Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Budowa zewnętrzna

Silicon Power A80 zapakowany jest w skromne czarne opakowanie z bordowymi zdobieniami, które zawiera okienko pozwalające rzucić okiem na dysk bez konieczności wyjmowania go. Nie jest to jednak najbardziej stylowy model spośród testowanych nośników, ponieważ producent wykorzystał tu niebieski laminat kojarzący się ze starszym sprzętem komputerowym oraz raczej mało wyszukaną naklejkę po zewnętrznej stornie. Nie uświadczymy tu też żadnego radiatora i innych rozwiązań, które mogłyby pomóc w odprowadzaniu ciepła, co zwiastuje problemy z temperaturami. Układy rozmieszczone się jednostronnie, dzięki czemu A80 powinien zmieścić się w każdym laptopie z gniazdem M.2. 

Silicon Power P34A80 (512 GB)

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie, to Silicon Power oferuje bardzo prosty program SP Toolbox, który posiada podstawowe funkcjonalności, takie jak monitorowanie zdrowia dysku, temperatur i diagnostykę. W porównaniu z samsungowym Magician czy SSD Dashboard od WD wypada on bardzo blado, zarówno pod względem możliwości, jak i interfejsu graficznego. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu obsługi Trim, S.M.A.R.T. i bezpiecznego usuwania danych, a znajdziemy także obsługę OPAL czy Windows BitLocker, ale dysk zdaje się nie wspierać sprzętowego szyfrowania AES 256-bit. 

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Temperatury i throttling

Brak radiatora i innych rozwiązań wspomagających chłodzenie przekłada się na throttling, ale trzeba przyznać, że dysk Silicon Power dzielnie broni się przed tym zjawiskiem. W trakcie obciążających testów ciągłym zapisem dysk nagrzewał się do relatywnie bezpiecznej temperatury maksymalnej 69°C, ale o dziwo spadek wydajności nastąpił przy 68°C (niewykluczone, że sensory błędnie raportują temperatury). Miało to jednak miejsce dopiero po zapisaniu ok. 175 GB, a co więcej prędkość obniżyła się do 1500 MB/s, co jest dobrym wynikiem, by ostatecznie ustabilizować się nieco poniżej tej wartości. Chcąc całkowicie uniknąć throttlingu warto zadbać o dodatkowy nawiew lub umieścić dysk pod radiatorem płyty głównej, co rozwiązuje problem. W laptopach problem może być większy i warto mieć to na uwadze. 

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł