Przygotowanie powierzchni procesora
W przypadku wymiany pasty termoprzewodzącej, najpierw musimy oczyścić powierzchnię styku procesora z radiatorem ze starego, często zaschniętego materiału przewodzącego ciepło. Nieraz pasta przybiera postać twardego cementu, którego nijak nie idzie usunąć. W żadnym wypadku nie wolno używać metalowych szpachelek, papieru ściernego, śrubokrętów i jakichkolwiek innych czysto siłowych metod. Do tego celu najlepiej użyć alkoholu izopropylowego, zalać niewielką ilością czyszczoną powierzchnię, odczekać kilkadziesiąt sekund, czasem minut i przetrzeć chusteczką czy ręcznikiem papierowym. Zalegająca stara pasta termoprzewodząca powinna zejść bez problemu. Jeżeli zajdzie konieczność czynność powtórzyć, w trudnych sytuacjach można posilić się plastikową kartą bądź wykałaczką.
Podczas czyszczenia procesora możemy go wyciągnąć z gniazda, ale nie jest to niezbędną czynnością. Alkohol izopropylowy szybko odparowywuje i jest bezpieczny.
W żadnym wypadku nie wolno używać środków bazujących na nafcie, np. popularny WD-40 i wiele innych motoryzacyjnych specyfików smarująco-odrdzewiających.
Jak wspomniałem do procesu usuwania starej pasty termoprzewodzącej należy użyć specjalnych preparatów, a najlepiej najtańszego i powszechnie dostępnego alkoholu izopropylowego. Koszt zakupu od kilku złotych w niemal każdym sklepie komputerowym lub serwisie aukcyjnym. Producent jest nie istotny. W domowych warunkach można także wykorzystać mocne perfumy lub wodę kolońską. Lepiej natomiast unikać zmywaczy do paznokci, które posiadają agresywne rozpuszczalniki (aceton, octan etylu) mogące uszkodzić nadruk na IHS. Do usuwania najlepiej nadaje się ściereczka do czyszczenia okularów lub z filtra do kawy. Dlaczego akurat takie materiały, a nie inne? Otóż zależy nam bowiem o to, by na czyszczonej powierzchni nie pozostawić żadnych ciał obcych, w postaci różnego rodzaju włókien czy pyłów. Ręcznik papierowy czy chusteczka higieniczna mogą zostawić pyłki lub malutkie włókna celulozy. W żadnym wypadku nie wolno używać środków bazujących na nafcie np. WD-40 i wiele innych motoryzacyjnych specyfików smarująco-odrdzewiających. Tego typu preparaty zaprojektowano tak, by nie odparowały one mają smarować i działać penetrująco. Wypełnią mikroskopijne nierówności w metalu i skutecznie ograniczą działanie nowo nałożonej pasty termoprzewodzącej.
Pamiętaj - po oczyszczeniu CPU/radiatora nie dotykaj palcami procesora, jego powierzchnia ma być wolna od zanieczyszczeń. Włosy, włókna materiałów czyszczących (pozostałości po ściereczce/chusteczce higienicznej) czy nawet pozostałości naskórka mogą wpłynąć na wydajność materiału termoprzewodzącego. Odciski palców mogą negatywnie wpłynąć na transfer ciepła, gdyż zabrudzenia mogą wypełnić mikroszczeliny powierzchni odpromiennika i utrudnić transfer ciepła.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wymiana pasty termoprzewodzącej - czyli jak to zrobić bezpiecznie