Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - Polski patent na wydajność

Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - Polski patent na wydajność

SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - wentylator

Wentylatory

Wentylatorom poświęcę nieco więcej czasu. Zacznijmy jednak od początku, za wicher na finach radiatora odpowiadają jeden lub dwa najnowsze 120-milimetrowe wentylatory Fluctus 120 PWM, które opracowano wspólnie z firmą Synergy Cooling. Zanim przejdę do pełnej analizy zapoznajmy się z danymi technicznymi. Za przepływ powietrza odpowiada dziewięć łopatek, a wentylatory oferują zwiększone ciśnienie statyczne, czyli są dedykowane do chłodnic lub radiatorów o gęstym upakowaniu finów. Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM i zawiera się w zakresie od 300 do 1800 obr./min. Dzięki zastosowaniu łożyska FDB żywotność określona jest na 100 000 godzin, a praca łożyskowania jest cicha i bezpieczna w każdej pozycji. Wentylator może pracować półpasywnie, wyłączając się poniżej 5% wypełnienia sygnałem PWM i włączając się po przekroczeniu 10% sygnału PWM.

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

Wentylatory posiadają podkładki antywibracyjne. Aby ograniczyć plątaninę przewodów, producent zastosował rozgałęźnik typu Y do podłączenia kolejnego wentylatora.

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

Analiza wentylatora

Oczywiście to nie wszystko, jak wspominałem we wstępie, SilentiumPC oraz Synergy Cooling złożyli wniosek do urzędu patentowego, by chronić zastosowane technologie w wentylatorze Fluctus 120 PWM. No dobrze, to co mamy tutaj mamy takiego wyjątkowego w tym wentylatorze? Tym razem konstrukcja radiatora, użebrowanie, kształt i format finów zostały zaprojektowane razem z dedykowanym wentylatorem Fluctus,  tak by ten tandem oferował lepszą wydajność i kulturę pracy. Radiator posiada 53 gęsto ułożone finy, wymaga to wentylatora o dużym ciśnieniu statycznym, który jednocześnie zagwarantuje duży przepływ masy powietrza przez radiator.

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

Wg producenta najnowszy Fluctus 120 PWM przy tych samych obrotach jest zdolny wytworzyć większe ciśnienie statyczne powietrza, ale i zagwarantować bardzo wysoki przepływ powietrza (wyrażony w m3/h), nie tyle co od poprzednich wentylatorów SilentiumPC Stella HP, ale nawet od Noctua A12x25.

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

Jak wielu z Was domyśla się, obroty rzędu 1800 obr./min zagwarantują nam wydajność, ale kultura pracy już nie zawsze idzie w parze z wydajnością. Tutaj mamy kolejną widoczną pracę chłopaków z Synergy Cooling. Mamy dziewięć łopatek w kształcie "sierpa" z charakterystycznymi ząbkami na górnej krawędzi. Taka budowa ma powodować, że zasysane powietrze jest wręcz przecinane, i nie powoduje turbulencji generujących nieprzyjemnie odbierane dźwięki zwane potocznie hałasem. 

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

Producent określa to jako optymalizację psychoakustyczną, a ząbkowane krawędzie natarcia na powietrze zmniejszają postrzeganą przez ludzkie ucho intensywność dźwięku, obniżając natężenie ciśnienia akustycznego w niektórych spektrach częstotliwości. Sporo tych zmian, jak na cooler za 120 czy 150 zł, to nie przedłużajmy i idźmy na kolejne strony z testami.

SilentiumPC Fera 5, Fera 5 Dual Fan - test review

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan - Polski patent na wydajność

 0