Rzut okiem na AVerMedia Live Gamer Ultra – grabber dla wymagających

Rzut okiem na AVerMedia Live Gamer Ultra – grabber dla wymagających

Niedawno na naszym portalu pojawił się rzut okiem na urządzenie AVerMedia Live Gamer Extreme 2, czyli następcę popularnego rejestratora obrazu Live Gamer Extreme (nasz test w TYM miejscu). Tajwański producent działa bardzo prężnie w tym segmencie rynku i w ostatnich latach praktycznie go zdominował, a to za sprawą coraz to nowszych urządzeń skierowanych do konkretnych grup odbiorców. O ile jednak LGX 2 nie wprowadzał rewolucyjnych zmian względem poprzednika (ograniczając się do przepuszczania, ale nie nagrywania sygnału 4K), tak już bohater dzisiejszego tekstu, czyli Live Gamer Ultra (GC553), przynosi kilka rozwiązań, które powinny ucieszyć najbardziej wymagających użytkowników zarówno komputerów, jak i konsol.

Live Gamer Ultra (LGU), przynosi kilka rozwiązań, które powinny ucieszyć najbardziej wymagających użytkowników zarówno komputerów, jak i konsol, w tym nagrywanie w 4K czy wspacie dla HDR.

Rzut okiem na AVerMedia Live Gamer Ultra – grabber dla wymagających

Live Gamer Ultra w swoich podstawowych założeniach jest bardzo podobne do omawianego przez nas ostatnio Gamer Extreme 2, co oznacza, że otrzymujemy zewnętrzny grabber podłączany przelotowo pomiędzy źródłem sygnału (np. PC czy konsola) oraz jego wyjściem (np. telewizor, monitor). Warto jednak podkreślić, że nie jest to samodzielny sprzęt nagrywający przechwytywany obraz we własnej pamięci wewnętrznej (lub też karcie pamięci) i LGU wymaga dodatkowo podłączenia do komputera, bo korzysta z jego podzespołów do kodowania obrazu oraz magazynowania zarejestrowanych materiałów. Oczywiście tu rodzi się pytanie, po co nam drogi rejestrator, skoro na rynku znaleźć możemy bezpłatne narzędzia do nagrywania rozgrywki z PC, a konsole PS4 Pro czy Xbox One X również potrafią samodzielnie nagrywać wideo w wysokiej jakości. Tu dochodzimy do Ultra w nazwie nowego Live Gamer, bo sprzęt potrafi zdecydowanie więcej i nie jest przy tym ograniczony pewnymi restrykcjami dotyczącymi konsol, ale na omówienie szczegółów przyjdzie jeszcze czas. Najpierw rzućmy okiem na jego specyfikację.

Specyfikacja AVerMedia Live Gamer Ultra:

 • Wejścia (źródło): HDMI 2.0
 • Rozdzielczość wideo: 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 1440p, 2160p
 • Format nagrywania: MPEG4 (H.264 + AAC) lub (H.265 + AAC)
 • Jakość: 3860 x 2160 px w 30 kl./s lub 1920 x 108 px w 120 kl./s; 240 Mb/s
 • Zasilanie i transmisja: USB 3.1
 • Inne: 4Kp30 HDR lub 1080p240 Pass-Through, mikser audio

Od razu można zauważyć wsparcie dla rozdzielczości 4K i to nie tylko w zakresie technologii Pass-Through, ale i nagrywania. Sprzęt pozwala nam nagrywać wideo w rozdzielczości 4K przy 30 kl./s lub Full HD przy nawet 120 kl./s. Jest to spory progres względem GX 2, gdzie mogliśmy rejestrować obraz jedynie w 1080p i 60 kl./s. Nie powinniśmy też narzekać na bitrate (nawet do 240 Mb/s), ponieważ ten znacząco wykracza poza normy platform streamingowych, a nic nie tracimy także w zakresie naszych doświadczeń w czasie strumieniowania sygnału. Co prawda już LGX 2 pozwala cieszyć się przesyłem obrazu w rozdzielczości 4K na wyjściu, ale tym razem technologia Pass-Through  wspiera również HDR, umożliwiając wykorzystanie w pełni możliwości naszych konsol oraz telewizorów. Do tej pory korzystając z rejestratorów AVerMedii zawsze musieliśmy mieć na względzie pewne kompromisy, ale wraz z LGU czasy te dobiegły końca.

Wymagania sprzętowe (4K@30 lub 1080p@120):

Desktop:

 • OS: Windows 10 (64-bitowy)
 • CPU: Core i5-6xxx lub wyższe
 • GPU: GeForce GTX 1060 lub wyższe
 • RAM: 8 GB pamięci operacyjnej (dwukanałowej)
 • Interfejs: USB 3.1 (rekomendowany chipset Intela)

Laptop:

 • OS: Windows 10 (64-bitowy)
 • CPU: Core i7-7700HQ lub wyższe
 • GPU: GeForce GTX 1050 Ti lub wyższe
 • RAM: 8 GB pamięci operacyjnej (dwukanałowej)
 • Interfejs: USB 3.1 (rekomendowany chipset Intela)

To wszystko ma jednak swoją cenę i chodzi mi o wymagania sprzętowe Live Gamer Ultra, które nie należą do niskich (poniżej). Nie obejdzie się więc bez PC z systemem Windows 10, procesorem Intel Core i5 szóstej generacji lub nowszej, karty graficznej NVIDIA GeForce GTX 1060 lub lepszej oraz 8 GB pamięci RAM (dwukanałowe). Możemy także skorzystać z laptopa, ale w tym przypadku potrzebować będziemy przynajmniej procesora Intel Core i7-7700 HQ, grafiki NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti i 8 GB RAM. Jak słusznie zauważył mój redakcyjny kolega, Piotr Urbaniak,  przy LGX 2, w przypadku streamera skoncentrowanego na jakości materiału posiadanie odpowiedniego PC nie powinno stanowić większego problemu, ale osoby grające głównie na konsolach i na co dzień korzystające z ultrabooków, mogą mieć pewne kłopoty ze spełnieniem tych wymagań. Trzeba jednak pamiętać, że LGU to produkt z górnej półki dla konkretnego typu odbiorców, którzy podchodzą do streamingu w bardziej profesjonalny sposób niż gracze „hobbyści”.

Rzut okiem na AVerMedia Live Gamer Ultra – grabber dla wymagających

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rzut okiem na AVerMedia Live Gamer Ultra – grabber dla wymagających

 0