Strefa Moddingu #1: Jak wykonać oświetlenie RGB do obudowy?

Strefa Moddingu #1: Jak wykonać oświetlenie RGB do obudowy?

Lista wymaganych przedmiotów może wydawać się długa, ale wszystkie komponenty kosztują raptem po kilka złotych. Warto przy tym pamiętać, że podaję wyłącznie przykłady, co nie jest równoznaczne z koniecznością zdobycia dokładnie takich elementów jak przedstawione na poniższych zdjęciach. Nadrzędnym celem jest realizacja poszczególnych funkcji, środki schodzą w tym przypadku na drugi plan.

 

Sterownik RGB LED 12 V  - od 10 do 25 złotych

Sterownik RGB, zwany też kontrolerem, służy do zarządzania barwą i natężeniem światła, co odbywa się poprzez odpowiednie kierowanie przepływem prądu przez pasek z diodami. Nas interesuje kontroler zasilany napięciem o wartości 12 V, czyli takim, jakie podaje zasilacz komputerowy. Maksymalna obciążalność nie ma żadnego znaczenia, ponieważ pojedyńcza dioda SMD 5050 znajdująca się na pasku LED, nie wymaga więcej niż 0,02-0,03 A, a najsłabsze sterowniki są lekką ręką stukrotnie mocniejsze. Warto zastanowić się natomiast nad sposobem kontroli urządzenia: sterownik może być albo wyposażony w pilot, albo posiadać zintegrowane przyciski. Z oczywistych względów lepiej postawić na rozwiązanie sterowane zdalnie, pamiętając przy tym, że technika IR wymaga wizualnego kontaktu odbiornika z nadajnikiem, a pilotów radiowych ten problem nie dotyczy.

 

Taśma RGB LED SMD 5050 - do 10 zł za metr

Diody to oczywiście czynnik bezpośrednio emitujący światło. Na potrzeby realizacji wielobarwnego oświetlenia, potrzebujemy diod typu RGB. Taśmę tego typu nietrudno rozpoznać, bowiem posiada na krawędzi nie dwa, a cztery pady lutownicze oznaczone kolejno symbolami: +12 V, R, G oraz B. Istnieje szereg różnych modeli. Począwszy od tych zupełnie zwyczajnych, poprzez cechujące się podwyższoną odpornością na czynniki zewnętrzne, a skończywszy na takich z cyfrowymi układami sterowania. Nie ma sensu wydziwiać. Uczulam tylko, aby nie dać się złapać na odpowiednio droższe taśmy "RGB-W", których rzekomą zaletą jest możliwość świecenia białym światłem. Każda dioda RGB może świecić na biało, o ile taką funkcję przewidział producent sterownika.

 

Szybkozłącze DC 2,1/5,5 mm - od 2 do 5 złotych

Do sterownika trzeba będzie doprowadzić zasilanie, a żeby to zrobić należy zakupić stosowną wtyczkę. Jako że istnieje szereg teorii związanych z podziałem złącz DC na damskie i męskie, polecam zapoznać się dokładnie z powyższym zdjęciem. Dla pewności, szybkozłączkę warto kupować razem ze sterownikiem i od razu dopasować te części do siebie, bo choć standard 2,1/5,5 mm jest niewątpliwie wiodący, mogą przytrafić się wyjątki. Rozsądnie jest też kupić przynajmniej jedną sztukę na zapas - mechanizm zaciskowy w złączkach tego typu w zależności od konkretnego egzemplarza, zapewnia mniej lub bardziej solidne połączenie.

 

Złączka/zapinka do taśm RGB - od - 3 do 6 złotych

Ostatnim wymaganym elementem jest złączka pozwalająca na wykonanie połączenia taśma-sterownik. Budowa takowej złączki jest banalnie prosta: cztery krótkie przewody, złącze do sterownika i zatrzask dla paska z diodami LED. Zalecam zawczasu sprawdzić, czy wtyczka po stronie sterownika jest rzeczywiście typu męskiego, zdarzają się bowiem złączki z żeńskimi końcówkami wymagające dodatkowego adaptera. Tak więc ponownie warto dopasować komponent do sterownika. Kiedy zestaw zostanie skompletowany, możemy ze spokojem przejść do montażu...

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Strefa Moddingu #1: Jak wykonać oświetlenie RGB do obudowy?

 0