Samsung 970 EVO Plus 1 TB - Podsumowanie
Samsung 970 EVO Plus to bez wątpienia propozycja dla osób, które poszukują najwydajniejszego dysku PCIe 3.0 z pamięciami TLC, a cena odgrywa drugorzędną rolę. Dysk Koreańczyków sprawdza się świetnie w większości testów i choć kilkukrotnie wypada poniżej oczekiwań, to jednak w ostatecznym rozrachunku plasuje się w ścisłej czołówce, bijąc się o pierwsze miejsce z nośnikiem WD (trudno jest wskazać zwycięzcę, ale wydaje się, że koniec końców 970 EVO Plus wypada odrobinę lepiej). Na pewno nie jest to jednak najbardziej opłacalny wybór, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek wydajności do ceny, a trudno też nie zauważyć tu kilku problemów trapiących produkt Samsunga, jak bardzo wysokie temperatury powodujące throttling termiczny czy niewielka - dosłownie 42 GB - pojemność pamięci pseudo SLC, podczas gdy część zdecydowanie tańszych rywali oferuje kilkukrotnie większe bufory.
Samsung 970 EVO Plus to bez wątpienia propozycja dla osób, które poszukują najwydajniejszego dysku PCIe 3.0 z pamięciami TLC, a cena odgrywa dla nich drugorzędną rolę.
Jak zwykle jednak kij ma dwa końce i choć Samsung 970 EVO "pochwalić" może się najwyższymi temperaturami spośród wszystkich testowanych dysków i jednym z mniejszych buforów SLC, to zarówno w przypadku obniżenia wydajności na skutek throttlingu, jak i wypełnienia szybkiej pamięci cache, wciąż zachowuje lepsze prędkości zapisu w obu scenariuszach niż konkurencja (wyjątkiem jest tu Viper VPN100 od Patriota, który w ogóle nie throttlinguje). Po stronie minusów Samsunga 970 EVO odnotować trzeba także spowolnienie po zapełnieniu 80% pojemności widoczne podczas kopiowania większych paczek danych. Co prawda to nie jest większe niż u większości konkurentów, ale po najdroższym modelu w stawce spodziewać można się więcej w tym zakresie. Ostatecznie jednak Samsung 970 EVO zasługuje na wysoką ocenę i odznaczenie za wysoką wydajność.
Samsung 970 EVO Plus 1 TB
Topowa wydajność w transferach sekwencyjnych i w losowych; świetne rezultaty nie tylko w testach syntetycznych, ale i rzeczywistych; wydajność po zapełnieniu bufora SLC, bardzo smukła konstrukcja, która zmieści się do ultrabooków, rozbudowana aplikacja do zarządzania dyskiem, 5 lat gwarancji.
Niski współczynnik TBW ( jak na tej klasy SSD); skromny bufor SLC; wysokie temperatury i throttling, spadki wydajności po zapełnieniu wyższe od spodziewanych.
Cena: od 749 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0