Najlepsze dyski 2022 - TOP 10

Najlepsze dyski 2022 - TOP 10

Na rynek trafi niebawem nowa generacja dysków SSD, wykorzystujących interfejs PCIe 5.0, w związku z czym wiele osób wstrzymuje się z zakupem nośnika do tego czasu. O ile jednak nie jesteśmy profesjonalistami, raczej nie ma to większego sensu, bo modele z nowym interfejsem będą na starcie niebotycznie drogie, a do tego wzrost wydajności poza testami syntetycznymi może być bardzo rozczarowujący - transfery sekwencyjne wzrosną dość drastycznie, ale losowe pozostaną praktycznie bez zmian, a przeważnie odgrywają one kluczową rolę. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie polecanych nośników z ubiegłego roku, z których zdecydowaną większość mieliśmy okazję testować, więc jest to sprawdzony sprzęt. Po szczegóły odsyłamy do stosowanych recenzji, ale tu możecie sprawdzić, jakimi modelami warto zainteresować się przed ewentualnym zakupem.

Najlepsze dyski SSD 2022 – Ranking TOP 10

 

Kingston KC3000 - topowy dysk w świetnej cenie

Kingston KC3000 to swoisty fenomen, ponieważ mówimy praktycznie o flagowym SSD amerykańskiego producenta (gamingowy Fury Renegade to praktycznie ten sam dysk), ale jednocześnie jednym z najtańszych modeli PCIe 4.0 dostępnych na rynku, otrzymujemy więc świetny stosunek ceny do wydajności. KC3000 bardzo dobrze sprawdzał się w niemal całym przekroju naszych testów i wypada bardzo dobrze szczególnie w testach symulujących rzeczywiste użytkowanie, zarówno z wykorzystaniem liniowych, jak i losowych transferów, co zawsze jest ogromnym plusem. Co prawda, nieco gorzej radzi sobie z kopiowaniem dużej liczby plików o małej pojemności, ale nadrabia to w innych scenariuszach. Dysk dobrze wypada też po zapełnieniu w 80%, a ogromny bufor SLC pozwala na błyskawiczne transfery nawet największych paczek danych (prędkości po jego zapełnieniu również są bardzo przyzwoite). Pochwalić trzeba także obecność DRAM, a do tego otrzymujemy wysoki współczynnik TBW i 5 lat gwarancji. Należy jednak pamiętać, że KC3000 ma problem z temperaturami pod obciążeniem, więc przyda się radiator płyty głównej, który na szczęście całkowicie go rozwiązuje. Jest to po prostu jedna z najlepszych propozycji dostępnych obecnie na rynku, dlatego nie mogło zabraknąć jej w tym zestawieniu. 

Patriot Viper VPR400 - najlpeszy dysk z podświetleniem RGB

Nasze dotychczasowe doświadczenia z dyskami SSD wyposażonymi w podświetlenie RGB nie były najlepsze, gdyż przeważnie miały one problemy z przegrzewaniem się. W przypadku modeli PCIe 4.0 takie ryzyko było jeszcze większe, gdyż powszechnie wiadomo, że wyższa wydajność często wiąże się z wyższymi temperaturami. Tymczasem Patriot Viper VPR400 okazał się pozytywnym zaskoczeniem - tym bardziej że patrząc na jego specyfikację i brak pamięci DRAM na pokładzie, spodziewaliśmy się, że będzie okupować raczej dół naszych wykresów. Tymczasem nośnik w wielu testach bardzo pozytywnie nas zaskoczył, oferując wyniki, które nieznacznie odstają od high-endowych modeli. To w dużej mierze zasługa bardzo dobrych wyników w zakresie odczytu i zapisu losowego. Ponadto dysk pochwalić może się sporym buforem SLC, co również niewątpliwie pomaga. Same LED-y RGB zrealizowane są bardzo dobrze, włącznie z opcją synchronizacji czy możliwością personalizacji kolorów i trybów działania, w czym pomaga dedykowana aplikacja. Trzeba przyznać, że VPR400 prezentuje się w otoczeniu innych nowoczesnych podzespołów PC bardzo dobrze, a fani świecących komponentów powinni być naprawdę zadowoleni z uzyskanego efektu. Na pochwały zasługuje też stylowy aluminiowy radiator, który bardzo dobrze wywiązuje się powierzonego mu zadania, nie dopuszczając do przegrzania dysku. 

Patriot Viper VPR400 RGB 1 TB - test dysku SSD. PCI 4.0 i RGB mogą iść w parze?

Hikvision G4000 - wysoka wydajność, dobra cena  i najwyższe TBW

Kolejna propozycja to nowość od Hikvision - producent to nowy zawodnik na rynku nośników półprzewodników, ale jest gigantem w segmencie monitoringu, gdzie liczy się przede wszystkim niezawodność. Dlatego też Hikvision G4000 pochwalić może się świetnym parametrem TBW, który określa wytrzymałość SSD wyrażoną w terabajtach zapisu. Ponadto Hikvision G4000 to podobnie jak kilka innych propozycji z tego zestawienia, dysk stawiający na bardzo dobry stosunek wydajności do ceny (choć ta jest nieco wyższa niż w przypadku modelu Kingstona i Lexara). Co ciekawe, zastosowany tu dość egzotyczny kontroler od Maxio nie ma tendencji do przegrzewania, a z racji tego, że dysk nie posiada swojego radiatora, bardzo dobrze nadaje się nie tylko do desktopów czy PS5, ale także wysokowydajnych laptopów. Do tego dochodzą bardzo duży bufor SLC, obsługa sprzętowego szyfrowania oraz śrubka i śrubokręt w zestawie (mała rzecz, a cieszy). 

Hikvision G4000 1 TB

Lexar NM800 Pro - najlepszy stosunek wydajności do ceny

Lexar NM800 Pro to kolejna propozycja, która stara się powalczyć o uznanie przede wszystkim świetnym stosunkiem wydajności do ceny. Za osiągi tego modelu odpowiada kontroler InnoGrit IG5236, który co prawda ma tendencję do wysokich temperatur, ale Lexar ma w ofercie wariant z radiatorem, a możemy też przecież skorzystać z radiatora płyty głównej. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to mamy do czynienia z topowym dyskiem, który bije się jak równy z równym (wkrótce nasz test) z najszybszymi modelami na rynku. Nie mówimy tu jedynie o benchmarkach syntetycznych, ale przede wszystkim realnym użytkowaniu, w tym kopiowaniu, instalacji czy operacjach na zarchiwizowanych danych. Lexar NM800 Pro w wersji 1 TB jest jeszcze tańszy niż Hikvision G4000 czy Kingston KC3000, więc jest to niezwykle opłacalna propozycja, która sprawdzi się nie tylko w gamingowych PC czy stacjach roboczych, ale i PS5. 

Lexar

MSI Spatium M480 Play - świetny kompan PS5

MSI Spatium M480 Play to dysk, który promowany jest jako idealny kompan PlayStation 5 i jest świetnym wyborem dla posiadaczy konsoli Sony (choć nie tylko). Co prawda nie jest to może najtańszy dysk kompatybilny z najnowszą konsolą Sony, ale z drugiej strony oferuje naprawdę wysoką jakość. Poczynając od niezwykle efektywnego radiatora, który utrzymuje niskie temperatury w trudnych warunkach pracy w konsoli PS5. Co więcej, jego wydajność w trakcie testów ładowania gier w żaden sposób nie odbiega od fabrycznego dysku konsoli, a kopiowanie gier odbywa się błyskawicznie. Szybki kontroler połączony z nowszym firmwarem i 176-warstwowymi pamięciami TLC NAND flash przekładają się na bardzo dobre wyniki wydajności (lepsze niż w modelu M480). Tym samym Spatium M480 Play sprawdzi się także w PC u użytkowników, którzy potrzebują bardzo szybkiej pamięci masowej (ci na pewno docenią duży bufor SLC, który stanowi ok. 35% pojemności dysku). To wszystko sprawia, że produkt MSI jest jak najbardziej godny polecenia, nie tylko konsolowym graczom, ale i pecetowym wyjadaczom. 

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play - idealny do PlayStation®5

Lexar NM760 - najtańszy  dysk SSD PCIe 4.0, który warto kupić

Lexar NM760 to nasza ostatnia propozycja z kategorii dysków SSD M.2 NVMe, wykorzystujących interfejs PCIe 4.0. Jest to również najtańsza propozycja z tej kategorii, bo za 1 TB wariant zapłacimy 389 zł, czyli więcej niż za topowe modele PCIe 3.0, które wciąż są znacznie wolniejsze od nośnika Lexara (oczywiście przy założeniu, że posiadamy PC ze stosownym interfejsem). Patrząc tylko przez pryzmat wydajności, na rynku znajdziemy mnóstwo dysków, które wykręcają lepsze cyferki. Ale czy przekłada się to bezpośrednio na komfort codziennego użytkowania przeciętnego zjadacza chleba, to już zupełnie inna kwestia. Jeśli więc spojrzymy na produkt Lexara w kontekście stosunku możliwości do ceny, to jawi się on już jako bardziej atrakcyjna propozycja. Wyniki w testach uzyskiwane przez NM760 może nie pozwalają na zajmowanie czołowych miejsc na wykresach, ale mimo wszystko są bardzo przyzwoite, a w codziennym użytkowaniu raczej nie odczujemy wybitnej straty w stosunku do high-endowych dysków (no chyba, że zapisujemy mnóstwo danych i zajmujemy się renderingiem). Lexar NM760 jest też świetną opcją dla osób poszukujących wydajnego dysku SSD do laptopa, ponieważ pomimo bardzo skromnego radiatora, nośnik nie ma tendencji do przegrzewania. Jest to zasługa zastosowanego kontrolera, który przy okazji jest też energooszczędny, więc powinien przełożyć się też na dłuższy czas pracy na baterii (choć w nieznacznym stopniu). NM760 bardzo dobrze sprawdzi się również dla posiadaczy PlayStation 5, zapewniając satysfakcjonujące osiągi za niewygórowaną cenę. Wśród plusów wymienić trzeba też sporych rozmiarów bufor SLC, 5 lat gwarancji i wykonanie.

Lexus NM760

Kioxia Exceria G2 - świetny dysk w budżetowym wydaniu

Przechodząc do bardziej budżetowych propozycji, zaczynamy od modelu Kioxia Exceria G2, który w pojemności 1 TB kupimy za niecałe 300 zł. Podczas testów ten model okazał się sporym pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ jakimś cudem japońskiemu producentowi udało się dostarczyć nie tylko jeden z najtańszych, ale i jeden z najwydajniejszych budżetowych nośników M.2 PCIe NVMe - nazwa Kioxia zobowiązuje (ta wywodzi się od japońskiego słowa Kioku, oznaczającego pamięć oraz greckiego axia, czyli wartość)! Dysk pochwalić może się solidnym kontrolerem, na dodatek wspieranym przez pamięć DRAM, co także jest niezwykle rzadkim widokiem w tym segmencie. To ma zaś odzwierciedlenie w testach, gdzie Exceria G2 przeważnie radzi sobie bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o sekwencyjne, jak i losowe transfery. Na plus produktu firmy Kioxia zaliczyć trzeba także funkcjonalne oprogramowanie, choć to pewnie element, na który mało kto zwraca uwagę (zresztą słusznie). Kioxia Exceria G2 jest po prostu jednym z najbardziej opłacalnych nośników SSD dostępnych na rynku. 

WD Blue SN570 - SSD PCIe 3.0 z górnej półki

Jeśli szukacie wysokowydajnego SSD NVMe PCIe 3.0 i nie chcecie przepłacać za model PCIe 4.0, bo wasz PC nie obsługuje tego standardu, to dobrym wyborem będzie z kolei WD Blue SN570. Ten model ma praktycznie wszystko, czego możemy wymagać od tego typu dysku, począwszy od wysokiej wydajności praktycznie w całej rozciągłości (i to pomimo braku pamięci DRAM i małego bufora SLC), przez brak problemów z temperaturami i wsparcie ze strony oprogramowania, po relatywnie niską cenę (jak na tej klasy nośnik). Do tego jest to niskoprofilowy model ze wszystkimi układami rozmieszczonymi po jednej stronie laminatu, więc bardzo dobrze sprawdzi się też w najsmuklejszych laptopach. 

Patriot P210 - najtańszy SSD na rynku

Choć z punktu widzenia stosunku wydajności do ceny modele SATA nie są najbardziej opłacalnym wyborem, to jednak czasem jesteśmy na takowe skazani. Jeśli więc nie chcemy przepłacać, to bardzo dobrym wyborem będzie Patriot P210. Nośnik przede wszystkim bardzo przyzwoicie wypadł w naszych testach rzeczywistych, wykraczając nawet poza nasze oczekiwania względem SSD klasy ekonomicznej, którego głównym zastosowaniem jest magazyn danych. Szczególnie dobrze poradził sobie z wielozadaniowością, gdzie większość modeli dostawała wyraźnej czkawki i bardzo mocno spowalniała. Pochwalić trzeba też całkiem spory jak na tę klasę bufor pSLC oraz fakt, że prędkość zapisu po jego zapełnieniu wciąż utrzymuje się na naprawdę przyzwoitym poziomie. Do tego pochwalić może się jednymi z najniższych temperatur w trakcie intensywnej pracy. Największym problemem P210 jest jednak fakt, że kupując ten dysk nie wiemy, jakie komponenty otrzymamy, więc może to być swoista loteria. Nie możemy obiecać, że dostaniecie tę samą konfigurację co my w testach, ale nasze doświadczenie z tym producentem pokazuje, że raczej trzyma on poziom, dlatego możemy nieco przymknąć oko na ten niepożądany, ale coraz powszechniejszy proceder. 

GOODRAM IRDM Pro Gen 2 - SATA dla wymagających

GOODRAM IRDM Pro Gen.2 na pewno nie jest najbardziej opłacalną propozycja, ale jeśli zmuszeni jesteśmy sięgnąć po model SATA i zależy nam na jak najwyższej jakości, to propozycja polskiej marki rzeczywiście nie zawodzi i okazuje się godnym rywalem Samsunga 870 EVO, wymieniając ciosy z produktem bardziej uznanego rywala jak równy z równym, a jest przy tym wyraźnie tańsza. Ba, polski produkt wielokrotnie jest górą, choćby w testach kopiowania, choć odrobinę słabiej radzi sobie z rozpakowywaniem i tworzeniem archiwów czy wielozadaniowością. Niemniej jednak mówimy o bardzo zbliżonym poziomie, zarówno jeśli chodzi o transfery sekwencyjne, jak i losowe. Do niewątpliwych plusów nośnika GOODRAM należą też bardzo niskie temperatury pracy, ponieważ dysk nie nagrzewa się praktycznie w ogóle nawet w trakcie stress testów. Do tego dochodzi także pamięć podręczna DRAM, solidne wykonanie z metalową obudową czy funkcjonalne oprogramowanie, a całość wieńczą solidne TBW i 5-letnia gwarancja producenta. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze dyski 2022 - TOP 10

 0