Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Kingston KC2500 1TB - Podsumowanie

Kingston KC2500 to największa niespodzianka tego testu, połączenie kontrolera Silicon Motion SM2262EN z kośćmi pamięci BiCS4 96L TLC od Toshiby okazało się strzałem w dziesiątkę. Nie dosyć, że to jeden z najszybszych dysków w testach rzeczywistych, to jeszcze jest on jednym z najtańszych. To sprawia, że produkt Kingstona jest najbardziej opłacalny, jeśli bierzemy pod uwagę stosunek ceny do osiągów. Co prawda na wykresach widać wydajniejsze SSD (jak choćby propozycje Samsunga czy WD), ale są one również znacznie droższe, a w realnym użytkowaniu różnice nie są już tak duże. Duża w tym zasługa naprawdę sporego jak na standardy nośników PCIe 3.0 bufora pseudo SLC. Jego pojemność w tym przypadku to ok. 160 GB, a po jego zapełnieniu prędkość zapisu utrzymuje się na wciąż relatywnie wysokim poziomie 1200 MB/s, by spaść do ok. 650 MB/s po przekroczeniu 660 GB. To naprawdę bardzo dobre wyniki, ale trzeba przy okazji odnotować fakt, że bufor pSLC odnawia się dość wolno na tle rywali. 

Kingston KC2500 to największa niespodzianka tego testu. Nie dosyć, że to jeden z najszybszych dysków w testach rzeczywistych, to jeszcze jest on jednym z najtańszych.

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Cena i wydajność to nie jedyne plusy tego nośnika, gdyż pochwalić trzeba go również za temperatury pracy czy wsparcie dla 256-bitowego szyfrowania XTS-AES. Do tego dochodzi pakiet funkcjonalnego oprogramowania i pięcioletnia gwarancja producenta. Jeśli zaś mielibyśmy się czegoś czepiać, to będzie to wyraźnie odczuwalny spadek wydajności przy kopiowaniu większych pakietów danych po zapełnieniu 80% pojemności KC2500 oraz dość drastyczny spadek prędkości zapisu po wyłączeniu buforowania z poziomu systemu. Nie jest to jednak coś, co powinno spędzać sen z powiek przeciętnemu użytkownikowi. Poza tym wytrzymałość TBW jest dość przeciętna, ale tyczy się to znacznej większości dysków biorących udział w tym teście i pozytywnie wyróżnia się tu jedynie dysk Patriota. Reasumując, Kingston KC 2500 otrzymuje od nas wysoką ocenę 4,5/5 gwiazdek, rekomendację i odznaczenie opłacalności.

Kingston KC2500 1TB

​ Bardzo wysoka wydajność; świetne rezultaty nie tylko w testach syntetycznych, ale i rzeczywistych; bardzo duży i szybko regenerujący się bufor SLC; 256-bitowego szyfrowania XTS-AES; wydajność po zapełnieniu bufora; rozbudowana dedykowana aplikacja; 5 lat gwarancji; cena.

​ Spadek wydajności po zapełnieniu w 80%; na upartego - przeciętne TBW. 

Cena: 539 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł