Patriot Viper VPR400 RGB 1 TB - test dysku SSD. PCI 4.0 i RGB mogą iść w parze?

Patriot Viper VPR400 RGB 1 TB - test dysku SSD. PCI 4.0 i RGB mogą iść w parze?

Patriot Viper VPR400 RGB 1 TB

Moda na podświetlenie wszystkiego, co tylko się da, trwa w branży PC w najlepsze, ale osoby, które chciały kupić wysokowydajny SSD PCIe 4.0 z obsługą RGB, były dotychczas poszkodowane. O ile bowiem w przypadku nośników wykorzystujących interfejs SATA lub PCIe 3.0 takowych dysków nie brakowało, to dotychczas producenci unikali podświetlania modeli wykorzystujących nowszy standard przesyłu danych. Miało to pewne uzasadnienie, ponieważ wraz ze wzrostem wydajności nośników PCIe 4.0, wzrosły także ich temperatury i nierzadko pojawiał się tu także throttling termiczny. Patriot postanowił jednak zaryzykować i wypuścić "pierwszy dysk SSD M.2 PCie Gen 4x4 z RGB", czyli Viper VPR400 RGB (tak naprawdę pierwszy był WD Black SN850 w wersji z radiatorem, ale w tym przypadku podświetlenie było bardzo skromne, więc konkurent rzeczywiście mógł to przeoczyć). Ten można uznać za swoistego duchowego następcę udanego VPR100, ale pod względem specyfikacji bliżej mu do P400, co akurat jest niezłym prognostykiem. Pytanie jednak, czy tym razem amerykański producent nie posunął się za daleko, przedkładając stylowy wygląda nad funkcjonalność i wydajność - dowiemy się po testach.

Za pracę dysku odpowiada kontroler Innogrit IG5220 (znany także jako RainierQX), który kojarzymy choćby z przywoływanego już modelu Patriot P400.

Patriot Viper VPR400 RGB 1 TB - test dysku SSD. PCI 4.0 i RGB mogą iść w parze?

Patriot Viper VPR400 RGB to dysk SSD w popularnym formacie M.2 2280, wykorzystujący interfejs PCIe 4.0 z protokołem NVMe 1.4. Mamy tu do czynienia z nośnikiem wykorzystującym 176-warstwowe kości pamięci 3D NAND typu TLC od firmy Micron. Za pracę dysku odpowiada zaś kontroler Innogrit IG5220 (znany także jako RainierQX), który kojarzymy choćby z przywoływanego już modelu Patriot P400. Zastosowany układ zdradza bardziej budżetowy charakter tego produktu, gdyż mamy tu do czynienia z kontrolerem stosowanym w tańszych modelach PCIe 4.0, co przekłada się też bezpośrednio na specyfikację. Cieszy jednak fakt, że wciąż otrzymujemy kości TLC, a nie QLC. Układ logiki niestety nie posiada pamięci DRAM, ale pochwalić może się obsługą naprawdę szerokiej gamy rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, a mianowicie SM2/3/4, AES, SHA, RSA, ECC, CRC, RAID. Oczywiście nie zabrakło też funkcji HMB (Host Memory Buffer), która niejako nadrabiać ma brak pamięci podręcznej DRAM. Dysk zapewnia prędkości odczytu i zapisu losowego do 600 tys. i 500 tys. IOPS oraz prędkości sekwencyjnego odczytu i zapisu do 4600 MB/s i 4400 MB/s (model 1 TB). Dostępne pojemności VIPER VPR400 RGB to 1 TB i 512 GB (choć na pudełku produktu widnieje też informacja o 2 TB, ale to chyba pomyłka). 

Specyfikacja Patriot Viper VPR400 1 TB
Kontroler Innogrit RainierQX (IG5220)
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 4.0 x4 NVMe
Pamięci NAND: 3D TLC NAND
Odczyt i zapis sekwencyjny do 4600/4400 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K do 600 000/500 000 IOPS
Wytrzymałość TBW: 800 TB
Pamięć podręczna DRAM brak
Gwarancja 60 miesięcy

Poza tym aluminiowy radiator utrzymywać ma stabilną pracę urządzenia, jednocześnie oferując atrakcyjne podświetlenie RGB. Samo podświetlenie może być synchronizowane z innymi urządzeniami peryferyjnymi VIPER GAMING RGB za pomocą oprogramowania VIPER RGB 3.0, co pozwala użytkownikom dostosować profile podświetlenia lub wybrać dowolne zaprogramowane wzorce podświetlenia RGB. Nie zabrakło także obsługi popularnych systemów RGB od innych producentów, czyli ASUS Aura Sync, ASRock Polychrome Sync, MSI Mystic Light Sync i Gigabyte RGB Fusion 2.0. Jak zapewne się domyślacie, podświetlenie RGB sprawia, że za dysk trzeba zapłacić ekstra, 1 TB dysk powinien kosztować na starcie ok. 799 zł, tymczasem nieco szybszy na papierze model P400 o tej pojemności można kupić już za 699 zł. Warto dodać, że produkt jest objęty 5-letnią gwarancją firmy Patriot. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper VPR400 RGB 1 TB - test dysku SSD. PCI 4.0 i RGB mogą iść w parze?

 0