Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Niedawno opublikowaliśmy wielki test high-endowych nośników SSD wykorzystujących interfejs PCI Express czwartej generacji, w którym kompleksowo sprawdziliśmy, na co stać tego typu dyski od większości popularnych marek. Przyszła więc pora na podobny wielki test półprzewodnikowych dysków bazujących na PCIe 3.0, szczególnie że te wciąż są dominującymi SSD na rynku i ze względu na zdecydowanie niższe ceny są dużo częściej wybierane przez zwykłych użytkowników PC. Bo o ile dyski PCIe 4.0 to produkty skierowane raczej do profesjonalistów i osób, które na co dzień przerzucają duże ilości danych, tak nośniki PCIe 3.0, ze względu na coraz przystępniejsze ceny, powoli stają się mainstreamowym produktem, bez którego trudno obejść się przy zakupie nowego peceta lub modernizacji starszego. Tym samym wypierają one modele SATA, które jeszcze do niedawna stanowiły pierwszy wybór tej grupy osób.

W tym teście skupimy się jednak na dyskach z wyższej półki, które pokazują, na co stać interfejs PCIe 3.0 z protokołem NVMe.

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

W tym teście skupimy się jednak na dyskach z wyższej półki, które pokazują, na co stać interfejs PCIe 3.0 z protokołem NVMe. Mowa tu o wysokowydajnych modelach bazujących na kościach TLC i wykorzystujących cztery linie PCI Express (kolejne wielkie testy obejmować będą budżetowe SSD PCIe i SATA). Z racji tego, że oferta producentów w tym zakresie jest ogromna, musieliśmy zdecydować się na większą selekcję niż w przypadku nośników PCIe 4.0, ale i tak sięgnęliśmy po popularne modele od większości uznanych producentów - Samsunga, WD, Silicon Power, Lexar, Corsair, Kingston, GOODRAM, PNY, Crucial czy ADATA. Każdy powinien więc znaleźć tu coś dla siebie, a my postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które modele są warte Waszej uwagi, a których lepiej unikać. 

Przypominamy, że przy okazji wielkiego testu dysków PCIe 4.0 postanowiliśmy także odświeżyć naszą procedurę testową, dodając wykresy pokazujące wydajność nośników po zapełnieniu ich pojemności w 80%. Dzięki temu będziemy lepiej wiedzieć, czego możemy spodziewać się po SSD nie tylko po wyjęciu prosto z pudełka, ale również z czasem, kiedy będzie się zapełniał kolejnymi grami i innymi danymi. Doszły również testy w programie HD Tune Pro, które pokazują m.in., jak spada wydajność zapisu, kiedy zapełniony zostanie szybki bufor pracujący w trybie SLC. Zdecydowaliśmy się także zmienić gry w teście czasu ich wczytywania (tu różnice wciąż są praktycznie nieznaczące i może dopiero Direct Storage i RTX IO coś zmienią w tym aspekcie), dokładnie pokazać, jakie temperatury notowane są przez poszczególne modele w trakcie wysokiego i długo obciążenia oraz sprawdzić, czy prowadzi to do throttlingu. Wsłuchując się w głosy naszych czytelników, dodaliśmy także testy pokazujące wydajność po wyłączeniu szybkiego buforowania zapisu w systemie. Warto też dodać, że na potrzeby testu zdecydowaliśmy się na wybór nośników o pojemności 1 TB (poza jednym wyjątkiem, z powodu dostępności tego modelu), co wynika z chęci zaprezentowania potencjału tych produktów (wyższa pojemność = wyższa wydajność) przy zachowaniu rozsądnego stosunku do ceny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0