Nakładanie pasty
Sposobów nakładania pasty termoprzewodzącej na procesor jest bardzo wiele. Jedni polecają metodę na "ziarnko ryżu" czy kropkę, które polegają na nałożeniu na środek CPU niewielkiej ilości pasty o wielkości ziarnka ryżu lub kilku milimetrowej kropki pasty i dociśnięcie radiatorem. Co prawda, można ten sposób stosować, jednakże tylko w przypadku referencyjnych coolerów Intela, które mają okrągłą powierzchnie styku. Producenci również zalecają odmienne metody nakładania swojego produktu na element chłodzony. Noctua proponuje naniesienie niewielkiej ilości swojej NT-H1 na IHS i dociśniecie radiatorem. Z kolei większość producentów dodaje do swoich past różnego rodzaju aplikatory, plastikowe szpatułki czy specjalne nakładki na strzykawkę (pasty Thermal Grizzly).
Najpewniejszym, a zarazem najbardziej efektywnym sposobem aplikacji pasty, jest nałożenie na środek (lub brzeg jedenej strony) uprzednio oczyszczonego IHSa (lub rdzenia w przypadku np. rdzeni krzemowych kart graficznych czy procesorów mobilnych) niewielkiej ilość materiału termoprzewodzącego i za pomocą plastikowej karty (telefonicznej lub płatniczej) lub szpatułki, rozprowadzenie jej we wszystkich kierunkach, aż do momentu uzyskania cienkiej warstwy o jednolitej grubości oraz gładkiej powierzchni. W ten sposób precyzyjnie pokryjemy cały odpromiennik ciepła materiałem termoprzewodzącym. Nie musimy się obawiać, że nadmiar pasty wypłynie poza procesor i zrobi nam niemiłą niespodziankę w postaci zwarcia (tylko w przypadku past przewodzących prąd).
Jeżeli posiadamy cooler z ciepłowodami przylegającymi bezpośrednio do procesora (np. Thermalright Macho Direct) musimy dodatkowo wypełnić szczeliny miedzy rurkami cieplnymi a podstawą radiatora. Do tego celu możemy użyć, jak w przypadku procesora, niewielkiej ilości pasty i przy pomocy plastikowej karty (telefonicznej lub płatniczej), rozprowadzamy ją we wszystkich kierunkach do uzyskania cienkiej, półprzezroczystej warstwy. Innym sposobem jest nałożenie pasty na podstawę coolera zamiast na procesor. Nadmiar pasty nie spłynie na CPU, no chyba że w przypadku bardzo rzadkich past aplikowanych pędzelkiem. Alternatywnie proponuję aplikacjię pasty metodą na X (nałożenie na 3/4 długości przekątnych IHSa).
Powyższe sposoby aplikacji pasty termoprzewodzącej nie mają zastosowania podczas nakładania niektórych specyficznych związków termicznych jak Coollaboratory Liquid Ultra (ciekły metal) - w tym przypadku środek jest rozprowadzany dołączonym pędzelkiem. Ponadto, niektóre pasty termoprzewodzące z uwagi na bardzo gęstą konsystencję (np. IC Diamond 24 Carat) przed aplikacją należy rozgrzać. Polecam umieścić tubkę w foliowy woreczek na kanapki i do kubka z gorącą wodą na kilka minut. Dzięki temu zwiększymy plastyczność związku, co zaowocuje łatwiejszym rozprowadzeniem na elemencie grzejnym.
Ale która metoda aplikacji jest najefektywniejsza, która pokrywa cały rdzeń? O tym w poradniku - Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod.
Mogą Cię zainteresować inne nasze poradniki/publikacje:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wymiana pasty termoprzewodzącej - czyli jak to zrobić bezpiecznie