Najlepsze dyski SSD 2021/2022 - Top 5

Najlepsze dyski SSD 2021/2022 - Top 5

Rynek dysków SSD przechodzi czasem istną metamorfozę. Najpierw przejście z SATA III na M.2 NVMe, teraz zmiana w przepustowości PCIe. W ten sposób otrzymujemy faktycznie realne zwiększenie osiągów podzespołów, czego nie można zaobserwować patrząc na inne komponenty w naszych pecetach. Dziś mamy dla Was zestawienie pięciu naszym zdaniem świetnych SSD, które mieliśmy okazję przetestować w 2021 roku. Te odznaczają się zarówno wysoką wydajnością, jak i opłacalnością, a obie te rzeczy są właśnie wyznacznikiem naszej oceny. Znajdziecie tu zarówno dyski SSD na PCIe 4.0, jak i te nieco tańsze, na PCIe 3.0. W takim razie jakie polecamy? Sprawdźcie!

Najlepsze dyski SSD 2021/2022 – jak ocenialiśmy?

Dyski SSD posiadają wiele cech, z których należy wyodrębnić zarówno zalety, jak i wady. Należy też na osiągi spojrzeć z perspektywy czystej opłacalności, dlatego też przede wszystkim takie produkty znalazły się w naszym zestawieniu. Trzeba nadmienić, iż takich komponentów na rynku, które możemy polecić jest naprawdę bardzo dużo, co wyszło w przeprowadzonych w 2021 roku testach. Z tego też względu warto przed zakupem zerknąć do naszych poprzednich publikacji.

Samsung 980 Pro – wysokowydajny dysk na PCIe 4.0 dla wymagających

Najlepsze dyski SSD - Samsung 980 Pro

Samsung 980 Pro miał swoją premierę już jakiś czas temu, ale nadal jest jednym z najlepszych dysków SSD na rynku konsumenckim. Wysoka wydajność zarówno w testach syntetycznych, jak i rzeczywistych scenariuszach, wydajność po zapełnieniu bufora SLC, czy 5 lat gwarancji to cechy, obok których obojętnie przejść nie mogliśmy. Oczywiście, tak jak zresztą w każdym dysku SSD, nie ma róży bez kolców, dlatego znalazło się miejsce na wady. Narzekaliśmy przede wszystkim na względnie niski współczynnik TBW, bo jeśli faktycznie zaczniemy dociskać dysk różnymi zadaniami (mało prawdopodobne, ale jednak), to z zalety w postaci 5-letniej gwarancji, otrzymamy wadę w postaci szybko malejącego TBW. Nie podobały nam się też wysokie temperatury i throttling, ale oczywiście jak w przypadku wielu wysokowydajnych dysków SSD na PCIe 4.0, dobrze zaopatrzyć się w radiator lub skorzystać z tego, który znajduje się na płycie. Tak czy inaczej, Samsung 980 Pro jest aktualnie jednym z lepszych dysków SSD PCIe 4.0 na rynku.

Alternatywa: MSI Spatium M480

Kup dysk SSD Samsung 980 Pro najtaniej na Ceneo.pl

WD Black SN850 – mocny konkurent dla 980 Pro

Najlepsze dyski SSD - WD Black SN850

Seria dysków SSD WD sprawuje się znakomicie w większości półek cenowych. Mamy bowiem SN 850, SN750 i SN550, a wszystkie one zajmują czołowe miejsca w większości porównań – i słusznie. WD Black SN850 to mocny konkurent dla Samsunga 980 Pro, a to za sprawą bardzo wysokiej wydajności – nawet wyższej od prezentowanego wcześniej 980 Pro, świetnych rezultatów zarówno w testach syntetycznych, jak i rzeczywistych, ogromnego bufora SLC, który szybko się regeneruje i pięcioletniej gwarancji. To ostatnie ma dwa końce, bo z jednej strony cieszy, a z drugiej po sprawdzeniu niskiego współczynnika TBW, może być nic nie warte dla tych, którzy mocniej dociskają swój nośnik danych. Dokładnie tak jak przy 980 Pro, SN850 podczas wytężonej pracy potrafi throttlingować, a wszystko – ponownie – przez wysokie temperatury. Bez dobrego odpromiennika się nie obejdzie. Tak czy inaczej, zalety górują i z przyjemnością możemy Wam go polecić.

Alternatywa: MSI Spatium M480

Kup dysk SSD WD Black SN750 najtaniej na Ceneo.pl

Patriot P400 – opłacalny SSD na PCIe 4.0

Najlepsze dyski SSD - Patriot P400

Patriot ma wiele polecanych przez nas produktów. Jednym z takich jest dysk SSD Patriot P400, który w przeprowadzonej przez nas recenzji wyszedł naprawdę nieźle. Mamy bowiem znakomitą wydajność zarówno w testach syntetycznych, jak i rzeczywistych, szybkie transfery losowe, sporych rozmiarów bufor SLC i nieodczuwalny spadek wydajności po zapełnieniu pojemności w 80%. Za dyskiem przemawia też atrakcyjna cena i to przechyliło szalę na jego korzyść. Za podobne osiągi trzeba zazwyczaj zapłacić więcej pieniędzy. Nie obyło się jednak bez wad, bo te Patriot P400 również posiada. Narzekamy przede wszystkim na wysokie temperatury, co przewija się właściwie we wszystkich opisach dysków SSD na PCIe 4.0. Relatywnie niski współczynnik TBW i krótka gwarancja na poziomie trzech lat też nas nie zachwyciła, ale trzeba nadmienić, że TBW jest wyższe od dysków omówionych wcześniej. Tak czy inaczej, nawet z nimi trzeba przyznać Patriotowi jedno – stworzył naprawdę solidny i opłacalny dysk SSD, po raz kolejny zresztą.

Kup dysk SSD Patriot P400 najtaniej na Ceneo.pl

WD Black SN750 – solidne osiągi na PCIe 3.0

Najlepsze dyski SSD - WD Black SN750

W całościowym rozrachunku wymienić możemy dwa naprawdę świetne dyski SSD pod PCIe 3.0. Zarówno Samsung 970 Evo, jak i WD Black SN750 powinny się tutaj znaleźć, bo pod względem wydajności zajmują czołowe miejsca w naszym teście. Padło jednak na SN750, bo to dysk bardziej opłacalny – po prostu. Tak czy inaczej, oprócz tego do zalet należy doliczyć właściwie topową wydajność w testach syntetycznych i rzeczywistych, wydajność po zapełnieniu bufora SLC i 5 lat gwarancji. To ostatnie jest oczywiście określone współczynnikiem TBW, który w tym wypadku nie jest wysoki. Wysokie są natomiast temperatury pod obciążeniem, bo dysk bez zamontowanego radiatora potrafi i będzie throttlingował. Tak czy inaczej.. za około 500 za 1 TB, trudno na rynku znaleźć coś lepszego.

Alternatywa: Samsung 970 Evo

Kup dysk SSD WD Black SN750 najtaniej na Ceneo.pl

Patriot P300 – budżetowiec na sterydach

Najlepsze dyski SSD - Patriot P300

Zestawienie zamykamy budżetowym, aczkolwiek naprawdę solidnym SSD od Patriota. P300 potrafi wiele, co szczegółowo opisaliśmy już w naszym teście. To właśnie dzięki znakomitemu stosunkowi ceny do wydajności znalazł się w tym zestawieniu. Wysokie prędkości, niski pobór energii, wielozadaniowość, czy niski spadek wydajności po zapełnieniu dysku w 80% to coś, obok czego nie można przejść obojętnie. Szkoda tylko, że 1-terabajtowa wersja testowanego dysku ma tak niski współczynnik TBW. Tak czy inaczej, w cenie ustalonej przez producenta, Patriot P300 to solidny wybór.

Alternatywa: WD Blue SN550

Kup dysk SSD Patriot P300 najtaniej na Ceneo.pl

Rok 2022 – co przyniesie?

Coraz częściej otrzymujemy informacje o nadchodzących nowościach. Takową na pewno będą dyski SSD na PCIe 5.0, które ponownie przyniosą znaczący wzrost wydajności. Pierwszy, namacalny na to dowód otrzymaliśmy po krótkiej prezentacji Intela, który do testów wykorzystał dysk Samsung PM1743. Możemy spodziewać się więc nawet 13 GB/s przepustowości, co z oczywistych względów na PCIe 4.0 jest nieosiągalne. Czy taka różnica przyniesie korzyści dla użytkownika końcowego? Wejście PCIe 4.0 udowodniło, że nie zawsze tak musi być, dlatego zalecamy ostrożny optymizm. Tak czy inaczej, na rynku po raz kolejny spodziewać się możemy pewnych roszad, choć wykorzystać takie dyski będziemy na początku mogli tylko na platformie Alder Lake. Premiera nowego standardu w obozie czerwonych ma się odbyć dopiero w drugiej części 2022 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze dyski SSD 2021/2022 - Top 5

 0