Przedział cenowy do 1700 zł
W tym przedziale cenowym możemy już nieco zaszaleć i postawić nie tylko na modele o dłuższej przekątnej, ale też o wyraźnie lepszej specyfikacji w ramach kluczowych parametrów (jak rozdzielczość czy częstotliwość odświeżania). Nastawiając się na jedną z płaszczyzn, nie musimy się zaś aż tak bardzo obawiać dużych kompromisów w ramach pozostałych. Ponadto, w tym segmencie możemy wymagać od monitorów już czegoś ekstra, np. wsparcie dla G-Sync lub też bardziej uniwersalnego charakteru, przez co nie powinniśmy mieć problemów, by dobrać sprzęt, który sprawdzi się dobrze nie tylko w ulubionych grach, ale także podczas oglądania filmów, pracy z tekstem, a nawet amatorskiej edycji grafiki. Dla wielu graczy ten przedział cenowy może więc okazać się złotym środkiem pomiędzy ceną a możliwościami urządzenia.
Lenovo Y27g (test)
- Przekątna matrycy: 27 cali
- Rozdzielczość natywna: 1920x1080 pikseli (16:9)
- Częstotliwość odświeżania: 144 Hz; G-Sync: 30 - 144 Hz
- Gęstość pikseli: 81,41 ppi
- Typ panelu: MVA
- Powłoka matrycy: Antiglare, Hard coating (3H)
- Maksymalna jaskrawość: 300 cd/m2
- Kontrast statyczny: 3000:1
- Kąty widzenia: 178/178 st.
- Czas reakcji (GTG): 4-8 ms
- Pivot: nie
- VESA: tak, 100x100
- Złącza: DisplayPort, HDMI 1.4
- Inne: hub USB, zakrzywiona matryca
- Cena: 1699 zł
Zaczynamy dość nietypowo, ponieważ od sprzętu producenta, który raczej nie kojarzy się z wysokiej klasy monitorami i wydaje się, że posiada takowe w swojej ofercie tylko po to, by oferować pełne gamingowe zestawy, bez posiłkowania się współpracą z zewnętrznymi partnerami. Lenovo Y27g to naprawdę niezwykle udany monitor, który polecić można nie tylko osobom poszukującym jak najtańszego panelu z G-SYNC, ale tak naprawdę wszystkim graczom, którzy rozglądają się akurat za 27-calową konstrukcją Full HD. Dzieło chińskiego producenta bardzo pozytywnie zaskakuje jakością obrazu statycznego, zarówno w kwestii reprodukcji barw, jak również kontrastu czy subiektywnych aspektów wizualnych. Co jednak istotniejsze, jest on bardzo kompetentny w kwestii gier, za sprawą 144 Hz matrycy VA, którą pochwalić trzeba dodatkowo za widoczność detali czy głębię sceny. Ergonomia konstrukcji stoi na bardzo wysokim poziomie, a podstawa jest stabilna i ma wiele możliwości personalizacji. Nie wspomnieliśmy jeszcze o zakrzywionym ekranie, co dla części osób może stanowić spory plus.
Najważniejsze cechy:
Odświeżanie 144 Hz
Kontrastowa matryca VA o niezłej reprodukcji barw
Dynamiczna synchronizacja G-SYNC
Atrakcyjna stylistyka
Kusząca cena
Samsung C27JG50
- Przekątna matrycy: 27
- Rozdzielczość natywna: 2560x1440 pikseli (16:9)
- Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
- Gęstość pikseli: 108,79 ppi
- Typ panelu: VA
- Powłoka matrycy: Antiglare, Hard coating (3H)
- Maksymalna jaskrawość: 250 cd/m2
- Kontrast statyczny: 3000:1
- Kąty widzenia: 178/178 st.
- Czas reakcji (GTG): 4 ms
- Pivot: Nie
- VESA: tak, 100x100
- Złącza: DisplayPort, HDMI 1.4
- Inne: audio Jack 3,5 mm, zakrzywiony ekran
- Cena: 1499 zł
Kolejna propozycja również oferuje zakrzywiony panel, ale monitor Samsunga zapewnia wyższą rozdzielczość ekranu (2560 x 1440 pikseli) przy zachowaniu matrycy VA, wysokiej częstotliwości odświeżania (144 Hz) i długości przekątnej (27 cali). Gdzie jest więc haczyk? Niestety nie znajdziemy tu wsparcia dla technologii synchronizacji generowania klatek przez GPU z odświeżaniem panelu, czyli mówiąc wprost G-Sync lub FreeSync, a do tego podstawa oferuje bardzo ograniczony zakres ustawień. Poza tym, produkt koreańskiego giganta to bardzo solidny monitor o gamingowym charakterze z szybkim czasem reakcji, niskim input lagiem czy funkcjami dedykowanymi graczom (predefiniowane ustawienia czy Black Equalizer, który poprawia widoczność w ciemnych obszarach i scenach). Jest to bardzo ciekawa opcja dla osób poszukujących wyższej rozdzielczości od Full HD, które jednak nie chcą rezygnować z płynności, jaką daje wysokie odświeżanie.
Najważniejsze cechy:
Odświeżanie 144 Hz
Wysoka rozdzielczość ekranu
kontrastowa matryca VA o niezłej reprodukcji barw
Zakrzywiony ekran
Niewygórowana cena
LG 27GK750F-B
- Przekątna matrycy: 27
- Rozdzielczość natywna: 1920x1080 pikseli (16:9)
- Częstotliwość odświeżania: 240 Hz, FreeSync 48 - 240 Hz
- Gęstość pikseli: 81,41 ppi
- Typ panelu: Twisted Nematic (TN)
- Powłoka matrycy: Antiglare, Hard coating (3H)
- Maksymalna jaskrawość: 400 cd/m2
- Kontrast statyczny: 1000:1
- Kąty widzenia: 170/160 st.
- Czas reakcji (GTG): 1 ms
- Pivot: tak
- VESA: tak, 100x100
- Złącza: DisplayPort, HDMI 1.4
- Inne: audio Jack 3,5 mm, hub USB 3x – wsparcie dla Quick Charge
- Cena: 1699 zł
W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć czegoś skierowanego do maniaków płynności czy profesjonalnych graczy, którzy są w stanie docenić możliwości jakie daje 240 hercowa matryca. Taką posiada ten monitor LG, co wraz z 1 ms czasem reakcji plamki i niskim input lagiem sprawia, że otrzymujemy jeden z najszybszych monitorów na rynku, idealny pod kątem FPS-ów, szczególnie tych nastawionych na rywalizację w sieci, gdzie milisekundy decydują o naszym zwycięstwie bądź porażce. Jeśli zaś sparujemy ten monitor z kartą graficzną od AMD, to za sprawą technologii FreeSync niestraszne będą nam przycięcia lub rozrywanie obrazu, które negatywnie wpływają na doznania gracza w czasie rozgrywki. Nie można również narzekać na ergonomię, ponieważ podstawa pozwala ustawić monitor praktycznie w idealnej pozycji, a o jego esportowym prestiżu świadczy fakt, że wykorzystywany jest on przez czołowe drużyny CS:GO oraz na Mistrzostwach Polski ESL i finałach Polskiej Ligi E-sportowej. Minusy? Typowe dla matrycy TN, czyli np. słabe kąty, a czepiać można się też relatywnie niskiej rozdzielczości, ale z drugiej strony trudno wyobrazić sobie napędzanie 240 kl./s w większej liczbie pikseli.
Najważniejsze cechy:
Częstotliwość odświeżania 240 Hz
Bardzo dobra ergonomia
Wysoka jansność ekranu
Świetny wybór do gier sieciowych i dynamicznych strzelanek
Dobra jakość obrazu jak na matrycę TN
Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane monitory dla graczy - podsumowanie 2018 roku