Kolejna zakładka to już opcje dotyczące pamięci RAM. Jest to istny temat rzeka, który bez wątpienia zasługuje na osobną publikację, dlatego ograniczę się do omówienia niezbędnych podstaw:
- Extreme Memory Profile (X.M.P.) - specjalne profile pamięci, zapisane w pamięci SPD (ang. serial presence detect). Ich przygotowaniem zajmuje się producent modułów i jest to najprostszy sposób na uzyskanie fabrycznych parametrów kości. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni profil, zapisać ustawienia i - jeśli wszystko pójdzie sprawnie - już można cieszyć się częstotliwością RAM przekraczającą standardowe 2133 MHz. W skrajnych przypadkach profil X.M.P. może nie zadziałać - wtedy pozostają Wam wyłącznie ręczne ustawienia i często mozolne poszukiwanie przyczyny problemu (timingi, napięcia RAM, VCCIO, SA itp.),
- System Memory Multiplier - dzielnik pamięci. To właśnie ten parametr, przemnożony przez BCLK, daje wynikowy zegar RAM. Dlatego należy szczególną wagę przywiązywać do niego podczas kręcenia szyną,
- Memory Timing Mode - sposób, w jaki będziecie ustawiać timingi (opóźnienia). Dostępne możliwości to: Auto (płyta sama dobiera parametry), Manual oraz Advanced Manual. Różnica między dwiema ostatnimi jest taka, że w trybie Advanced Manual można konfigurować timingi osobno dla każdego kanału pamięci.
Jeżeli zmieniliście Memory Timing Mode na (Advanced) Manual, to macie pełną swobodę w doborze opóźnień. Stosowne ustawienia znajdują się w podzakładce Channel Memory Sub Timings. Znajdują się tam zarówno dość podstawowe timingi (CAS, tRCD, tRP, tRAS, CR), jak i cała gama alpha-timinigów, których dogłębne poznanie zajmuje naprawdę sporo czasu. Warto jeszcze dodać, że tRCD oraz tRP są ze sobą połączone i w praktyce płyta wybiera większą wartość, zaś próba ustawienia tRAS poniżej 28 skutkuje niepowodzeniem ze względu na specyfikę kontrolera pamięci w procesorach Skylake.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak podkręcić procesor Intel Skylake?