Jak podkręcić procesor Intel Skylake?

Jak podkręcić procesor Intel Skylake?

Skoro poznaliście już teoretyczne aspekty podkręcania procesorów Skylake, to czas przejść do praktyki. Od czego więc zacząć? Naturalnym kandydatem wydaje się być taktowanie rdzeni i naprawdę nie widzę powodu, dla którego ktokolwiek miałby zacząć od czegoś innego. Wszak to ich zegar jest istną kopalnią wydajności, dającą zyski o rząd większe niż podkręcanie pozostałych komponentów. Sposób, w jaki dokonacie overclockingu zależy oczywiście od posiadanego procesora. W przypadku modeli z literką "K" w nazwie najprościej będzie po prostu zwiększać mnożnik rdzeni, natomiast posiadacze zablokowanych CPU będą musieli pomęczyć się z kręceniem szyną… oczywiście po uprzednim wgraniu BIOS-u Non-K OC, który taką zabawę umożliwi, gdyż oficjalne wydania raczej nie będą skłonne do współpracy. Jak coś, to ja Wam tego nie mówiłem ;-)

Typową taktyką jest jednorazowe podnoszenie częstotliwości rdzeni o ~100 MHz. Po każdym takim kroku przystępujecie do weryfikacji stabilności sprzętu, a w razie wystąpienia problemów należy zwiększać napięcie (chociażby w krokach co 0,025 V) rdzeni do momentu odzyskania niezawodności. Oczywiście w pewnym momencie i tak dojdziecie do ściany, której nie będzie się dało przekroczyć (przykładowo z powodu wysokiej temperatury), poznając w ten sposób możliwości posiadanego CPU. Na tym etapie warto także przemyśleć, czy nie warto przypadkiem obniżyć zegar o 100-200 MHz, dzięki czemu znacząco obniżycie napięcie rdzeni. Żeby nikt nie zapomniał, pozwolę sobie jeszcze raz przypomnieć o konieczności kontrolowania taktowań pozostałych komponentów w przypadku kręcenia szyną. Przy każdym zwiększeniu BCLK sprawdźcie, czy przypadkiem FCLK, Uncore czy pamięć RAM nie wychodzą poza fabryczne ustawienia i jeśli tak się dzieje, to obniżcie odpowiednie mnożniki.

Jest to o tyle istotne, że nigdy nie powinno się podkręcać kilku rzeczy naraz, gdyż wtedy nie będziecie na 100% wiedzieć, co jest źródłem niestabilności. Jak już skończycie z podkręcaniem rdzeni, można (opcjonalnie) przyspieszyć zegar Uncore (tak samo w krokach co ~100 MHz). Jak już wcześniej wspomniałem, zysk z tej operacji jest marginalny (przetaktowanie Uncore o 1 GHz daje najczęściej mniejszy przyrost osiągów niż zwiększenie częstotliwości rdzeni o 100 MHz), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmaksymalizować także i tę wartość. Na deser zostaje overclocking pamięci RAM. Jak pokazał mój niedawny test, zdecydowanie warto pokusić się o ten krok, gdyż zyskamy w ten sposób kolejne procenty bonusowej wydajności. Sprawa jest jednak nietrywalna, gdyż osiągniecie optymalnego połączenia taktowania RAM oraz opóźnień najczęściej wymaga poświęcenia wielu godzin na żmudną zmianę parametrów połączoną z pomiarami wydajności. Co tu dużo mówić, sport dla wytrwałych.

Skylake

O czym jeszcze warto przypomnieć? Przede wszystkim o regularnym monitorowaniu temperatur. Jak już zdążyłem zasygnalizować, w części przypadków to właśnie ten czynnik w pewnym momencie Was zahamuje i uniemożliwi dalsze OC. Jaką wartość można więc uznać za bezpieczną? Tu już zdania są bardzo mocno podzielone. Osobiście uważam, że trzymanie się (mowa o wypalaczach typu LinX) w odległości 10 °C od Tj. Max (odczytacie w CoreTemp) jest w zupełności wystarczające. Ryzykanci mogą oczywiście zbliżyć się do Tj. Max zdecydowanie bardziej (ale nigdy przekroczyć tej wartości!), z kolei osoby bardziej ostrożne ustawić limit bezpieczeństwa na (powiedzmy) 20 °C od Tj. Max. Sprawa jest więc czysto indywidualna i tylko od Was zależy, jak daleko zajdziecie z podkręcaniem. Oczywiście warto pamiętać o wspomnianym już poszukiwaniu złotego środka, czyli optymalnych taktowań w stosunku do napięć/temperatur. To już w zasadzie wszystko, co musicie wiedzieć, tak więc do podkręcania marsz! Oczywiście dajcie znać w komentarzach, jak Wam poszło ;-)

Na zakończenie dorzucam jeszcze przykładowe ustawienia, osiągnięte na płycie Gigabyte GA-Z170X-Ultra Gaming wraz z procesorem Intel Core i5-6600K oraz pamięciami G.Skill Ripjaws 4 2x4 GB DDR4-3000 CL15. Oto one:

  • CPU Base Clock: 100 MHz,
  • CPU Clock Ratio: x47,
  • Uncore Ratio: x39,
  • Power Limit (Watts): 4095 Watts,
  • Core Current Limit (Amps): 256 Amps,
  • System Memory Multiplier: 38.66,
  • Memory Timing Mode: Manual,
  • CAS Latency: 18,
  • tRCD / tRP: 22,
  • tRAS: 40,
  • tCMD: 1,
  • CPU Vcore Loadline Calibration: Turbo,
  • CPU Vcore: 1,35 V,
  • CPU VCCIO / System Agent Voltage: 1,15 V,
  • DRAM Voltage (CH A/B): 1,55 V.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak podkręcić procesor Intel Skylake?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł