WD Black SN750 1 TB - Podsumowanie
WD Black SN870 to praktycznie jedyny dysk, który realnie rzucił wyzwanie Samsungowi 970 EVO Plus w zakresie czystej wydajności (choć model Kingstona był zadziwiająco blisko czołówki). Co więcej, ostatecznie trudno wskazać tu wyraźnego zwycięzcę, choć wydaje się, że koreański producent oferował nieco stabilniejsze wyniki w całej rozciągłości, a SN750 wyraźnie słabiej radzi sobie z kopiowaniem paczek składających się z dużej liczby plików o relatywnie niewielkiej wadze. Oba dyski notują też praktycznie najwyższe temperatury w teście na throttling, ale jednocześnie utrzymują najwyższą wydajność po przekroczeniu progu bezpieczeństwa. Uznać możemy, że produkt Koreańczyków wychodzi z tego pojedynku zwycięsko, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie czystą wydajność, ale dysk WD jest nieco tańszy. Nośnik WD pochwalić trzeba też na pewno za to, że pomimo jednego z najmniejszych buforów pseudo pamięci SLC (zaledwie 16 GB), po jej zapełnieniu wciąż utrzymuje relatywnie wysokie prędkości (ok. 1600 MB/s), co pokazuje, że WD odrobiło lekcje w zakresie optymalizacji kontrolera i firmware'u (SN750 bezsprzecznie notuje najlepsze wyniki po zapełnieniu).
WD Black SN870 to praktycznie jedyny dysk, który realnie rzucił wyzwanie Samsungowi 970 EVO Plus w zakresie czystej wydajności...
Do tego dochodzi bardzo dobre (rozbudowane i funkcjonalne) oprogramowanie, mocne wsparcie ze strony pomocniczych technologii i smukła gustowna konstrukcja, która zmieści się do każdego laptopa (tu oczywiście trzeba liczyć się z throttlingiem). Szkoda jednak, że zabrakło jakiejkolwiek obsługi sprzętowego szyfrowania. WD Black SN870 to propozycja dla osób, które decydują się na bezkompromisowe rozwiązania (przynajmniej w ramach nośników z interfejsem PCIe 3.0 na pamięciach TLC). Dlatego też dysk amerykańskiego producenta otrzymuje od nas wysoką ocenę, a także odznaczenie wydajności, choć zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najbardziej opłacalny produkt w przeliczeniu ceny na wydajność.
WD Black SN750 1TB
Topowa wydajność; świetne rezultaty nie tylko w testach syntetycznych, ale i rzeczywistych, obejmujących sekwencyjne i losowe operacje; wydajność po zapełnieniu bufora SLC; rozbudowana dedykowana aplikacja; smukła konstrukcja, która zmieści się do najcieńszych ultrabooków; cena odekwatna do możliwości; 5 lat gwarancji.
Bardzo wysokie temperatury (potrafi throttlingować); brak sprzętowego szyfrowania AES 256-bit; współczynnik TBW.
Cena: 659 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test wysokowydajnych dysków SSD M.2 PCIe 3.0