Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

GOODRAM IRDM M.2 - Podsumowanie

Nawiązując do wstępu, GOODRAM IRDM M.2 zdecydowanie zasługuje na odznaczenie "dobre, bo polskie", gdyż za naprawdę przystępną cenę otrzymujemy wysokowydajny dysk, który bez kompleksów może konkurować ze światowymi tuzami. Podobnie jak pozostałe modele z kontrolerem Phison E12 model śląskiej firmy plasuje się pod względem osiągów gdzieś w okolicach środka stawki, ale notuje też ponadprzeciętne i nieco rozczarowujące rezultaty w pojedynczych testach. Co jednak najważniejsze, w rzeczywistych zastosowaniach spisuje się bardzo dobrze i raczej trudno będzie tu odczuć różnicę względem najszybszych modeli na wykresach. Co więcej, estetów ucieszyć powinien fakt, że dysk prezentuje się bardzo stylowo (połączenie czarnego laminatu z czarnym radiatorem) i stanowić może ozdobę naszego zestawu, o ile nie schowamy go pod radiatorem płyty głównej. 

GOODRAM IRDM M.2 zdecydowanie zasługuje na odznaczenie "dobre, bo polskie".

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

W tym przypadku nie zachodzi jednak taka potrzeba, gdyż zastosowana tu cienka blaszka/naklejka naprawdę dobrze spisuje się w roli radiatora i throttling wywołać można tu praktycznie jedynie w ekstremalnych scenariuszach. Cieszy też niska temperatura spoczynkowa dysku (31℃), co powinno przełożyć się na jego dłuższą żywotność. Wytrzymałość jest już jednak przeciętna (TBW: 600 TB), a bufor pseudo SLC dość skromny, gdyż wynosi jedynie ok. 30 GB, co oznacza, że spowolnienia wynikające z jego zapełniania mogą pojawiać się dość szybko. Na szczęście ten regeneruje się całkiem sprawnie. Niemniej jednak GOODRAM IRDM M.2 to naprawdę solidna propozycja w swoim segmencie, a jeśli jego cena wróci do poziomu sprzed kilku miesięcy, to będzie naprawdę bardzo mocna alternatywa dla czołowych SSD PCIe 3.0. Jeśli zaś przy zakupie istotnym czynnikiem jest dla Was lokalny patriotyzm, to śmiało sięgajcie po ten dysk.

GOODRAM IRDM M.2 1 TB

 Wydajność adekwatna do ceny; wykonanie i design; dobrze radzi sobie z dekompresją plików; całkiem efektywny radiator; sprawnie regenerujący się bufor SLC; dedykowane oprogramowanie; 5 lat gwarancji.

 Przeciętny rozmiar bufora SLC; przeciętny prędkości kopiowania większych ilości danych; niskie TBW (jak na Phison E12); brak wsparcia dla sprzętowego szyfrowania AES256.

Cena: od 569 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0