TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

TP-Link VIGI - przegląd urządzeń

VIGI C300P

Zaczynamy od kamery sieciowej typu bullet, czyli VIGI C300P. Już na wstępie warto zaznaczyć, że ta dostępna jest w dwóch wersjach, różniących się ogniskową obiektywu: 4 mm lub 6 mm, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w monitoringu takich przestrzeni jak wjazd na posesję czy też wejście do firmy, jak i do rejestrowania obrazu na większych dystansach w otwartych przestrzeniach. My do testów otrzymaliśmy model ze stałą ogniskową 4 mm. Z racji tego, że jest to kamera dedykowana do montażu zewnętrznego, posiada odporną na warunki atmosferyczne obudowę o klasie szczelności IP67 (całkowita pyłoszczelność i ochrona przed zanurzeniem w wodzie – maks. 30 min na głębokości do 1 metra). Obudowa wykonana jest ponadto z twardego tworzywa sztucznego w kolorze złamanej bieli, z czarną wstawką w przedniej części. Swoisty daszek nad obiektywem pozwala w pewnym stopniu chronić go przed kroplami deszczu czy ostrym światłem słonecznym, co mogłoby niekorzystnie wpływać na jakość rejestrowanego obrazu. 

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

VIGI C300P potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości do 3 Mpx, co przekłada się na 2304 × 1296 pikseli i do 30 kl./s. Takie parametry powinny dać ostry, szczegółowy i płynny obraz. Jakość wykonania urządzenia nie budzi zastrzeżeń, poszczególne elementy są dobrze spasowane, podobnie jak elementy montażowe. Poza tym, trudno też mieć uwagi co do samego designu, gdyż kamera może i nie oferuje zbyt oryginalnego wzornictwa, ale nie odstaje w tym aspekcie od konkurencji. 

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

Jak zatem prezentuje się jej funkcjonalność? Na starcie warto zaznaczyć, że kamera nie posiada wbudowanej baterii i wymaga podłączonego na stałe zasilania. Podobnie jest zresztą z pamięcią wewnętrzną, gdyż C300P nie oferuje i nie ma też slotu na kartę pamięci. To jednak standard w przypadku przemysłowego monitoringu, który podłączamy do rejestratora. Możemy jednak liczyć na wsparcie dla szeregu technologii, w tym inteligentne wykrywanie zdarzeń (ruch, przekroczenie linii, wtargnięcie na strefę, sabotaż): Otrzymuj powiadomienia i zawsze kontroluj sytuację, gdy ktoś przekroczy wyznaczoną strefę, wejdzie na obszar prywatny lub zasłoni kamerę, Smart IR (zapobieganie niedoświetleniu oddalonych obiektów oraz prześwietleniu obiektów blisko obiektywu w trybie nocny) czy WDR (dostosowuje kontrast oświetlenia do warunków, aby zminimalizować zacienienia i wydobyć z obrazu rzeczywistą głębię). 

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

Do tego jest również tryb nocny (wykorzystuje oświetlacz podczerwieni IR, który umożliwia rejestrację obrazu w nocy w warunkach słabego oświetlenia), usuwanie nadmiernej pikselacji o nazwie 3D DNR (umożliwia nagrywanie wyraźniejszego obrazu bez zniekształceń) czy wsparcie dla kodowania H.265+, co pozwala oszczędzać przepustowość łącza i miejsce na dysku. Cieszy także obecność obsługi zasilania PoE oraz opcja zdalnego zarządzania i podglądu obrazu z kamery za sprawą aplikacji mobilnej i wykorzystania chmury. Jak więc widać jest tego całkiem sporo, ale sprawdzimy, jak to wszystko sprawuje się w akcji w dalszej części artykułu. 

VIGI C400P

VIGI C400P to z kolei kopułkowa kamera sieciowa. W tym przypadku również możemy zdecydować się na dwa warianty: o ogniskowej 2,8 lub 4 mm. Do prowadzenia obserwacji małych, zamkniętych powierzchni, np. takich jak winda czy też klatka schodowa, zalecane jest wykorzystanie szerokokątnej ogniskowej, a z kolei w otwartych przestrzeniach biurowych np. na recepcji czy magazynie zalecany jest obiektyw 4 mm. W tym przypadku mamy do czynienia z kamerą przeznaczoną do wewnętrznego montażu, więc nie dziwi brak certyfikatu IPXX. Obudowa sprzętu wykonana została z białego plastiku, który mocno kontrastuje z logiem na boku i dwoma czarnymi oczkami. Jedno kryje obiektyw, drugie czujnik IR. Poza tym, kopułkowa konstrukcja VIGI C400P sprawia, że możemy łatwo ustawić pozycję samej kamery, ponieważ kulista jednostka ma naprawdę duży zakres regulacji. Nie uświadczymy tu jednak zdalnej kontroli nad jej pozycją. Sama kamerka prezentuje się bez zarzutu i nie powinna mocno rzucać się w oczy w typowych warunkach pracy, czy to w domu, biurze czy magazynie. 

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

Podobnie jak VIGI C300P, także o ten model rejestruje obraz w rozdzielczości 3 Mpx, czyli do 2304 × 1296 pikseli, co zapewnia wysoką szczegółowość, pozwalającą na rozpoznanie wielu detali, np. twarzy czy numerów tablic rejestracyjnych. Nie musimy się też obawiać płynności, gdyż wideo nagrywane może być nawet w 30 kl./s. Funkcjonalność VIGI C400P jest zaś praktycznie identyczna jak w wyżej wymienionym modelu, włącznie z pakietem technologii inteligentnej korekcji wideo SmartVid (Smart IR, WDR i 3D DNR), więc nie będziemy się powtarzać. Jedyna różnica zdaje się sprowadzać do obsługiwanego standardu kompresji danych, ponieważ VIGI C400P wspiera H.264+, a nie H.265+ jak VIFI C400P, co mówiąc w uproszczeniu oznacza nieco mniejszą ilość zarejestrowanego materiału w tej samej jakości.  

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

VIGI NVR1008

System VIGI uzupełnia ośmiokanałowy sieciowy rejestrator wideo VIGI NVR1008, służący do koordynacji działania kamer, a także przeglądania, przechowywania i odtwarzania zarejestrowanych materiałów wideo. Jest to niezbędny element dla kamer VIGI, ale rejestrator jest w pełni zgodny ze standardami ONVIF, co oznacza, iż współpracuje z kamerami innych producentów, pozwalając stworzyć kompleksowy system monitoringu w oparciu o już posiadane urządzenia. W tym przypadku otrzymujemy średniej rozmiarów prostopadłościenny sprzęt (246,2 × 148,2 × 45 mm), którego obudowa wykonana jest w całości z metalu pomalowanego proszkowo na stalowy kolor i przypomina inne urządzenia sieciowe Tp-Link przeznaczone do profesjonalnego zastosowania. Z tyłu znajduje się złącze zasilające, Audio In, Audio Out, VGA, HDMI i pojedyncze LAN. Nieco szkoda, że producent nie zintegrował z rejestratorem przełącznika z większą liczbą portów ethernetowych, co wymusza na nas zastosowanie dodatkowego switcha. Sam rejestrator zdaje się być solidną konstrukcją, ale z racji tego, że w środku umieścić trzeba HDD, raczej należy obchodzić się z nim ostrożnie.  

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

NVR1008 umożliwia nagrywanie materiału uzyskanego z kamer na dysku SATA o pojemności do 10 TB. Zastosowanie dysku o maksymalnej pojemności, wedle deklaracji producenta, pozwala na przechowywanie nawet 720 dni zarejestrowanych nagrań. Sprzęt daje ponadto możliwość podglądu na żywo z ośmiu kamer w tym samym czasie oraz jednoczesnego odtwarzania nagrań nawet z czterech kamer i wyszukiwania zdarzeń w harmonogramach wideo w celu szybkiego przeglądania materiału. Rejestrator pozwala również na dwukierunkową transmisję dźwięku. Dzięki obsłudze interkomu z dowolnego miejsca można prowadzić rozmowy, widząc jednocześnie obraz z kamery. Urządzenie wyposażono w port Ethernet RJ45 10/100 Mb/s oraz dwa porty USB, które pozwalają na podłączenie myszki, klawiatury lub w razie potrzeb zewnętrznego dysku twardego.

TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

Rejestrator wspiera rozdzielczość nagrywania i na podglądzie do 5 Mpx, a także standard kompresji H.264+, który ogranicza nadmierne wykorzystanie przepustowości sieci i oszczędza miejsce na dysku. Sprzęt pozwala także na monitorowanie zdalne, za sprawą aplikacji VIGI. 80 Mb/s to łączna przepustowość rejestratora VIGI, co przekłada się na możliwość podłączenia do ośmiu kamer w rozdzielczości 4 Mpx. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link VIGI, czyli co potrafi profesjonalny monitoring

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł