Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - tak cichego chłodzenia nie miałem

Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - tak cichego chłodzenia nie miałem

SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - opakowanie i radiator

Opakowanie

Chłodzenia są solidnie zapakowane w biało-niebieskie opakowanie kartonowe, gdzie znajdziemy niezbędne dane techniczne oraz zdjęcie przedstawiające produkt.

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

Radiator

Radiator Fortis 5 ma wymiary (wys. x szer. x gł.) 159 x 144 x 107 mm oraz Fortis 5 Dual Fan 159 x 144 x 131 mm z wentylatorami. Składa się on z 47 gęsto upakowanych aluminiowych blach zwanych finami, które mają malutkie wypustki zwiększające powierzchnię oddawania ciepła, dodatkowo na długim boku są ząbkowane. Z tyłu natomiast mamy wcięcie ułatwiające przykręcenie coolera do zapinki chłodzenia.

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

Z krótkiego boku finy są tak zagięte, że tworzą niemal jednolitą ścianę, kierująca powietrze na cały radiator, tak by jak najmniej strumienia powietrza uciekało na boki i jest tak kierowane jak inżynierowie to wymyślili. Czyli tak samo jak w Fera 5. Jak widać żaden ml3 (mililitr sześcienny) powietrza nie może się zmarnować.

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

Na topie mamy plastikową osłonę, która osłania zakończenia rurek cieplnych, ale jak się okazuje, też ma pewien wpływ na kierowanie strumienia powietrza.

Stopa radiatora wykorzystuje bezpośredni kontakt sześciu rurek cieplnych o średnicy 6 mm i jest solidnie wykonana. Nie jest to stopa wypolerowana na lustro i nie jest niklowana, ale wygląda dobrze i trudno się spodziewać w tej klasie czegoś więcej. Co więcej, stopa względem radiatora jest umiejscowiona asymetrycznie z dwóch stron. Z jednej, by mijać sloty pamięci RAM, z drugiej, tak by nie zasłaniać slotu PCI-E i lekko nachodzi nad radiator sekcji zasilania CPU.

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

Zapinka to kolejna ewolucja tego co mamy w Fera 5. Mamy kilka zmian, m.in. dolny backplate jest stalowy, a nie plastikowy. Do tego plastikowe tulejki dystansowe mają wtopioną w środek śrubkę z gwintem, co upraszcza montaż. Jednakże po dokręceniu śrub i późniejszym demontażu koszyka, jest problem z odkręceniem tulejek i tutaj producent dodaje kluczyk, który ma nam pomóc. Do zestawu montażowego otrzymujemy pastę termoprzewodzącą Pactum PT-3. System montażu Fortis 5 jest uproszczony do minimum, co cieszy, mamy kompatybilność z LGA 1700, ale nie mamy ze starymi podstawkami jak LGA 775 czy 1366, ale chyba nikt nie będzie płakała za nimi. Fajnie też, że system mocowania coolera dla platformy AMD wykorzystuje backplate z płyty głównej.

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

Sam wentylator nie jest przypadkowo osadzony, z boków jest lekko zagłębiony w radiator, tak by cały ruch powietrza był kierowany prosto za łopatki wentylatory, nic na boki nie ma prawa uciec i się zmarnować. Ponadto, aby zmniejszyć poziom natężenia dźwięku, wentylator jest nieco oddalony od żeber radiatora. 

SilentiumPC Fortis 5, Fortis 5 Dual Fan - test review

 

Wyposażenie i montaż

SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan są kompatybilne z podstawkami Intel: 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1200 / 2011(-3) / 2066; AMD:  AM3(+) / AM2 (+) / FM2(+) / FM1 / AM4. Cały zestaw montażowy jest banalnie prosty i intuicyjny. Chłodzenie montuje się sprawnie i szybko. 

Oprócz radiatora otrzymujemy:

  • zestaw montażowy Intel oraz AMD,
  • pastę termoprzewodzącą Pactum PT-3,
  • 4 klipsy do mocowania wentylatorów,
  • instrukcję obsługi.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan - tak cichego chłodzenia nie miałem

 0