Nie tylko RTX, czyli na co jeszcze mogą liczyć właściciele kart GeForce
Nie tylko właściciele kart graficznych GeForce RTX mogą liczyć na szereg dodatkowych funkcji i narzędzi, ponieważ NVIDIA oferuje także technologie dostępne w ramach serii GeForce GTX, która jest popularna nie tylko wśród stacjonarnych graczy szukających tańszych rozwiązań do swoich PC, ale też powszechnie stosowana w laptopach ze średniej półki cenowej. Na co więc możemy liczyć w takim przypadku?
NVIDIA Reflex
Jeśli kiedyś próbowaliście ustawień profesjonalnych graczy w e-sportowych tytułach, zapewne zdziwiło Was z jak wielu opcji rezygnują, ponieważ te potrafią negatywnie wpływać na input lag. Parametr ten odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ bezpośrednio wpływa na to, jak szybko monitor aktualizuje obraz, reagując na nasze polecenia (np. kliknięcie myszką lub naciśnięcie przycisku na klawiaturze). Zbyt duże opóźnienia sygnału mogą bardzo niekorzystnie wpływać na doznania płynące z gry i nasze osiągi. W takim przypadku gry są po prostu mniej responsywne, zwiększając czas potrzebny na odzwierciedlenie naszych działań w grze. O ile jesteśmy w stanie mniej więcej określić opóźnienia naszego systemu, posługując się narzędziami w grach, to jednak dokładny pomiar input lag wymaga drogiego, profesjonalnego sprzętu (np. oscyloskopu). Ponadto, nawet jeśli uda nam się go zmierzyć, to możemy mieć problem ze zidentyfikowaniem głównego źródła opóźnienia, ponieważ mogą się do niego przyczyniać nasze peryferia, podzespoły czy sam monitor.
NVIDIA ma jednak rozwiązanie tego problemu, w postaci technologii Reflex. Jest to nowy pakiet technik, który obejmuje GPU, wyświetlacze G-Sync oraz oprogramowanie. Te mierzą i optymalizują opóźnienia systemu w wiodących grach e-sportowych, takich jak Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite czy Valorant. Reflex składa się z dwóch głównych komponentów. Pierwszym jest zestaw API, który twórcy gier mogą wykorzystać w swoich produkcjach, dodając w nich tryb niskich opóźnień. Jak podaje producent, korzystając nawet z relatywnie tanich kart graficznych, takich jak GTX 1660 Super, dzięki tej zintegrowanej funkcji jesteśmy w stanie zredukować opóźnienia nawet o 50 procent, poprawiając responsywność w czasie rozgrywki. Framework działa na zasadzie ograniczania liczby klatek kolejkowanych przez GPU w konkretnych scenach, co w konsekwencji redukuje obciążenie CPU.
Drugim dużym komponentem Reflex jest moduł analizatora opóźnień, który wykrywa kliknięcie myszy, a następnie mierzy czas, jakiego potrzebują piksele to odzwierciedlające (np. błysk lufy pistoletu) do zmiany obrazu na ekranie. Ten rodzaj pomiaru był jak dotąd praktycznie niemożliwy do wykonania przez graczy, bo wymagał wyspecjalizowanych szybkich kamer i drogiego profesjonalnego osprzętu. Tymczasem analizator opóźnień trafił do nowych wyświetlaczy G-Sync oferujących odświeżanie na poziomie 360 Hz, a swoje monitory bazujące na tych panelach zapowiedzieli już Asus, MSI, Alienware i Acer. Do pełni szczęścia potrzebować będziemy także nowych peryferiów od ASUSa, Logitecha, Razera i SteelSeries, ale dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie rozwiązać problem u źródła. Co warto jednak podkreślić, aby czerpać korzyści z technologii NVIDIA Reflex, nie potrzeba konkretnych modeli myszek czy monitorów (to pozwala nam jedynie skorzystać z analizatora opóźnień) i niższymi opóźnieniami mogą cieszyć się posiadacze kart graficznych GeForce GTX z serii 9 i nowszych. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na stronie producenta.
GeForce Experience
Bardzo istotnym elementem ekosystemu NVIDII jest oprogramowanie GeForce Experience, które oferuje graczom szereg praktycznych funkcji. Poza tak podstawowymi kwestiami jak automatyczne aktualizowanie sterowników czy też konfigurowanie najpopularniejszych gier w celu optymalizacji wydajności (TU możecie sprawdzić listę wspieranych tytułów), GeForce Experience ma do zaoferowania znacznie więcej i warto wspomnieć tu przynajmniej o trzech dodatkowych funkcjach tego oprogramowania.
- NVIDIA Ansel to narzędzie, które powinno zainteresować nieco bardziej kreatywnych graczy, którzy lubią się pochwalić swoimi dokonaniami. Ansel pozwala na wykonywanie profesjonalnych zrzutów ekranowych ze swoich gier i oferuje szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym wykonane przez nas screenshoty nabiorą nowego, unikalnego charakteru. Po pierwsze, otrzymujemy tu tryb swobodnej kamery, dzięki któremu możemy idealnie skadrować nasz screen. Po drugie, możemy dostosować wygląd zrzutu ekranu, zarówno poprzez ciekawe filtry, jak i regulację jasności, kontrastu oraz innych parametrów. Po trzecie zaś, Ansel pozwala na przechwytywanie i dzielenie się kadrami z rozgrywki z wykorzystaniem obrazów w superrozdzielczości (nawet do 33-krotności rozdzielczości 1080p), o 360-stopniowym zakresie pola widzenia (w trybie VR lub trybie zdjęć sferycznych), w trybie HDR i stereoskopowym.
- NVIDIA ShadowPlay z Highlights - ShadowPlay to natomiast bardzo prosty sposób na nagrywanie i udostępnianie wysokiej jakości materiałów wideo, zrzutów ekranowych i transmisji na żywo bez konieczności stosowania specjalnego sprzętu w postaci kart do przechwytywania obrazu. Kiedy wykonamy spektakularną akcję (np. imponującego headshota), która idealnie nadaje się do pochwalenia się na social mediach, nie musimy pamiętać o włączeniu nagrywania, ponieważ wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego i zapisać ostatnie 30 sekund rozgrywki na dysku twardym lub udostępnić je w serwisie YouTube lub Facebook. Funkcja wspiera nagrywanie nawet w 8K z HDR przy 30 klatkach na sekundę lub 4K z HDR przy 60 klatkach na sekundę. Co więcej, ShadowPlay jest akcelerowane sprzętowo, zatem może działać w tle, rejestrując materiał wideo bez znaczącego wpływu na wydajność naszego PC. Funkcja Highlights z kolei umożliwia automatyczne nagrywanie i zapisywanie kluczowych momentów rozgrywki (np. akcji wygrywającej mecz) i szybkie podzielenie się nimi ze światem i znajomymi w mediach społecznościowych.
- NVIDIA Freestyle - narzędzie to umożliwia z kolei dostosowanie do swoich potrzeb wyglądu rozgrywki, dzięki zastosowaniu filtrów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu gracze mogą wykazać się kreatywnością, przykładowo dodając w ulubionej grze FPS filtr w stylu retro bądź też zwiększając kontrast i jaskrawość kolorów, by gra wyglądała bardziej realistycznie. Oprócz tego, rozwiązanie to pozwala daltonistom dostosować wygląd gry tak, aby łatwiej było im rozróżniać kolory i dostrzegać kluczowe elementy. Możemy nawet użyć trybu nocnego, który redukuje ilość emitowanego światła niebieskiego, dzięki czemu łatwiej będzie nam zasnąć po całej nocy grania. Dostępnych jest 15 filtrów, 38 różnych ustawień i wiele możliwych kombinacji, dzięki którym kilkoma kliknięciami spersonalizujemy wygląd naszych gier.
***
To oczywiście nie wszystkie benefity, na jakie mogą liczyć gracze, którzy zdecydują się na zakup kart graficznych NVIDII (lub laptopów lug gotowych desktopowych zestawów wyposażonych w takowe) i warto jeszcze wspomnieć choćby o G-Sync, które odpowiada za synchronizację renderowania klatek przez GPU z odświeżaniem monitora, dzięki czemu eliminujemy efekt rozrywania obrazu (screen tearing), przycięcia (stuttering) czy opóźnienia. W przypadku laptopów w wersji Max-Q możemy dodatkowo liczyć na tryb WhisperMode, który zaprojektowano z myślą o minimalizacji hałasu generowanego przez wentylator laptopa przy utrzymaniu jakości rozgrywki na zadowalającym poziomie. Bardzo mocną stroną GPU od NVIDII są też sterowniki Game Ready, które otrzymujemy wraz z premierami istotnych tytułów i są one zoptymalizowane pod kątem tych produkcji. Jak więc widać korzyści dla użytkownika w przypadku kart GeForce RTX i GTX nie ograniczają się jedynie do czystej wydajności naszego komputera, bo NVIDIA zadbała też o liczne dodatkowe technologie i narzędzia, które realnie wpływają na wartość ich produktów.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Komputronik
Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDA GeForce, czyli nie tylko GPU. Co jeszcze oferuje ekosystem Zielonych?