Powrót do szkoły 2023! Wybieramy dobre monitory dla uczniów i studentów

Powrót do szkoły 2023! Wybieramy dobre monitory dla uczniów i studentów

Pierwsze lekcje w szkołach tuż za rogiem, jeśli więc planujesz zakup nowego laptopa, a tym bardziej zestawu komputerowego dla ucznia lub studenta, warto przemyśleć również kwestię odpowiedniego monitora do kompletu. Te na szczęście nie są dziś drogie, ponieważ rynek wyświetlaczy zdaje się całkiem odporny na szalejącą inflację i nawet dobre jednostki można kupić za relatywnie niewielkie pieniądze. Dziś dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego urządzenia i poznasz polecane przez nas modele.

*Aktualizacja 30.08.2023 r. - Producent iiyama potwierdził, że promocja na poniższe monitory potrwa do końca września bieżącego roku.

Swoją drogą, jeśli faktycznie szukasz nowego laptopa dla ucznia lub studenta, sprawdź również nasze polecane laptopy oraz polecane zestawy komputerowe.


 

Jak można wykorzystać nowy monitor?

Monitor to nieodzowny element wyposażenia każdego stanowiska komputerowego i w tym wypadku wymagany. Nawet, jeśli posiadamy nieco starszą jednostkę, warto pomyśleć o wymianie na nowszy model. Dlaczego? Nowe, bardziej zaawansowane monitory, względem na przykład takich 10-letnich, to zdecydowanie lepsze parametry i zastosowane matryce, funkcje ochrony oczu (o ten aspekt naprawdę warto zadbać), czy czasem niższy pobór energii elektrycznej.

Nieco inaczej jest jednak w przypadku laptopów, ponieważ tutaj ekran jest już zintegrowany z urządzeniem. Czy to oznacza, że nie warto inwestować w wolnostojący, dodatkowy wyświetlacz? Wręcz przeciwnie.

Dodatkowy monitor spisze się znacznie lepiej niż zastosowany w laptopie ekran. Będzie przede wszystkim większy, a to znacząco poprawia komfort użytkowania i nie chodzi tu już tylko o prace domowe przy projekty na studia, ale również rozrywkę, czyli filmy i gry komputerowe. Co więcej, takie urządzenie jest uniwersalne. To znaczy podłączyć możemy do niego nie tylko komputer, ale również konsolę czy dekoder telewizyjny, za pośrednictwem nowoczesnego złącza HDMI.

Monitor gamingowy

Na co zwracać uwagę podczas wyboru monitora dla ucznia lub studenta?

Rozdzielczość i przekątna

Większe monitory o wyższej rozdzielczości są z reguły lepszym wyborem. Standardem jest rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) i przekątna 24”, ale większy monitor, o wyższej rozdzielczości poprawi komfort i zwiększy przestrzeń roboczą. Nieco bardziej wymagający powinni zatem sięgnąć po 27-calowy monitor o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) lub nawet 32-calowy o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli).

Częstotliwość odświeżania

Odświeżanie o wartości 60 Hz to standard w przypadku zwykłych monitorów biurowych, ale przy monitorach gamingowych zdecydowanie przestarzała technologia. Jeśli chodzi zatem o te zastosowania rozrywkowe, warto sięgnąć po monitor z wysoką częstotliwością odświeżania na poziomie 144 czy nawet 240 Hz. Gry i praca na komputerze staną się wówczas znacznie bardziej płynne.

Ergonomia

Ergonomia to nic innego, jak szeroki zakres regulacji położenia monitora. Wielu producentów stosuje bardzo rozbudowane stopki, dzięki którym można wyświetlacz pochylić, podnieść, obrócić lub ustawić w trybie portretowym. Ergonomia to istotna część przy kompletowaniu nowego lub rozbudowie starszego stanowiska komputerowego, a to dlatego, że znacznie łatwiej jest przyjąć odpowiednią, wygodną postawę przy biurku.

Rodzaj matrycy

Z racji tego, że dziś dominują ciekłokrystaliczne wyświetlacze LCD, do wyboru mamy tak naprawdę trzy główne rodzaje matryc, czyli TN, IPS i VA (o szczegółach dowiesz się z innego artykułu). Tutaj powiemy tylko, że jeśli ma to być monitor uniwersalny – do pracy lub nauki i gier – warto sięgnąć po IPS, ponieważ to one oferują najlepsze parametry do tego rodzaju użytkowania (dobre kolory i szerokie kąty widzenia). Są jeszcze monitory z najnowszą technologią OLED, ale po nie sięgają zwykle najwięksi entuzjaści sprzętu komputerowego.

Opłacalność, czyli stosunek jakości do ceny

Opłacalność to stosunek jakości/wydajności do ceny, czyli „ile otrzymasz za X złotych”. Granica ta nie jest stała, bo w ramach konkurencji zmienia się praktycznie na naszych oczach, ale warto się nią kierować, jeśli nie szukasz absolutnie topowego sprzętu na rynku.

Monitor gamingowy vs. Monitor do pracy/nauki

Monitor gamingowy różni się od monitora biurowego, dlatego lepiej sięgnąć po bardziej uniwersalne rozwiązanie, czyli po prostu wyświetlacz dla graczy, ponieważ zapewni on najwięcej zalet w obu tych zastosowaniach. Warto jednak przed zakupem nieco zgłębić temat i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas wyboru monitora gamingowego i jak wybrać dobry monitor biurowy.

Dobry i atrakcyjny cenowo monitor do laptopa – iiyama XUB2492HSC-B5

iiyama XUB2492HSC-B5

Standardowy rozmiar monitora do nauki lub pracy to aktualnie 24 cale i na taki warto się zdecydować, a szczególnie na podany przez nas model XUB2492HSC-B5. To monitor o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) z nowoczesnym wzornictwem, cienkimi ramkami wokół ekranu i przebudowaną, bardziej zaawansowaną, ergonomiczną podstawą. Taka rozdzielczość zapewni ostry i czytelny obraz, a ergonomiczna podstawa możliwość ustawienia wyświetlacza tak, by utrzymać optymalną postawę za biurkiem.

Najważniejszą cechą dodatkową tego wyświetlacza jest wyposażenie w postaci nowoczesnego złącza USB-C, które pozwala na bezpośrednie ładowanie kompatybilnego laptopa lub innego urządzenia źródłowego. Nie chcesz bawić się przewodami? Podłącz jeden i gotowe. W każdej chwili będziesz mógł sprzęt odłączyć i wziąć laptopa do szkoły lub na uczelnię.

Monitor posiada wyższą od standardowej częstotliwość odświeżania ekranu, czyli 75 Hz, a nie 60 Hz, więc nasze oczy nie będą się tak męczyć. Poza tym, dzięki matrycy IPS, sprzęt oferuje dobre odwzorowanie kolorów, dość wysoką jasność i bardzo szerokie kąty widzenia. Ciekawostką są też wbudowane głośniki, wyjście na słuchawki i dwa dodatkowe porty USB-A w wersji 3.0.

Monitor dostępny jest akurat w promocji w atrakcyjnej cenie wynoszącej zaledwie 769 zł.

Niedrogi monitor z kamerką internetową – iiyama XUB2490HSUC-B5

iiyama XUB2490HSUC-B5

Tworzenie wspólnych projektów po zajęciach w domowym już zaciszu ma sens, ale w tym wypadku wypadałoby wyposażyć stanowisko w kamerę internetową, głośniki i mikrofon. Nie trzeba jednak inwestować w dodatkowe gadżety, gdyż aktualnie opisywany model monitora posiada wbudowane wszystkie te rzeczy.

iiyama ProLite XUB2490HSUC-B5, jest aktualnie dostępny w promocji w atrakcyjnej cenie 699 zł. Oferuje dobrą jakość obrazu i ostrość, dzięki 24-calowej matrycy i rozdzielczości Full HD. Sam ekran to IPS, który zapewnia precyzyjne odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia. Dodatkiem jest tu ergonomiczna podstawa, która zapewnia bardzo szeroki zakres regulacji i możliwość przyjęcia optymalnej postawy za biurkiem.

Wysoka rozdzielczość w monitorze biurowym – iiyama XUB2792QSU-W5

 iiyama XUB2792QSU-W5

Jeśli masz gdzie postawić 27-calowy monitor, warto zastanowić się nad takim modelem o wysokiej rozdzielczości, co w przypadku XUB2792QSU-W5 oznacza 2560 x 1440 pikseli (QHD). Większa gęstość pikseli to ostrzejszy, bardziej wyraźny obraz, a większa przekątna dodatkowo poprawi komfort użytkowania.

Monitor wyposażono w matrycę IPS, a zatem spodziewać się należy naturalnych barw i szerokich kątów widzenia. Co więcej, oferuje również wysoką jasność maksymalną rzędu 350 nitów (standard to ok. 250 nitów), więc obraz będzie czytelny zarówno w nocy, jak i w słoneczny dzień, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. XUB2792QSU-W5 to również odświeżanie 75 Hz, a zatem obraz będzie płynniejszy niż na zwykłym wyświetlaczu 60 Hz.

Monitor oferuje dodatkowo ergonomiczną podstawę, pozwalającą na przyjęcie optymalnej pozycji przed ekranem, dwa złącza USB-A 3.0, do których podpiąć można na przykład mysz i klawiaturę, wyjście słuchawkowe, głośniki i funkcję synchronizacji adaptacyjnej FreeSync, na co powinni zwracać uwagę gracze. FreeSync odpowiada w tym wypadku za płynny obraz.

Sprzęt jest aktualnie dostępny w promocji w atrakcyjnej cenie 899 zł. Wystarczy, że skopiujesz kod promocyjny i dodasz go w koszyku.

Niedrogi monitor do gier i nauki z wysoką rozdzielczością – iiyama G2740QSU-B1

iiyama G2740QSU-B1

27-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości do gier to dobry wybór, jeśli posiadamy odpowiednio wydajny komputer. Ostry i duży obraz zdecydowanie poprawia wrażenia wizualne, dlatego jak najbardziej warto się takim modelem zainteresować. G2740QSU-B1 wyposażony został w matrycę wykonaną w technologii IPS. Spodziewać się należy zatem nie tylko wyraźnego obrazu, ale również dobrego odwzorowania kolorów i szerokich kątów widzenia.

Monitor oferuje dodatkowo dwa porty USB 2.0, a zatem bez problemu podłączymy do niego klawiaturę i myszkę. Jest również wyjście słuchawkowe, głośniki oraz funkcję synchronizacji adaptacyjnej FreeSync, która czuwa nad odpowiednio płynnym obrazem w grach wideo. Wszystko to w cenie zaledwie 789 zł.

To nie jest zwykły monitor! - iiyama GCB3280WQSU-B1

iiyama GCB3280WQSU-B1

Naprawdę dobre monitory gamingowe wcale nie muszą być drogie, a znakomitym przykładem jest testowany przez nas nie tak dawno temu iiyama GCB3280WQSU-B1. To naprawdę sporych rozmiarów wyświetlacz o przekątnej 32 cali i rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Oba te parametry zapewniają świetne wrażenia z każdej gry komputerowej.

Zastosowana matryca VA oferuje głęboką czerń i kontrast, bardzo płynny obraz, dzięki odświeżaniu 165 Hz oraz bardzo wysoką jasność, dlatego bez problemu odnajdzie się na biurku w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Świetnie sprawdzi się zatem zarówno do nauki, jak i – a właściwie przede wszystkim – do gier. Monitor wyposażono w ergonomiczną podstawę, dzięki której przyjmiemy odpowiednią postawę za biurkiem, dwa porty USB-A 3.0, za pomocą których podłączymy do monitora myszkę i klawiaturę, głośniki oraz wyjście słuchawkowe Monitor w pełni wspiera też funkcję synchronizacji adaptacyjnej FreeSync w wersji Premium, a zatem nie musimy obawiać się znanego ze starszych monitorów efektu rozrywania obrazu w grach wideo. Aktualnie w promocji kosztuje zaledwie 1499 zł, więc naprawdę warto się nim zainteresować.

Ultrapanoramiczny monitor gamingowy – iiyama GB3466WQSU-B1

iiyama GB3466WQSU-B1

Na rynku monitorów znaleźć można wiele naprawdę ciekawych konstrukcji, jak choćby wyświetlacze ultrapanoramiczne, pośród których zdecydowanie wyróżnia się gamingowy GB3466WQSU-B1. Monitor wyposażono w zakrzywiony 34-calowy ekran, który oferuje bezkompromisową immersję, jeśli chodzi o gry wideo i bardzo dużą przestrzeń roboczą, przydatną do typowych prac biurowych i tworzenia szkolnych projektów.

Zastosowana matryca VA o wysokiej rozdzielczości aż 3440 x 1440 pikseli, zapewni ostry jak brzytwa obraz, głęboką czerń i wysoki kontrast. Co więcej, obraz - dzięki częstotliwości odświeżania 144 Hz - będzie również płynny. Na jasność też nie powinniśmy narzekać, nawet w mocno oświetlonych pomieszczeniach.

I cóż tu więcej powiedzieć, to nie tylko świetny monitor do nauki, ale także do konsumpcji treści (oglądania filmów) i oczywiście gier - prawdziwie uniwersalny model.

Sprzęt wyposażono dodatkowo w dwa porty USB-A 3.0, do których podłączyć można myszkę i klawiaturę, gniazdo słuchawkowe, głośniki oraz ergonomiczną podstawę, umożliwiającą odpowiedni dobór pozycji przed monitorem. Oczywiście ten model wspiera również funkcje gamingowe, takie jak FreeSync czy tryb podświetlenia stroboskopowego, który ma za zadanie niemal do zera niwelować specyficzne powidoki w szybko zmieniających się, dynamicznych scenach. Ile to kosztuje? Aktualnie niedużo, bo w promocji sprzęt można zgarnąć już za 1697 zł.

Monitor dla ucznia i studenta. Nauka i rozrywka

Podsumowując, wybór odpowiedniego monitora to nie jest łatwe zadanie, ale zawsze warto zwrócić uwagę na opłacalność oraz uniwersalność konstrukcji. Opłacalny monitor odznacza się znakomitym stosunkiem ceny do jakości, a uniwersalny – jak sama nazwa wskazuje – szerokim wachlarzem możliwości. Nie można też zapomnieć o przeznaczeniu monitora, bo jeśli lubimy spędzać czas, grając w gry komputerowe, to monitor gamingowy z wysoką częstotliwością odświeżania staje naprawdę przydatny. A jeśli nie? Wtedy w zupełności wystarczy standardowy monitor biurowy za kilka stówek.

*Artykuł powstał we współpracy z iiyama

*Aktualizacja 30.08.2023 r. - Producent iiyama potwierdził, że promocja na powyższe monitory potrwa do końca września bieżącego roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Powrót do szkoły 2023! Wybieramy dobre monitory dla uczniów i studentów

 0