Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Budowa zewnętrzna

Jak przystało na dysk z serii IRDM, nowy model zapakowany został w czarne kartonowe pudełko z okienkiem na odwrocie, przez które może zobaczyć sam dysk. Nośnik posiada chipy rozmieszczone po obu stronach laminatu, a także cienką metalową blaszkę na froncie, która robi za radiator. Wciąż jest to jednak dość smukła konstrukcja, która bez problemów powinna zmieścić w większości laptopów. Wspomniany radiator, podobnie zresztą jak laminat, charakteryzują się czarnym kolorem, a na blaszce znajdziemy także logo serii IRDM. Dysk prezentuje się naprawdę stylowo i trudno mu cokolwiek zarzucić w kwestii wykonania. Tutaj bez kompleksów startować może ramię w ramię z najdroższymi konkurentami.  

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

GOODRAM oferuje narzędzie o nazwie OPTIMUM SSD Tool do zarządzania naszymi dyskami. Jest to typowy program dedykowany SSD, który pozwala na monitorowanie nośników, aktualizację firmware'u, przeprowadzenie testu wydajności, migracje danych czy wsparcie techniczne. Jest to całkiem funkcjonalny software, a do tego prezentuje się całkiem nieźle i jest intuicyjny w obsłudze. Jedyne, czego nam tu zabrakło, to opcja bezpiecznego usuwania danych. Jeśli zaś chodzi o zastosowane technologie, to oprócz typowych rozwiązań, jakich spodziewać można się po nowoczesnym SSD (jak TRIM czy raportowanie danych S.M.A.R.T), nie uświadczymy tu zbyt wiele. Oznacza to, że zabrakło nawet sprzętowego szyfrowania danych.  

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Temperatury i throttling 

W kwestii odporności na throttling termiczny spodziewaliśmy się, że GOODRAM IRDM wypadnie lepiej od większości konkurentów, gdyż dysk posiada przecież radiator - skromny, ale jednak. Przypuszczenia znalazły potwierdzenie w testach, gdyż throttling wynikający z przekroczenia temperatury 70℃ w tym przypadku pojawił się dopiero po ciągłym zapisie ok. 450 GB, a początkowo wydajność spadła do ok. 1650 MB/s, więc wciąż całkiem wysokiego poziomu. Po przekroczeniu 560 GB zapis spowolnił do ok. 750 MB/s, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie ok. 600 MB/s. Po tym względem SSD od GOODRAM ustąpiło jedynie dyskowi Patriota, który posiada zdecydowanie masywniejszy radiator. 

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0