Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej?

Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej?

Jakie mogą być skutki wyładowania atmosferycznego?

Najniebezpieczniejszą sytuacją jest uderzenie bezpośrednie pioruna w budynek mieszkalny, które w najgorszym wypadku może zakończyć się pożarem. Innym rodzajem jest uderzenie pośrednie pioruna, występuje ono wtedy, gdy wyładowanie nastąpi obok naszego budynku. Uderzenie bezpośrednie przekazuje całą energię wyładowania na nasz budynek i naszą instalację elektryczną. Jeśli nie posiadamy instalacji odgromowej (piorunochron) i nie wyłączyliśmy wszystkiego z gniazdek, to musimy się liczyć z ogromnymi stratami. Co do piorunochronu, to nie w każdym budynku mieszkalnym jest wymagany, a szczegóły znajdziecie w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (warto więc sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel nie wymaga instalacji odgromowej). W takim przypadku energia może być na tyle duża, że może wyrywać ze ściany licznik energii oraz gniazdka (takie zdarzenie miało miejsce w domu oddalonym o ok. 200 m ode mnie) oraz uszkodzić część lub całą instalację w budynku. 

W przypadku elektroniki bramy wjazdowej warto sprawdzić, czy nie ma konieczności instalacji dodatkowego zabezpieczenia ogrodzenia. 

jak zabezpieczyć się przed burzą

Uderzenie pośrednie to również fala pola elektromagnetycznego, która potrafi wyrwać stalowy karnisz ze ściany, a także wywołać przepięcie w sieci energetycznej czy telekomunikacyjnej. I to jest najczęstsza przyczyna awarii elektroniki po burzy. U mnie ostatnim razem upaliło kabel od Internetu, spaliło router, dekoder TV-SAT, uszkodziło kartę sieciową w płycie głównej czy spaliło sterowanie od napędu bramy wjazdowej na posesję. W przypadku elektroniki bramy wjazdowej warto sprawdzić, czy nie ma konieczności dodatkowego ubezpieczenia ogrodzenia. 

Jak się zabezpieczyć przed przepięciem?

Przed uderzeniem pośrednim pioruna, poza odłączaniem urządzeń z sieci, możemy zastosować kilka rodzajów dodatkowych zabezpieczeń. Podstawą jest tutaj ochrona pośrednia naszej instalacji elektrycznej, jak ograniczniki przepięć. Ich zadaniem jest ograniczenie wzrostu potencjału instalacji przez sprowadzenie przepięcia do niższej wartości.

  • Ogranicznik klasy A jest stosowany do zabezpieczania linii napowietrznych w sieciach przesyłowych niskiego napięcia.
  • Ogranicznik klasy B stanowi pierwszy stopień ochrony, ponieważ umożliwia przepływ do ziemi takiej fali prądu, która jest najbliższa fali prądu udarowego. Ma zatem największą wydajność rozładowania energii. Stosuje się go w rozdzielnicach prądu, które chronią naszą domową instalację, nawet w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w linię energetyczną. Ogranicznik tej klasy zmniejszy skok potencjału elektrycznego do wartości 2,5 kV.
  • Ogranicznik typu C to drugi stopień ochrony, ponieważ zmniejsza ryzyko przepięć z uwagi na pośrednie skutki uderzenia pioruna. Zmniejsza skok napięcia do wartości 1,5 kV.
  • Ogranicznik klasy D to trzeci stopień ochrony. Jego rolą jest dodatkowe zabezpieczenie urządzeń szczególnie czułych na przepięcia. Zmniejsza poziom napięcia do 0,8 kV. Montowany jest zazwyczaj za gniazdkiem w puszce elektrycznej lub bezpośrednio na urządzeniu.

jak zabezpieczyć się przed burzą

W przypadku domu jednorodzinnego parterowego zazwyczaj wystarczy wpiąć w rozdzielnie ogranicznik typu B+C, tak też wykonałem swoją instalację i dodatkowo dodałem ogranicznik klasy D do zasilania gniazd, gdzie podłączony jest mój komputer. Zamiast ogranicznika klasy D możemy też zastosować markową listwę przeciwprzepięciową, najlepiej z bezpiecznikiem automatycznym lub zasilacz awaryjny UPS, ale o tym dokładniej na kolejnych stronach.

 

Acar 504WF
Acar 504WF

Sprawdź oferty na Ceneo.pl

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej?

 0