Znajdujesz się w sekcji Blogosfera. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez użytkowników serwisu, bądź są owocem samodzielnej pracy redaktorów. Redakcja ITHardware nie ponosi odpowiedzialności za treść poniższej publikacji.

Jak radzą sobie w grach Core i5-6400 i Radeon R9 270X? Test mojego zestawu

Jak radzą sobie w grach Core i5-6400 i Radeon R9 270X? Test mojego zestawu

Klasyczne podsumowanie nie ma w tym wypadku sensu, bo przecież konfiguracji takich jak moja mogą być pewno tysiące i każda może reprezentować inną wydajność. Nie o to chodziło - zależało mi raczej  ażeby zaprezentować Wam swoją szkołę budowania komputera. I to, że dysponując słabą kartą graficzną warto mieć solidną płytę główną, procesor i pamięć RAM. Wysokiej klasy cooler CPU także się nie zmarnuje jeśli kupimy procesor, który daje się podkręcać nie przepłacając za najnowszą platformę (Z270 i Kaby Lake). Dziś wiem że sprzedaż GeForce GTX 970 była błędem, Radeon R9 270 do tej konfiguracji ewidentnie nie pasuje. W slocie "gościły" już jednak GTXy 1070 i 1080 - na własne oczy przekonałem się, że platforma ma ogromny potencjał do upgrade. To niby oczywiste - bo wydajność Core i5 6xxx 4,36 GHz z takimi kartami jest ogólnie znana. Ale co innego oglądać wykresy, a co innego zobaczyć na własne oczy 80 kl./s w Doom w rozdzielczości 4K na własnym piecyku i ekranie. Tak, marzeniem każdego geeka jest włożenie GeForce GTX 1080 Ti do własnej maszyny, a nie oglądanie zdjęć i wykresów w internecie ;)

Solidna płyta główna jaką jest Asus Z170 Pro Gaming daje mi gwarancję, że bootując z rana komputer z tak podkręconym procesorem nie będę miał problemów z rozruchem.

Na optymalizację pracy pamięci poświęciłem troszkę czasu, ale było warto. Mają spory zapas rezerwy jeśli chodzi o timingi - aktualnie pracują z opóźnieniami CL 15, natomiast po zwiększeniu napięcia zasilania do 1,45-1,5 V mogą pracować nawet z CL 13. Nie jestem zwolennikiem dodatkowych kart dźwiękowych - zdarza się, że szybko tracą support, a wyższość nad kodekiem Realtek ALC 1150 bez zestawu audio w cenie samochodu czy słuchawek kosztujących czterocyfrową liczbę złotówek jest co najmniej dyskusyjna. Realtek to jednak świetne wsparcie, kompatybilność z grami i aplikacjami - w połączeniu z dobrze zrealizowanymi torami analogowymi na płycie daje rozwiązanie, które mnie w pełni satysfakcjonuje. W przeciwieństwie do takich płyt głównych z kodekiem Realtek ALC 887 czy ALC 892 - te zwykle nie mają zadowalającej jakości dźwięku nawet przy odsłuchu z głośników komputerowych 2.1 czy słuchawek wartych 90 zł pokroju SuperLux HD-681. 

Tymczasem z podkręconym Core i5 okazało się że R9 270X może być szybszy nawet od zestawionego z dwurdzeniowym procesorem GeForce GTX 1050 Ti w detalach średnich, a czasem i wysokich...

A jak w tym wszystkim odnajduje się stareńki Radeon R9 270@270X z 2 GB pamięcią VRAM? W jednym z poprzednich artykułów na temat Acera VX5-591G podjąłem temat sensu instalacji 4 GB pamięci graficznej przy GPU o wydajności GeForce GTX 1050. Wspominałem też w podsumowaniu, że na co dzień korzystam z karty graficznej z 2 GB pamięci. I to jest właśnie ten Radeon - za słaby do detali Ultra i bardzo wysokich, w których ta pamięć graficzna mogła by być użyteczna, wystarczający do detali średnich, czasem nawet wysokich z obniżoną jakością tekstur. Nawet jeśli gra czasem potrzebuje nieco więcej pamięci graficznej - nie oznacza to od razu, że obraz nagle stanie w miejscu. Brakująca pamięć graficzna zostanie zastąpiona pamięcią RAM komputera z nie najgorszym zwykle skutkiem. Wracając jednak do tematu wydajności - testy potwierdziły moje roczne już spostrzeżenia. Mimo upływu czasu wsparcie dla Radeonów z architekturą GCN jest dalej dobre, choć trzeba przyznać, że z uwagi na wysoki narzut sterownika w grach DirectX 11 trzeba mieć wydajny procesor. Nie spodziewałem się jednak, że pokonanie laptopa z GeForce GTX 1050 w ogóle jest możliwe, bo 3D Mark na to nie wskazywał. Tymczasem z podkręconym Core i5 okazało się że R9 270X może być szybszy nawet od zestawionego z dwurdzeniowym procesorem GeForce GTX 1050 Ti w detalach średnich czasem wysokich... Czyli tak naprawdę często najwyższych grywalnych dla kart GeForce GTX 1050/1050 Ti. Spore zaskoczenie, i wiele na to wskazuje że R9 270X jeszcze przez jakiś czas nie opuści mojego komputera gdyż... polityka polskiego rządu wyraźnie nie sprzyja spadkowi kursu dolara amerykańskiego.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak radzą sobie w grach Core i5-6400 i Radeon R9 270X? Test mojego zestawu

 0