ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB - podsumowanie
Mamy tu naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony ADATA XPG SX8200 PRO na pewno nie zasługuje już na tak oczywistą rekomendację jak jeszcze rok/półtora roku temu, ale trudno rozstrzygnąć, czy jest to wina spadku wydajności wynikającego z podmiany podzespołów na słabsze (niestety nie posiadamy starszej wersji, żeby to zweryfikować), czy też może coraz lepszej konkurencji. Z drugiej strony to jeden z najtańszych SSD w tym zestawieniu, więc trudno oczekiwać, żeby okupował szczyt zestawienia. SX8200 PRO zdecydowanie częściej znajdziemy w dolnej części wykresów lub co najwyżej w środku stawki, choć potrafi pozytywnie zaskoczyć wynikami w pojedynczych testach. Do tego dysk nie jest wolny od throttlingu termicznego wynikającego głównie z dość niskiej wartości progu, po którym ten jest aktywowany i choć w zestawie znajdziemy cieniutki radiator, który nakleić można na wierzch, to jednak jego efektywność nie jest najlepsza. Na plus zaliczyć trzeba jednak fakt, że jego bardzo smukła konstrukcja sprawia, że bez problemu mieści się w laptopach.
SX8200 PRO zdecydowanie częściej znajdziemy w dolnej części wykresów lub co najwyżej w środku stawki, choć potrafi pozytywnie zaskoczyć wynikami w pojedynczych testach.
Testy w programie HD Tune Pro pokazują, że spadek prędkości wywołany jego zapełnieniem przy pustym dysku zaczyna się dopiero po ok. 150 GB. Prędkość zostaje wtedy obniżona do ok. 600 MB/s dla zapisu, co jest przeciętnym wynikiem. Co więcej, po zapełnieniu dysku w 80% trzeba się tu liczyć z naprawdę dużym spadkiem wydajności. Estetyka to oczywiście kwestia gustu, ale XPG SX8200 PRO naszym zdaniem prezentuje się naprawdę dobrze po założeniu radiatora, a nie można też narzekać na wsparcie software’owe. Niemniej jednak obecnie na rynku znajdziemy lepsze propozycje w tej cenie (lub nawet nieco tańsze), więc nie możemy z czystym sumieniem polecić tego SSD, przynajmniej dopóki ADATA nie obniży jego ceny na polskim rynku, bo 549 PLN nie jest już zbyt konkurencyjne.
ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB
Wykonanie; wysokie prędkości na operacjach sekwencyjnych i losowych; duży bufor SLC; niska cena; 5 lat gwarancji; funkcjonalne oprogramowanie; radiator w zestawie...
... choć nie na wiele się zdaje (problemy z wysokimi temperaturami i throttlingiem), spadek wydajności po zapełnieniu, spadek wydajności po wysyceniu bufora SLC, wydajność poniżej oczekiwań.
Cena: od 549 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0