Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - tak cichego chłodzenia nie miałem

Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - tak cichego chłodzenia nie miałem

SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - podsumowanie i ocena

SilentumPC i model Fera 5 ustawiły bardzo wysoko poprzeczkę dla konkurencji jak i dla siebie i mam na myśli tutaj testowany dziś model Fortis 5. Otóż Fera 5 jest bardzo tania i prawda jest taka, że niektórzy nadal mają wstrząs pourazowy, bo cooler CPU za 120/150 zł ma wydajność Noctuy NH-D14 i obecnie nie ma dla niej konkurencji w kategorii cena/wydajność. Najnowsze modele SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan są jeszcze większe i wszyscy spodziewali się jeszcze większej wydajności, ale tym razem SilentiumPC obrało inny kierunek, który nazywa się cisza. Jak widać sama budowa już na to wskazuje, mniejsza liczba finów względem Fera 5, 140 mm wentylator, obniżone obroty do 1400 RPM, od razu widać, że charakterystyka tego chłodzenia z założenia ma być inna. Cóż, sam spodziewałem się kolejnego potworka, ale tak nie jest i dobrze to obrazują przeprowadzone testy, gdzie widać różnicę ok. 1,5 st. C nad Fera 5. W tej kwestii jestem trochę zawiedziony, jak większość z Was, jednak jak popatrzymy na testy w znormalizowanym hałasie do 38 dBA, oraz samą kulturę pracy, to powiem szczerze - to najcichsze chłodzenie CPU, jakie do tej pory miałem w rękach i do tego wydajne. Natężenie dźwięku na poziomie 37,1 i 38 dBA (Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan), pokonuje najcichszy model be quiet!, do tego wentylatory Fluctus wspierają funkcję pracy półpasywnej. Producent poprawił kilka aspektów w zapince, czyli to na co narzekałem w teście Fera 5, ale fasolki są za bardzo dopasowane i czasem ciężko trafić z wypustem z tulejki, jak to mówią trochę luzu zawsze jest wskazane :)  

SilentiumPC Fortis 5 oraz Fortis 5 Dual Fan najcichsze chłodzenie CPU, jakie do tej pory miałem w rękach i do tego wydajne.

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

 Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan

Uprzedzę Wasze pytanie, czy Fortis 5 opłaca się kupić, czy lepiej kupić Fera 5? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jeśli chcesz chłodzić procesor z podstawki Intel LGA1200 i starsze to nie, kup Fera 5/Dual Fan. Jeżeli natomiast posiadasz procesor z większym rdzeniem jak AMD czy najnowsze CPU na LGA1700 Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan sprawdzi się lepiej. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której polecę Fortis 5 i będzie zdecydowanie najlepszym wyborem ogólnie - jeżeli zależy Ci na bezkompromisowej ciszy. W tej kwestii najnowszy cooler Fortis 5 nie ma sobie równych. Chłodzenie Fortis 5 ma kosztować 189 zł, a za Fortis 5 Dual Fan zapłacimy 219 zł, a producent udziela nam 6 lat gwarancji na swój produkt. SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan przyznaję ocenę 4,5 gwiazdki oraz dodaję odznaczenia wydajność oraz kultura pracy. To na obecną chwilę najcichsze coolery na rynku.

 

SilentiumPC Fortis 5 

SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan

SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - opinia

 SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - plusy

 • Bardzo wysoka kultura pracy
 • Wysoka wydajność
 • Wysoka wydajność w testach 38 dBA
 • Półpasywna praca
 • Wentylatory z łożyskiem FDB
 • Dopracowane zapinka
 • Kompatybilność z najpopularniejszymi podstawkami, w tym LGA 1700
 • 6 lat gwarancji

 SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - minusy 

 • Jednak mogłoby być trochę wydajniej
 • Fasolki w zapince powinny być szersze
 • Długi kabel wentylatora 120 mm

SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan

Cena (na dzień publikacji): SilentiumPC Fortis 5 189 zł, Fortis 5 Dual Fan 219 zł                                    

Gwarancja: 72 miesiące

 

Do testu dostarczył:

SilentiumPC

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - tak cichego chłodzenia nie miałem

 0