Budowa zewnętrzna
Dysk zapakowano w niewielkie kartonowe pudełko w czarnym kolorze z typowymi dla serii pomarańczowymi akcentami. To zawiera grafikę produktu, jego nazwę, informacje o pojemności i wykorzystywanym interfejsie oraz pamięciach V-NAND. Z tyłu producent mocno podkreśla fakt 5-letniej gwarancji, ale nie uświadczymy tu bardziej szczegółowych informacji technicznych. W środku oprócz samego dysku czekają zaś skrócona instrukcja obsługi i karta gwarancyjna. Sam dysk jest niewielki, ponieważ wykonany w standardzie M.2 80 mm, przez co ma uniwersalne zastosowanie zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Co prawda walory estetyczne rzadko są brane pod uwagę przy wyborze dysku, ale Samsung zadbał i o ten aspekt, dlatego też seria 970 EVO otrzymała czarny laminat. Dysk pochwalić może się nie tylko cienką warstwą miedzi na tylnej części laminatu, która obecna była już w poprzedniku, bo tym razem producent pokrył również warstwą niklu kontroler. Jest to bardzo smukła konstrukcja ze wszystkimi układami na wierzchniej części PCB.
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Samsung tradycyjnie oferuje oprogramowanie Magician. To aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD koreańskiego producenta. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać ze sprzętowego szyfrowania danych. Program jest intuicyjny w obsłudze i całkiem rozbudowany, szczególnie w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Pozwala on na odczyty diagnostyczne SMART, ilości zajętego i wolnego miejsca, liczby zapisanych danych na komórkach NAND, a także danych o trybie działania np. AHCI. Możemy także zaktualizować firmware, przeprowadzić test wydajności dysku (dane te są zapisywane, co pozwala porównywać wyniki z upływem czasu), sprawdzić poprawność ustawień systemowych, sterować ustawieniem hibernacji czy aktywować tryb RAPID, a nie zabrakło też bezpiecznego usuwania. Jedyny minus to brak wsparcia dla polskiego języka. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to Samsung 970 EVO Plus wspiera 256-bitowe szyfrowanie AES (Klasa 0), a także TCG/Opal. Z kolei system Dynamic Thermal Guard automatycznie monitoruje temperaturę pracy i utrzymuje ja na optymalnym poziomie, ograniczając spadki wydajności (testy pokazują, że nie jest to tylko marketing).
Temperatury i throttling
Jeśli mielibyśmy wskazać piętę achillesową Samsunga 970 EVO Plus, z pewnością byłyby to wysokie temperatury. Tu jednak mamy dobrą i złą wiadomość. Zacznijmy od tej drugiej, czyli faktu, że model ten uzyskał najwyższe temperatury w naszych pomiarach, dobijając aż do 83°C, co jest nieco niepokojące. Jeśli zaś chodzi o dobrą wiadomość, to system Dynamic Thermal Guard sprawia, że throttling termiczny w tym przypadku nie jest tak bardzo dotkliwy jak w przypadku konkurencji, gdyż 970 EVO Plus po przekroczeniu jego progu utrzymał najwyższą prędkość zapisu oscylującą w okolicach 1350 MB/s.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0