Najlepsze chłodzenie procesora 2021/2022 - Top 5

Najlepsze chłodzenie procesora 2021/2022 - Top 5

Tym razem mamy dla Was coś z innej kategorii. Przyjrzymy się jakie zestawy chłodzące na procesor odznaczały (i nadal to robią) najlepszym stosunkiem ceny do możliwości i jakie potrafią utrzymać w ryzach względnie prądożerne jednostki centralne. Niestety, tak jak w zdecydowanej większości tego typu przypadkach, nie byliśmy w stanie przetestować wszystkich dostępnych zestawów na rynku, a niniejsze zestawienie skupi się wyłącznie na tych, które znalazły się u nas w redakcji. A więc jakie zestawy polecamy? Sprawdźcie!

Ranking chłodzenie procesora 2023

Najlepsze chłodzenie 2021/2022 – jak ocenialiśmy?

Zestawy chłodzące podzieliliśmy na dwie główne kategorie – AiO oraz zestaw chłodzenia powietrzem. Z oczywistych względów zrobić to należało, gdyż zestawy chłodzenia wodnego All in One są zazwyczaj mniej opłacalne od typowych klocków z aluminium. Tych drugich pojawiło się u nas relatywnie mało, dlatego też większość z podanych poniżej chłodzeń jest właśnie wodnych. Tak czy inaczej, w obu tych kategoriach najważniejsza jest wydajność oraz opłacalność. Opłacalność wyliczana jest ze wszystkich cech produktu i w wypadku opisywanych w tym artykule, są to zarówno wady, jak i zalety – wydajność, wydajność w konkretnym scenariuszu (38 dBA) oraz poziom generowanego hałasu.

SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual – konkurencja właśnie przestała istnieć

Najlepsze chłodzenie SilentiumPC Fera 5

Mówicie sobie co chcecie o SPC, ale są takie produkty, które z czystym sumieniem możemy polecieć. Od obudów, przez zasilacze i myszki, a kończąc właśnie na zestawach chłodzących. Fera 5 jest właśnie takim zestawem, bo zgarnąć prawie wszystkie odznaki ITH nie jest tak łatwo. SPC udowodniło, że cena końcowa produktu może tak zdeterminować jego ogólną opłacalność, że przestaje na rynku być potrzebna jakakolwiek konkurencja. I tak test SilentiumPC Fera 5 pokazał możliwości tego niewielkiego kawałka aluminium z czterema rurkami cieplnymi i jednym lub dwoma wentylatorami Fluctus 120 PWM (zależne od zestawu). Przy 38 dBA (Core i9-9900K 4.3 GHz 1.1 V w Prime 95) Fera 5 była w stanie pokonać nawet takie zestawy jak Arctic Freezer eSports DUO, SPC Grandis 3, czy nawet znacznie droższego Dark Rock Slim. Jeśli więc szukasz aktualnie dobrego i taniego zestawu, Fera 5 jest bezkonkurencyjna.

SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan – cisza i wydajność

Najlepsze chłodzenie - SilentiumPC Fortis 5

Kolejny zestaw od SilentiumPC i kolejny produkt bez numerku 4 w nazwie. Zestaw Fortis 5 odznacza się bardzo wysoką kulturą pracy, przebijając w teście Prime 95 na Core i9-9900K 4,5 GHz 1,2 V wszystkie inne, które znalazły się na wykresie (wentylatory ustawione na 100%). Oczywiście dużą zasługą jest zastosowanie 140 mm wentylatorów, a inżynierowie z SPC postawili w tym wypadku właśnie na ciszę, a nie jak najlepszą wydajność. Jak widać – udało im się to.

Co oprócz wysokiej kultury pracy możemy zaliczyć do zalet? Wysoką wydajność, zarówno ogólną, jak i w znormalizowanym trybie 38 dBA, półpasywną pracę wentylatorów, które posiadają łożyska FDB i 6 lat gwarancji. Jeśli chcecie mieć w komputerze ciszę absolutną lub coś co stara się ją imitować nie przypalając w tym samym czasie procesora, to SilentiumPC Fortis 5 będzie dla Was.

Corsair H150i Elite LCD – produkt premium dla fanów wyglądu

Najlepsze chłodzenie - Corsair H150i Elite LCD

Zacznijmy od tego, że H150i Elite LCD nie znalazł się tu z powodu najlepszego stosunku ceny do możliwości. W kwocie 1250 zł bowiem, zestaw musiałby utrzymywać na procesorze 0 C, a nie 37,6 C (i9-9900K 4.3 GHz 1.1 V, Prime 95). Tak czy inaczej, nie płacimy tutaj tylko za wydajność, a za wszystko. Za bycie produktem premium, który znakomicie dopełnia waszą stację dowodzenia.

Centralną częścią AiO jest jasny wyświetlacz IPS o przekątnej 2,1” i rozdzielczości 480x480 pikseli. Na nim możemy wyświetlać nie tylko parametry podzespołów, ale też zdjęcia i GIF-y. Ten jest dodatkowo rozświetlany diodami RGB, czyli dokładnie tak, jak dołączone do zestawu wentylatory. Podsumowując, jest ciekawy design, wysoka wydajność zarówno w teście ogólnym, jak i normalizowanym do 38 dBA, świetne wentylatory ML RGB Elite, półpasywna praca, dodatkowy wyświetlacz IPS, bardzo dobre oprogramowanie iCUE oraz 5 lat gwarancji. Przyzwyczailiśmy się już, że za produkty premium należy zapłacić premium. Tak jest i tym wypadku.

NZXT Kraken X53 RGB – dobre AiO dla tych bardziej oszczędnych

Najlepsze chłodzenie - NZXT Kraken X54 RGB

Weźcie cenę za omawianego wcześniej Corsair H150i Elite LCD i podzielcie przez dwa (nieco naciągane). Tak oto stanie przed wami Kraken X53 RGB, czyli zestaw chłodzenia wodnego AiO, który odznacza się wysoką jakością wykonania, dobrą wydajnością, wysoką kulturą pracy i podświetleniem RGB. Przy znormalizowanym teście 38 dBA (Core i9-9900K 4,3 GHz 1.1 V, Prime 95), Kraken w trybie performance (wentylatory rozpędzały się do 1600 RPM) potrafi uzyskać bardzo podobny wynik do zdecydowanie droższego i większego MSI Coreliquid 360R, a przypomnijmy, w Krakenie znajdują się tylko dwa 120mm wentylatory.

Arctic Liquid Freezer II 240 RGB – po co przepłacać?

Najlepsze chłodzenie - Arctic Liquid Freezer II 240 RGB

Ostatnim zestawem w artykule jest najlepszy przez nas testowany AiO (pod względem opłacalności) Arctic Liquid Freezer II 240 RGB. Już na początku wspomnijmy, że ten kosztuje dziś około 340-360 zł, co nie tylko czyni go prawie czterokrotnie tańszym od wyżej opisywanego Corsaira, ale za sprawą wysokiej wydajności, jakości wykonania i sześcioletniej gwarancji, z powodzeniem może konkurować z zestawami 360 mm. Widoczne jest to przede wszystkim w teście przy zachowaniu hałasu na poziomie 38 dBA, w którym to platforma wyposażona w procesor Core i9-9900K 4,3 GHz, przy 1.1 V zanotowała podobny wynik do G.SKILL Enki 360, czy MSI MPG Coreliquid K360 Game Mode.

Co przyniesie rok 2022?

Rewolucji na rynku zestawów chłodzących raczej nie ma co oczekiwać. Biorąc pod uwagę historię, zmian powinno być relatywnie mało. Nas z pewnością zaskoczyła polityka i produkty SilentiumPC, bo Fera 5 w cenie ustalonej przez producenta, jest jak powiew świeżego powietrza (dosłownie). To samo tyczy się oczywiście Fortisa 5. W 2022 roku spodziewamy się, że polski producent nie spocznie na laurach i wypuści na rynek długo wyczekiwanego następce Grandisa, którego nie omieszkamy wziąć na warsztat. Tymczasem czekamy na pierwsze informacje i odpowiedź konkurencji. Swoją drogą.. co wolicie? Dobry zestaw chłodzenia powietrzem, czy AiO? Piszcie w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze chłodzenie procesora 2021/2022 - Top 5

 0