Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - Polski patent na wydajność

Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - Polski patent na wydajność

SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - podsumowanie i ocena

Jak się dowiedziałem, że jadą do mnie dwa nowe budżetowe chłodzenia procesora SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan spodziewałem się odświeżenia serii, która raczej zbyt wiele nie wniesie do oferty firmy, a tym bardziej zamiesza na rynku. Drążąc temat dowiaduję się o współpracy z Synergy Cooling, złożony wniosek patentowy, co na polskie realia i polskie firmy nie jest czymś tak oczywistym jak za oceanem, gdzie się patentuje wszystko co popadnie. Po specyfikacji produktu jedyne co się rzuca w oko to TDP 220 W, czyli więcej o 40 W względem Fera 3 przy zachowaniu takich samych gabarytów. Do tego nowy wentylator z łożyskiem FDB i funkcją pracy półpasywnej. A wszystko zaprojektowane niemal od zera, tak by wszystko współgrało ze sobą idealnie, tak by strumień powietrza wygenerowany przez wentylator Fluctus 120 PWM był maksymalnie wykorzystany do chłodzenia radiatora. Testy pokazują, że Fera 5 oraz Fera 5 Dual Fan mają ogromny potencjał, w swoich przedziałach cenowych obecnie nie widzę dla nich konkurencji. Niewielka Fera 5 pokonuje Fortis 3 i pokonuje dwuwieżowego Grandis 3 i a wersja Dual Fan jest na tym samym poziomie co potężny cooler CPU, jakim jest legendarna Noctua NH-D14. Pod kątem kultury pracy i odczuć psychoakustycznych  Fera 5, jak na obroty rzędu 1880 RPM jest jednym z najcichszych układów chłodzenia CPU, które mimo wskazań decybelomierza w odsłuchu jest faktycznie przyjemniejszym natężeniem dźwięku niż konkurencyjne rozwiązania, ten dźwięk nie denerwuje, nie drażni, a obniżenie obrotów powoduje, że wentylator potrafi być całkowicie niesłyszalny.

SilentiumPC Fera 5 oraz Fera 5 Dual Fan mają ogromny potencjał, a w swoich przedziałach cenowych obecnie są bezkonkurencyjne pod kątem wydajnościowym.

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

 Premierowy test be quiet! Dark Rock PRO 4

Oczywiście, nie ma róży bez kolców, o ile koszyk montażowy został usztywniony i uproszczony, to tuleje dystansowe jest ciężko odkręcić i trzeba się posiłkować kombinerkami, a top Fery 5 mógłby nieco lepiej wyglądać. Chłodzenie Fera 5 ma kosztować tylko 119 zł, a za Fera 5 Dual Fan 149 zł, a producent udziela nam 6 lat gwarancji na swój produkt. Tak więc biorąc stosunek wydajności do ceny, to za 119 zł otrzymujemy wydajność konkurencyjnych produktów za ok. 150-190 zł. To naprawdę udane układy chłodzenia procesora, które zaskakują swoimi możliwościami, jak widać kooperacja z Synergy Cooling okazała się bardzo udana, aż boję się kolejnych wydajniejszych coolerów CPU, czyli następców Fortisa 3 i Grandisa 3. SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan przyznaję maksymalną ocenę 5 gwiazdek oraz dodaję odznaczenia rekomendacja, wydajność oraz opłacalność, a Fera 5 dodatkowo kultura pracy. To na obecną chwilę najlepsze coolery, nie tylko w swoich cenach.

 

SilentiumPC Fera 5 

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

Wysoka wydajność, dobra kultura pracy, praca półpasywna, niesłyszalny w spoczynku i niskich obciążeniach, wentylatory sterowane sygnałem PWM, łożysko FDB, patent na wentylator, bardzo konkurencyjna cena, pasta termoprzewodząca na 3 aplikacje, stosunek cena/wydajność, 6 lat gwarancji.

Co zrobi teraz konkurencja?

Cena (na dzień publikacji): SilentiumPC Fera 5 119 zł,   SilentiumPC Fera 5  Dual Fan 149 zł                                    

Gwarancja: 72 miesiące

 

Do testu dostarczył:

SilentiumPC

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - Polski patent na wydajność

 0