ADATA XPG SPECTRIX D60G. Test szybkiego i niezwykle efektownego zestawu RAM

ADATA XPG SPECTRIX D60G. Test szybkiego i niezwykle efektownego zestawu RAM

Test pamięci ADATA XPG SPECTRIX D60G

W ofercie większości producentów gotowych modułów pamięci, o ile nie wszystkich, znajdziemy zarówno zestawy tańsze, jak i takie z górnej półki, skatalogowane w ramach poszczególnych rodzin produktów. I oczywiście nie ma co się dziwić, gdyż wynika to wprost ze zróżnicowanych wymagań użytkowników, gdzie jedni nabywcy skłonni są na ten komponent solidnie sypnąć groszem, aby zmaksymalizować osiągi procesora, jak tylko jest to możliwe, zaś reszta zadowala się budżetowymi kośćmi, które wciąż potrafią całkiem sporo, choć jednak zauważalnie mniej niż topowe chipy, którymi niezmiennie są Samsung B-Die. Głównym bohaterem dzisiejszego testu będzie zestaw RAM z tej bardziej ekskluzywnej grupy, a dokładniej nietuzinkowy ADATA XPG SPECTRIX D60G w wariancie 2x8 GB DDR4-4133 CL 19. Mamy zatem do czynienia z wysokotaktowanymi modułami o ciekawym projekcie wizualnym, a do tego na wspomnianych wcześniej kościach, toteż z góry właściwie wiadomo, że można się spodziewać także bardzo dobrych możliwości OC, tak jeśli chodzi o możliwe do uzyskania zegary, jak i towarzyszące im opóźnienia, do czego rzecz jasna dojdziemy, włącznie z tym, jaki zysk jest osiągalny po ręcznej korekcie ustawień. Wszak, jak dobrze wiemy, fabryczne parametry rzadko kiedy są przynajmniej zbliżone do optymalnych. I żeby Was więcej nie przynudzać tą częścią wstępu, przejdźmy do nieco bliższego spojrzenia na recenzowane pamięci.

ADATA XPG SPECTRIX D60G to nie tylko niezwykle efektowne, ale również wydajne zestawy pamięci RAM. Zobaczmy, co ma do zaoferowania topowy model.

ADATA XPG SPECTRIX D60G. Test szybkiego i niezwykle efektownego zestawu RAM

 Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

ADATA XPG SPECTRIX D60G - krótka charakterystyka

Seria XPG SPECTRIX D60G co prawda nie jest topową w portfolio firmy ADATA, jako że zaszczyt ten przypada XPG SPECTRIX D80, mogącej się pochwalić nietypowo zrealizowanym chłodzeniem, ale przewodzącą stawce w temacie wizualnego przepychu już jak najbardziej. Sam producent chwali się, że to linia z największą porcją podświetlenia LED na mm2 na rynku i jest to ponad 60% powierzchni modułu, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wielobarwnej iluminacji. Poza tym mamy interesujący wygląd elementu przykrywającego elektronikę, ergo jak na dłoni widać, iż grupą, do której recenzowane pamięci są adresowane w pierwszej kolejności, są entuzjaści dbający o prezencję swojego peceta. Przechodząc do kwestii bardziej technicznych, w skład XPG SPECTRIX D60G wchodzą zestawy jedno- oraz dwuelementowe, o łącznej pojemności od 8 GB do 32 GB i częstotliwości w zakresie od 3000 MHz do 4133 MHz. Widać więc, że testowany model zalicza się do najwyżej taktowanych oraz najwydajniejszych w ogóle, gdyż w ramach zegara 4133 MHz są dwa zestawy opóźnień, 19-19-19 i 19-23-23, zaś dzisiejszy bohater może się pochwalić bardziej agresywnymi timingami z powyższej dwójki. Przy czym naturalnie to i tak daleko od maksimum możliwości chipów Samsung B-Die, co zdążyłem zasygnalizować akapit wcześniej. Odnośnie platformy testowej, nastąpiła wymiana procesora na AMD Ryzen 3 PRO 4350G, ponieważ Ryzen 5 3600X nie byłby w stanie pokazać pełni potencjału ze względu na limit taktowania Infinity Fabric.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ADATA XPG SPECTRIX D60G. Test szybkiego i niezwykle efektownego zestawu RAM

 0