (plotting). Opcje do tego przystosowane znajdziesz w zakładce Plots.

Chia plotting – Jak stworzyć działkę?

Rozmiarów działek jest kilka, ale tylko jedna z nich nie nadaje się do wydobywania – jest działką testową, a mowa oczywiście o tej najmniejszej (k=25), zajmującej 600 MB przestrzeni stałej oraz 1,8 GB przestrzeni tymczasowej. Najpopularniejszą jest działka k=32. Ta zajmuje po stworzeniu nieco ponad 100 GB, a tymczasowo niecałe 240 GB, choć tu rozmiar z czasem może być mniejszy, bo jest to przez twórców ciągle optymalizowane – kiedyś taka działka tymczasowo zabierała nawet 400 GB. Po wybraniu interesującej Cię działki, czas na wskazanie miejsca docelowego, tymczasowego oraz ilości działek tworzonych w tym samym czasie. Użytkownicy z lepszymi komputerami, mogą użyć równoległego tworzenia wielu plotów jednocześnie (opcja parallel). Tu warto przypisać do jednej działki od czterech do sześciu wątków procesora centralnego, choć wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak szybki dysk masz do dyspozycji. Najszybciej ploty tworzy się oczywiście na SSD NVMe. Kluczowym parametrem takiego dysku jest prędkość zapisu danych, który znacznie przewyższa nie tylko dyski twarde, ale też SSD na interfejsie SATA.

Ethereum przechodzi na Proof of Stake – koniec z kopaniem na GPU?

W zakładce "advanced" znajdziesz kilka opcji związanych ze sprzętem. Tu przydzielasz wątki procesora do procesu tworzenia działek i ilość pamięci RAM. Tak jak wspomniałem wcześniej, najważniejszym aspektem jest szybkość posiadanego przez Ciebie dysku SSD, ale mając do dyspozycji ten na interfejsie NVMe (3 GB/s zapisu lub więcej), można się pokusić o zwiększenie wydajności ogólnej – czyli przypisanie większej ilości wątków procesora. "Select temporary directory" to opcja odpowiedzialna za stworzenie tymczasowego folderu, który będzie wykorzystywany przy tworzeniu działek. Sami twórcy sugerują użycie w tym wypadku szybkiego dysku SSD, bo proces plottingu zajmuje naprawdę sporo czasu. Na SSD NVMe nawet sześć godzin, a na HDD (7200 RPM, 64 MB cache) ponad 24 godziny. "Final directory" to główny folder, w którym będzie przechowywany plot. Tu można wykorzystać już dowolny dysk – najlepiej o wysokiej pojemności. Tak, by zmieścić jak największą ilość działek. Oczywiście ze względów czasowych i pojemnościowych, nie warto jest używać tych samych dysków do tworzenia i zapisywania plotów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kryptowaluta Chia – jak zacząć kopać i czy warto?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł