Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Lexar NM620 1 TB - Podsumowanie

Reasumując, Lexar NM620 oferuje dokładnie to, czego można spodziewać się po wysokowydajnym, ale jednak budżetowym nośniku SSD. Brak pamięci DRAM na pokładzie jest odczuwalny tylko w bardziej obciążających dysk zadaniach, choć ten nieco odstaje od większości stawki także i w lżejszych scenariuszach. Ogólna wydajność jest więc poniżej przeciętnej, ale trzeba pamiętać, że jest to najtańszy model z całej stawki, więc trudno uznać to za zaskoczenie. Mimo wszystko, patrząc z perspektywy stosunku możliwości do ceny, Lexar NM620 wypada naprawdę przyzwoicie, a miejscami potrafi nawet pozytywnie zaskoczyć swoimi wynikami, choćby w testach wielozadaniowości czy szybkości instalacji aplikacji. Całkiem nieźle poradził sobie także w testach po zapełnieniu (poza niezrozumiałą anomalią w teście odczytu losowego Q1T1 CristalDiskMark). 

Ogólna wydajność Lexar NM620 1 TB jest więc poniżej przeciętnej, ale trzeba pamiętać, że jest to najtańszy model z całej stawki, więc można było się tego spodziewać.

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Dysk pozbawiony jest także jakiegokolwiek fabrycznego chłodzenia, co odbija się na jego temperaturach pracy, gdyż potrafi nagrzać się nawet do 77°C, co oznacza, że przy mocnym obciążeniu może pojawić się throttling termiczny. Fakt, że brak DRAM nie jest tu tak mocno odczuwalny, jak można było się spodziewać, wynikać może po części z dużego bufora pseudo SLC, który zapełnia się dopiero po przekroczeniu ok. 220 GB, co oznacza, że jest największy z całej testowanej stawki. To niewątpliwie duży atut NM620, z tym że po zapełnieniu SLC następuje najpierw spadek do prędkości ok. 800 MB/s, by następnie po przekroczeniu ok. 55% pojemności dysku zapis ponownie zaliczył pikowanie, tym razem już do ok. zaledwie 350 MB/s. To z kolei najsłabsze wyniki w stawce. Ostatecznie Lexar NM620 to opcja, którą polecić można osobom liczącym każdą złotówkę, szukającym czegoś szybkiego i zarazem taniego do swojego PC, dlatego model ten otrzymał odznaczenie opłacalności.  

​ Niska cena; bardzo duży bufor SLC; wydajność w ramach wielozadaniowości i szybkości instalacji; smukła konstrukcja, która zmieści się do najcieńszych ultrabooków; 5 lat gwarancji.

​ Wysokie temperatury (potrafi throttlingować); brak sprzętowego szyfrowania AES 256-bit; niski współczynnik TBW; wydajność przeważnie poniżej przeciętnej; spadek prędkości zapisu po wysyceniu bufora pSLC.

Cena: 499 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł