Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Silicon Power P34A80 512 GB - Podsumowanie

Nie ma co ukrywać, Silicon Power P34A80, podobnie jak inne dyski SSD z kontrolerem Phison E12 na pokładzie, nie bije się o pierwsze pozycje, ale też nie okupuje dołu stawki. Wyraźnie gorzej radzi sobie w wielozadaniowością i w kilku pojedynczych testach, ale zrzucić można to na karb mniejszej pojemności, a co za tym idzie i mniejszego bufora SLC, który w 512 GB dysku wyczerpuje się po zapisaniu ok. 16 GB, więc w 1 TB wariancie spodziewać można się dwa razy większego (bardzo słabo wypada również po wyłączeniu buforowania zapisu). To samo tyczy się zresztą spadku wydajności po zapełnieniu pojemności w 80%, który również jest wyraźnie odczuwalny. Z drugiej strony A80 świetnie radzi sobie w kopiowaniu mniejszych pakietów danych. Dysk całkiem nieźle znosi też wysokie temperatury, ponieważ relatywnie długo wytrzymuje bez spadku wydajności z tego tytułu i po załączeniu throttlingu wciąż potrafi utrzymywać całkiem wysokie transfery. 

Największym problemem Silicon Power P34A80 wydaje się wysoka cena.

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Jeśli zaś chodzi o minusy, to wspomnieć trzeba o braku sprzętowego szyfrowania, a z mniej istotnych spraw także braku dedykowanego oprogramowania. Największym problemem Silicon Power P34A80 wydaje się jednak cena, gdyż jest ona najwyższa po Samsungu 970 EVO Plus, a Patriot Viper VPN100 przy bardzo zbliżonej specyfikacji i z fabrycznym radiatorem kosztuje wyraźnie mniej. W tej chwili zakup tego modelu jest po prostu mało opłacalny, gdyż za mniejsze pieniądze możemy kupić bardzo podobne lub nawet lepsze SSD. Abstrahując od ceny, to wciąż bardzo solidny i wydajny dysk, niemniej w obecnej sytuacji zmuszeni jesteśmy wystawić mu ocenę 3,5 na 5 gwiazdek.   

Silicon Power P34A80 512 GB

 Bardzo dowbre wyniki w testach na mniejszych pakietach danych; temperatury i throttling nie powinni stanowić problemu; dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem,  5 lat gwarancji.

 Brak sprzętowego szyfrowania, wielozadaniowość, niewielki bufor SLC, spadek wydajności po zapełnieniu w 80%; cena nieadekwatna do możliwości.

Cena: od 329 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł