Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej?

Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej?

Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej? 

Meteorolodzy nie pozostawiają złudzeń, burze do końca tego stulecia będą się nasilały, będą przechodziły wolniej, z nasilonymi opadami i coraz większymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz częściej pojawiającymi się trąbami powietrznymi. Uderzenie pioruna w budynek mieszkalny, słup czy transformator sieci energetycznej może spowodować uszkodzenie elektroniki w naszych domach, a w najgorszym wypadku doprowadzić do pożaru. W niniejszym poradniku skupię się więc na tym, jak zabezpieczyć elektronikę nie tylko przed skutkami wyładowań atmosferycznych, ale i przepięć w sieci energetycznej, spowodowanych np. zerwaniem linii energetycznej przez konary drzew. Materiał jest poniekąd zainspirowany uderzeniem pioruna w transformator niedaleko mojego domu, przez co sam poniosłem straty w postaci spalonego sprzętu czy kabli. 

Burze, wichury, marznący deszcz i połamane konary drzew powodujące przepięcia w sieci energetycznej lub uderzenie pioruna to zagrożenie dla naszej elektroniki. Jak chronić nasz sprzęt? Jak się zabezpieczyć?

burza

W tym materiale poruszę poniższe kwestie:

  • Mity o burzach, co można, a czego nie?
  • Jakie mogą być skutki wyładowania atmosferycznego?
  • Jak zabezpieczyć elektronikę, komputer, TV, konsolę przed spaleniem i przepięciem w sieci energetycznej?
  • Jak zabezpieczyć dom przed burzą? Jakie zabezpieczenia i czy konieczny jest piorunochron?
  • Czy listwa przepięciowa i zasilacz UPS ochronią nasz sprzęt przed burzą czy przepięciem?
  • Czy trzeba odłączyć internet podczas burzy?
  • Ubezpieczenie, na co warto zwrócić uwagę? 
  • Dobre praktyki, prewencja jest za darmo.

Wyładowanie atmosferyczne to krótkotrwałe wyładowanie elektryczne, które zachodzi w atmosferze ziemskiej, gdzie zgromadzony jest duży ładunek elektryczny, między chmurami, wewnątrz chmur oraz między nimi a powierzchnią Ziemi. Najgroźniejsze dla człowieka oraz naszej elektroniki są te ostatnie, tzw. wyładowania doziemne, czyli pioruny.  Piorun uderzający bezpośrednio w budynek lub pośrednio poprzez linię sieci energetycznej czy telekomunikacyjnej niesie ze sobą prąd od 30 000 A do nawet 150 kA i różnicę potencjałów (między chmurą burzową a obiektem na powierzchni Ziemi) od 10 do 100 milionów V. Całkowita energia podczas uderzenia pioruna wynosi ok. 140 kWh, a taka ilość wystarczyłaby na dwa miesiące oglądania filmów na YouTube (komputer z monitorem pobierający ok. 100 W). Nie trzeba chyba wspominać, że jest to niebezpieczne - może spalić nam sprzęt elektroniczny czy nawet wyrwać gniazdka ze ścian podczas bezpośredniego uderzenia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy lub przepięć sieci energetycznej?

 0