Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Budowa zewnętrzna

Dysk zapakowano w zwykły blister jednorazowego użytku, niczym budżetowy dysk, ale to akurat standard w przypadku Kingstona. Ten oczywiście zawiera na froncie nazwę produktu i pozwala spojrzeć na sam dysk bez konieczności rozpakowywania go. Z tyłu producent mocno podkreśla fakt 5-letniej gwarancji, ale nie uświadczymy tu bardziej szczegółowych informacji technicznych, a w środku brakuje nawet instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej. Sam dysk jest niewielki, ponieważ wykonany w standardzie M.2 80 mm i nie posiada żadnego zintegrowanego radiatora, przez co ma uniwersalne zastosowanie zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, ale odbić może się to na problemach z wysokimi temperaturami. Kingston zastosował czarny laminat, na którym chipy rozmieszczony są po obu stornach, choć na awersie zakryto je naklejką w czarno-białym kolorze. Ot, typowy SSD w formacie M.2, który nie wyróżnia się wizualnie niczym szczególnym. 

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

Kingston zapewnia klucz do programu Acronis True Image HD, co pozwala sklonować istniejące dane na nowy dysk SSD. Program ten można wykorzystywać nie tylko do klonowania, ale także do prostych kopii zapasowych obrazu systemu. Producent oferuje również aplikację Kingston SSD Manager, czyli zestaw narzędzi SSD, który umożliwia monitorowanie stanu dysku, aktualizowanie oprogramowania układowego, zarządzanie funkcjami zabezpieczeń TCG Opal i IEEE1667, a także bezpieczne wymazywanie i nadpisywanie dysku SSD. Ponadto dysk zapewnia standardowy zestaw, z obsługą TRIM i  S.M.A.R.T., technologii NANDXtend ECC, LDPC, jak również 256-bitowego szyfrowania XTS-AES i TCG Opal 2.0. 

Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Temperatury i throttling

Dysk Kingstona całkiem nieźle broni się też przed throttlingiem, szczególnie jak na SSD pozbawione jakiejkolwiek formy fabrycznego chłodzenia. W przypadku ciągłego zapisu spowolnienie spowodowane przekroczeniem bezpiecznego progu temperatury, czyli 70°C, pojawia się dopiero po 200 GB, co jest naprawdę dobrym wynikiem, który sugeruje, że KC2500 nie powinien mieć problemów z przegrzewaniem w trakcie standardowego użytkowania, przynajmniej jeśli zainstalujemy go w przewiewnej obudowie stacjonarnego peceta, bo w ciasnych laptopach może to już wyglądać nieco gorzej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł