Jak podkręcić procesor Intel Skylake?

Jak podkręcić procesor Intel Skylake?

Ostatnia z istotnych dla nas zakładek to właśnie ta, w której ustawimy napięcia na odpowiednim poziomie, co jest kluczową kwestią podczas podkręcania. Dlaczego kluczową? Dlatego, że to właśnie dzięki zwiększeniu woltażu będziecie w stanie dokonać overclockingu na rozsądnym poziomie. Poprzez ów rozsądny poziom należy rozumieć oczywiście podniesienie zegarów o co najmniej kilkaset MHz-ów, a nie jakieś symboliczne wartości. Opcje pogrupowane są w kilka podzakładek - przyjrzyjmy się im.

Pierwsza podzakładka to Advanced Power Setting. Znajdziecie tam ustawienia sekcji zasilania, dzięki którym można wyeliminować spadki napięć, czyli częstą przyczynę niestabilności. Liczba dostępnych poziomów CPU Vcore / VAXG Loadline Calibration zależy od konkretnego modelu płyty głównej, w przypadku GA-Z170X-Ultra Gaming możliwości kończą się na odpowiednio Turbo oraz High. Wyższy poziom to oczywiście mniejsze spadki napięć zasilających odpowiednio CPU oraz zintegrowane GPU, ale należy tutaj pamiętać o pewnym, drobnym szczególe. Dotyczy to płyt, gdzie mamy dostępną większą liczbę ustawień i po przekroczeniu pewnego poziomu woltaż pod obciążeniem przekracza wartości, które nominalnie wpisaliście w UEFI. Oczywiście w praktyce raczej nie doprowadzicie tym sposobem do uszkodzenia procesora, ale lepiej mieć się na baczności.

Kolejna istotna podzakładka to CPU Core Voltage Control. Znajdziecie tam następujące opcje:

  • CPU Vcore - napięcie zasilające rdzeni CPU. Jest to kluczowy parametr podczas podkręcania (zarówno rdzeni, jak i Uncore), gdyż zwiększanie taktowania procesora pociąga za sobą konieczność odpowiedniego dowoltowania. W praktyce nie należy przekraczać 1,4 V, ale bardziej ostrożni mogą poprzestać na 1,35 V,
  • CPU Graphics Voltage (VAXG) - w zasadzie to samo co wyżej, ale tym razem dotyczy zintegrowanego GPU i w przypadku jego podkręcania należy zwiększać tę wartość,
  • CPU VCCIO / System Agent Voltage - napięcia istotne podczas podkręcania pamięci. Zwiększania System Agent pomaga ustabilizować RAM przy wysokich częstotliwościach (powyżej 3 GHz), zaś podnoszenie VCCIO umożliwia bezpieczne korzystanie z wysokich napięć kości (należy dbać o to, aby różnica między tymi dwoma parametrami nie przekraczała ~0,6 V). Maksymalne bezpieczne wartości to w obu przypadkach 1,25 V.

Warto również coś powiedzieć o trybach kontroli nad napięciem rdzeni. Na większości płyt głównych mamy do dyspozycji trzy możliwości: Override, Offset oraz Adaptive. Pierwszy z nich to po prostu ustawienie woltażu na sztywno, czyli zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem będziemy mieć tę samą wartość - dokładnie taką, jak wpisaliśmy w UEFI. Z kolei Offset dodaje (bądź odejmuje) określoną wartość do napięcia bazowego. Przykładowo, po ustawieniu offsetu na +0,025 V, jeśli wcześniej mieliście 0,9 oraz 1,2 V (odpowiednio w spoczynku i pod obciążeniem), to po zapisaniu zmian będzie to 0,925 oraz 1,225 V. Proste, czyż nie? Natomiast Adaptive to tryb najbardziej wyrafinowany, który próbuje tak zmodyfikować tablicę napięć, aby woltaż w spoczynku pozostał bez zmian, zaś pod obciążeniem osiągał wartość, na której zależy użytkownikowi. Niestety, zarówno Offset, jak i Adaptive mają swoje wady. Oba rozwiązania potrafią powodować, że CPU będzie tracić stabilność w stanach pośrednich i w efekcie komputer się zawiesi. Z tego powodu na ogół trzeba dawać w tych trybach nieco wyższe napięcie pod obciążeniem, aby uzyskać taką samą stabilność jak przy ustawieniu na sztywno. Ostateczna decyzja należy do Was, warto wypróbować wszystkie możliwości i nie traktować trybu Override jako zła koniecznego, gdyż - jak przez chwilą pisałem - często pozwala on zejść z woltażem pod obciążeniem.

Ostatnia z kluczowych podczas overclockingu podzakładek nazywa się oczywiście DRAM Voltage Control. Spośród znajdujących się tam opcji interesuje Was w zasadzie tylko DRAM Voltage (CH A/B), czyli napięcie obu kanałów RAM. Wartość dopuszczalna do codziennego użytku zależy od CPU VCCIO, co już wcześniej zasugerowałem. Jako, że bezpieczny poziom tego ostatniego to ~1,25 V, to w praktyce nie ma problemów, aby stosować napięcia RAM w okolicach 1,8 V, aczkolwiek takie wartości raczej nie będą zbyt zdrowe dla kości DDR4. W przypadku DDR3 oznacza to oczywiście, że bez większych problemów osiągniecie parametry sporo lepsze od fabrycznych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak podkręcić procesor Intel Skylake?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł